Dvouměsíční záchranný průzkum se uskutečnil ve staroměstské nákupní zóně směrem na Huštěnovice, v místech, kde má v blízké budoucnosti vyrůst hobbymarket. „V této lokalitě jsme kopali už před několika lety, když se zde stavěla již existující nákupní střediska,“ podotknul známý archeolog Galuška. Letos tam jeho pracovníci našli dvanáct sídlištních objektů, z toho dva velkomoravské z devátého století. „Jsou to rozsáhlé sídlištní jámy spíše odpadního charakteru, našli jsme tam mnoho zvířecích kostí. Včetně koních, což je překvapující. Velkomoravané totiž koně příliš nejedli,“ upozornil Galuška.

Zbytek nálezů spadá do 13. až 15. století. Jedná se například o šest pecí uspořádaných do půlkruhu, smotané bronzové drátky značící existenci kovovýroby, zbytky bronzových náušnic či minci z Uher období Matyáše Korvína.

Tím však výčet zajímavostí nekončí. Pozoruhodné je už jen samotné místo nálezu, které se nachází již za hranicemi dnešního města. „Trochu nadneseně se dá tedy říci, že směrem na východ mělo Staré Město větší rozsah ve středověku, než dnes,“ prohlásil archeolog.

Pokud se člověk podívá na veduty města ze 17. století, které jsou uložené ve Slováckém muzeu, zjistí, že jsou na nich v těchto místech vyobrazeny mosty a zmáčený terén. Jenže Galuškův tým zde žádné stopy po naplaveninách nenašel. „Evidentně se tam tedy nacházelo vyvýšené místo východně vbíhající do zaplavované nížiny. Proto na vrcholku mohli žít lidé. I když se jedná o osídlení plýtké, okrajové,“ podotkl Galuška.

V poslední době se tak ve Starém Městě uskutečnily hned dva rozsáhlé archeologické výzkumy. Kromě toho v komerční zóně se ještě odborníci zabývali terénem v Alšově ulici, kde nalezli velkomoravské sídliště. Archeology nyní čeká vyhodnocování, muzejní zpracování a evidence, tvorba plánků a map. „ Navíc v současnosti píšu poměrně rozsáhlou knihu, takže do dalších průzkumů se jen tak nepohrnu,“ pousmál se na závěr Galuška.