Mnohonárodnostní skupina však vedle fyzické činnosti také poznávala krásy Slovácka.

„Jejich práce je pro nás velmi přínosná, ale je vždy důležité správně jejich činnost naplánovat. Mezinárodní pracovní pobyt se konal letos už poosmé,“ prozradil správce archeoskanzenu Lubomír Sláma.

Dvě Korejky, Francouz, Rus, Angličanka a pár z USA pomáhali při zaplétání proutěných plotů a archeologickém průzkumu. Nezvyklou činnost oceňovali i účastníci, kteří na podobném pobytu nebyli poprvé. „Podobnou práci jsem nikdy dříve nedělala. Velmi vzrušující bylo kopání při archeologickém průzkumu, při němž jsme našli nějaké hřebíky,“ popsala své zážitky jednadvacetiletá Yowon Jeon ze Soulu, která byla na podobném pobytu již potřetí. Mladá Korejka poté, co dvakrát pomáhala ve Francii, tentokrát zavítala do České republiky.

Podobné pobyty se konají po celé Evropě. Jejich organizátoři se snaží, aby se v každém místě nesešli více než dva lidé z jedné země. Mnohonárodnostní skupinky se věnují šest hodin denně od pondělí do pátku práci a zbylý čas tráví především poznáváním okolí a obyvatel, a to ze zcela jiného pohledu než běžní turisté. „Program se vytváří podle vzájemné dohody. My jsme navštívili zámek Buchlovice, národní pouť na Velehradě a také jsme podnikli pěší výlet na hrad Buchlov,“ doplnila k programu česká vedoucí workkempu v Modré Hana Pechová.