„V rámci Týdne pro školy jsme ve spolupráci s archeoskanzenem zajistili pro žáky a studenty jeho oživení odborným výkladem, který byl doplněný praktickými ukázkami ze života lidí na Velké Moravě,“ přiblížil vzdělávací akci předseda občanského sdružení Velkomoravané Jaroslav Křivánek.

Skanzen nebyl tento týden rozhodně mrtvým hradiskem. V chýších prostých Slovanů, na prostranství před nimi a ve velmožském paláci se školáci dozvěděli, jak naši slovanští prapředkové žili a pracovali. „Obdivovala jsem Velkomoravanky, jak na přímém ohni v peci pekly dobové placky z mouky, vody a soli. Daly mně na ně i na česnekovou pomazánku recept,“ pochvalovala si dvanáctiletá Marie Kadlčíková z Hodonína.

Kluky a holky základní školou povinnými potěšila hospodářská zvířata, která ve skanzenu volně pobíhala. „Mně se moc líbila tři prasátka a jejich maminka Růženka,“ svěřila se dvanáctiletá Terezie Stuchlíková ze Vnorov. „Ke třem göttingenským prasátkům, které přišly na svět počátkem září, přibylo v den zahájení Týdne pro školy pět prasátek od bachyňky Princezny. K těm jsme ale děti zatím pustit nemohli,“ informovala průvodkyně skanzenem Renata Hrabalová.

Volně pobíhající zvířata se líbila také Marku Zikmundovi ze Základní školy Brno-Tuřany. „Protože se budeme ve čtvrté třídě, kterou navštěvuji, učit o Velké Moravě, dávala jsem pozor na to, co nám o ní průvodce vyprávěl. Se zájmem jsem si prohlédl stavby ve skanzenu a také jsem si zastřílel z luku. Terč jsem ale netrefil,“ usmíval se Marek.

Učitelka z tuřanské školy Lucie Boráková si pochvalovala názorné ukázky Velkomoravanů. „Čtvrťáci budou ve vlastivědě probírat Velkomoravskou říši, tak jim tahle exkurze s fundovaným výkladem určitě přišla vhod. Žáci se tu dozvěděli, jak lidé na Velké Moravě žili a pracovali,“ spokojeně pokyvovala hlavou kantorka.

Průvodce skanzenem Václava Pecka, někdejší středoškolský učitel, potvrdil, že většina žáků a studentů jeho výklad o životě Slovanů pozorně poslouchala. „Dost nepozorní byli ale žáci Soukromé střední školy Kostka ze Vsetína. Ty školáky, kteří při výkladu na strážních věžích vyrušovali, jsem musel z přednášky vykázat,“ referoval Pecka.