V průběhu jednoho z natáčecích dnů poskytl Slováckému deníku rozhovor.

Krátce poté, co režisér Petr Nikolaev dokončil natáčení filmu Lidice, pustil se do točení filmu o životě a díle soluňských bratří Cyrilu a Metodějovi. Jde o ojedinělý projekt svého druhu u nás?

Podle mého názoru tady vzniká ojedinělý projekt, který v dějinách českých a potažmo moravských nemá obdoby, protože se zabývá jejich nejstarším obdobím. Možná u nás máme různé historické snímky, třeba ze středověkých nebo novodobých dějin, ale z tak hluboké historie, která zachycuje osudy dvou nejvýznamnějších historických postav nejranějších dějin českého národa, a to Cyrila a Metoděje, tak takových tu opravdu moc nebylo. Myslím si, že díky Petru Nikolaevovi tady vzniká velice dobrý filmový počin, a to jak po stránce edukačně vzdělávací, tak i po stránce pocitové.

Archeolog Luděk Galuška při natáčení filmu o Cyrilu a Metodějovi.

Odnesl jste si jistě z natáčení ve skanzenu i v extravilánech obcí Modrá a Velehrad řadu nevšedních zážitků…

To jistě. Režisér Petr Nikolaev dává do toho filmu punc osobitosti, protože příběh nevytrhává z kontextu evropských dějin. Ale zároveň jde do nitra těch historických postav. Když se o posledním únorovém pondělí točily velice vzrušené dialogy mezi Svatoplukem (Janem Jankovským z ústeckého divadla) a Metodějem (hercem Romanem Zachem z Prahy), které jsou podle mého soudu velice dobře scenáristicky napsané, byl to pro mě velice nevšední zážitek.

Podařil se podle vás Nikolaevovi výběr filmových protagonistů?

Zcela určitě. Dvoumetrový Roman Zach v roli Metoděje, který byl původně vojákem, dělá po fyzické a duševní stránce oporu křehkému a nemocnému Cyrilovi, kterého ztvárnil pražský herec Ondřej Novák. Na první pohled je vidět, kdo je kdo. I výběr ostatních filmových postav je velice podařený. Ten první moment, vidět dvoumetrového Metoděje, je dost zajímavý. Jak na tom byl Metoděj s výškou ve skutečnosti, to dodnes nevíme. Řekl bych, že dvoumetroví lidé byli v tom devátém století asi výjimeční.

Myslíte si, že kdyby nebylo 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, film o byzantských bratřích by se netočil?

Nebýt zmíněného výročí, asi by se takový film nenatáčel. Protože se cyrilometodějskou tematikou zabývám už třicet let, tak vím, že kromě dvou červencových svátků, kdy si život a dílo Cyrila a Metoděje připomínáme při Večeru lidí dobré vůle a národní pouti na Velehradě, nevzešel nějaký impulz ze státních či vládních orgánů k natočení filmu o zmíněných Soluňanech.

Archeolog Luděk Galuška při natáčení filmu o Cyrilu a Metodějovi.