Příchozí mohli nahlédnout do pecí, kde členové sdružení Velesův lid ze severní Moravy pekli chleba a chlebové placky. K vidění bylo také pečení uloveného zajíce a husy. Zájemci mohli i ochutnat speciální „velkomoravský svařák“ připravený v kotlíku nad ohněm.

„Jedná se o jedinou akci tohoto typu v naší republice. Letos pořádáme Slavnost zimního slunovratu podruhé. Přijely sem spolky z Ostravy, Opavy, Brna i Olomouce. Dnes je hlavním úkolem všech skupin oslavit narození syna vladyky z Velesova lidu. Tomu nechal otec napsat do rodného listu jméno Dartan,“ prozradil člen spolku Velkomoravané z Modré Ondřej Stýskal.

Podobnou akci pořádají také v Mikulčicích a na Břeclavsku. V Modré však členové spolků nejen předvedli své umění a staré zvyky, ale rozhodli se v chatrčích archeoskanzenu i přenocovat. „Budeme tady určitě spát. Máme s sebou dostatek ovčích kožešin, tak nám snad bude teplo. Moc se na nocování tady těšíme,“ vyjádřila se šestadvacetiletá Lucie Herodková z Velesova lidu, která v Modré v sobotu pekla chleba ze čtyř kil vlastnoručně namleté hrubé mouky. Prostředí archeoskanzenu se líbilo i čtyřiatřicetileté Lence Ondráčkové z Ostravy.

„V Modré jsem letos potřetí. Moc se mi líbí prostředí i vstřícnost lidí,“ uvedla Ostravačka, která se více než dvě hodiny věnovala škubání husího peří a přípravě tohoto opeřence k pečení. Podle Stýskala bude ještě lepší akcí v archeoskanzenu Slavnost letního slunovratu, na níž členové spolků plánují uspořádat svatbu v dobovém stylu.

„Zatím je to jen nápad, který mám v hlavě, ale chci ho realizovat právě tady v Modré,“ podotkla Herodková, která se má představit právě v roli nevěsty.

Přečtěte si také:

Ondráčková: Stylem mého života je Velká Morava