VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeolog: Každý citlivý datační materiál nalezený během výzkumu je důležitý

Velehrad /ROZHOVOR/ - Před osmi lety se začalo s omlazovací kúrou baziliky  Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje ve Velehradě. O čtyři roky později se před vstupním průčelím do baziliky rozběhla první etapa obnovy jejího podzemí – lapidária, které je nedílnou součástí historického a uměleckého bohatství Velehradu.

6.8.2013 1
SDÍLEJ:

Zleva: Archeolog Zdeněk Schenk a archeolog Jan Mikulík.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Od započetí masivního odkryvu zeminy od vnějšího zdiva lapidária a původních základů cisterciáckého kostela provádějí v areálu bývalého cisterciáckého kláštera přerovští archeologové Zdeněk Schenk a Jan Mikulík z obecně prospěšné společnosti Archaia Olomouc záchranný archeologický výzkum formou dohledu. Slováckému deníku poskytli exkluzivní rozhovor.

Byl někdy v historii centra Velehradu prováděn tak rozsáhlý archeologický výzkum?

Zdeněk Schenk: Na Velehradě provádíme výzkum od roku 2009, který se odvíjí od prováděných stavebních prací. V takovém rozsahu v rámci celého areálu nebyl archeologický výzkum dosud proveden. Protože se pohybujeme v prostoru národní kulturní památky, reagujeme na jakýkoliv zemní zásah, který tu byl proveden a snažíme se zdokumentovat veškeré archeologické situace, které jsou ohroženy stavební činností. Podařilo se nám odkrýt části středověké fortifikace. Jednak je to přibližně sto metrový úsek ohradní hradební zdi, která uzavírala klášter ze severu, pak hranolovou věž a potvrdit, že i kruhová věž ve východní části není zničena výstavbou kotelny Vincentina na počátku 50tých let 20. století. Obě tyto stavby jsou zářným příkladem fortifikační architektury poloviny 13. století v českých zemích.

Jan Mikulík: Nesmíme zapomenout na situaci, která byla odkryta při vstupu do lapidária, kde se celý prostor upravoval. Byl tam odkrytý původní výstup z konventu, z uzavřeného areálu východním směrem do venkovního prostoru, do zahrad k budově starého opatství, krytý kamenným koridorem. To byla ochrana před tím vnějším světem, vedoucím do starého opatství. Budeme-li mít štěstí, možná se nám při ověřovacích sondách, které provádíme, podaří najít návaznost od starého opatství k tomuto vstupu u lapidária, samotné středověké kvadratury. To byl také jeden ze stěžejních objevů.

V minulých dnech jste si ale odskočili provádět průzkum do místa po odstraněné lávce přes Salašku, na jejímž místě bude zhotoveno nové přemostění, které bude součástí budované přístupové komunikace a parkovacích státní k turistickým cílům v Domově pro osoby zdravotně postižené Velehrad-Kopretina.

Jan Mikulík: V rámci další investice, která spočívá ve vybudování nového mostu přes Salašku u vinného sklepu a navazujících úprav příjezdových komunikací v areálu Vincentina, byly jednou z etap zemní práce pro vybudování nového přemostění. V rámci archeologického výzkumu se nám podařilo odkrýt pod stávající ohradní zdí kamenné substrukce, které po začištění můžeme interpretovat jako základy původního mostu. Ten vedl přes Salašku k vinařským sklepům, jež byly vybudovány zhruba na přelomu 16. a 17. století. Z levobřežní strany Salašky je vidět nádherný opracovaný spodní pískovcový sokl záhlaví mostu. Šířka zdiva dosahuje místy až 140 cm. Masa zdiva je ze smíšeného kameno-cihelného materiálu.

Zdeněk Schenk: Z nejstaršího vojenského mapování z druhé poloviny 18. století je patrné, že most už tehdy existoval. Zbytky tohoto původního mostu se nám podařilo zachytit pouze na levém břehu Salašky. Původní základy mostu na protilehlé pravobřežní straně Salašky se nepodařilo zachytit, protože byly posunuty více pod cestu, ale to už je mimo zemní zásah stavby. Na této protilehlé straně se nám podařilo odkrýt základový výsek polygonálního tvaru, ale ten souvisí už se stavbou betonové lávky, vybudované v průběhu 20. století.

Jan Mikulík: Na nejstarším vyobrazení Hirschmenzlově z roku 1667 nebyl pozemek směrem od lávky na východ oplocen. Jakou podobu mělo přemostění v těchto místech se můžeme prozatím pouze domnívat. V cihelné barokní zdi je patrný druhotně zazděný pozdně románský článek. Zeď je vyobrazena na nejstarší vedutě z roku 1667. V terénním zářezu pod vinným sklepem, jsou pod asfaltovkou patrny vrstvy renesančního stáří. Jde o vyrovnávky a zvyšování břehů Salašky. Je tam také velké množství keramiky z 16. a 17. století.

V současné době provádíte zajišťovací sondy v původním místě někdejšího opatského domu, na nějž v roce 1906 narazil při hledání sv. Metoděje Jan Nevěřil. Prozraďte, co jste odkryli a na co jste narazili.

Zdeněk Schenk: Odkryli jsme polovinu severního půdorysu kaple, jež je v historických pramenech zmiňována k roku 1402. Ta byla přizděna k opatskému domu ze strany východní a odkryta už byla v roce 1906 při velkoplošném výzkumu Jana Nevěřila. Ten tehdy při výzkumu odkryl prakticky celý půdorys opatského domu. Nicméně je nutné podotknout, že jsou zde i intaktní (nedotčené) situace, které ani Nevěřil nezachytil svými sondami. V jedné ze zjišťovacích sond se nám podařilo odkrýt dva zděné pilíře při severozápadním nároží opatského domu. My máme jedinečnou možnost ten stav z roku 1906 ověřit alespoň dílčími sondami, které v rámci projektu spojeného s prezentací opatského domu stavba položila. Kaple byla opatřena několika opěráky, z nichž tři jsme odhalili. V jedné zmínce historických pramenů stojí, že velký dům opatův se v těchto místech nacházel a při něm byla kaple sv. Václava.

Jan Mikulík: Je možná dobré si uvědomit, že komplex starého opatství z poloviny 13. století musel být alespoň v jádru dokončen ke slavnostnímu vysvěcení baziliky v roce 1228. Jsou totiž záznamy, že se ho zúčastnil sám král Přemysl Otakar I. se svou manželkou Kunhutou, synem Přemyslem a suitou duchovních i světských špiček. To tedy znamená, že museli být někde ubytováni, protože nikde v okolí Velehradu žádné jiné nebylo. A k tomu sloužily právě objekty starého opatství. Jsou záznamy, že ani bazilika nebyla zcela dokončena. Jednalo se hlavně o presbytář, ale ani loď chrámu ještě nebyla dostavěna.My nyní provádíme výzkum v nejstarších objektech cisterciácké zástavby.

Zdeněk Schenk: Po dohodě s investorem stavby, s památkáři a archeology budou položeny další revizní sondy, kterými se pokusíme upřesnit tvar půdorysu objektu opatského domu známého z plánku Jana Nevěřila tak, aby stavba mohla relevantně vytyčit půdorys nejstaršího jádra opatského domu. Proto je nezbytné ověřit polohy zdí a zásadních bodů, jako jsou nároží opatského domu nebo kaple, která je tu nyní zčásti odkryta. Právě hradba a původní jádro opatského domu a kaple mají být v rámci projektu prezentovány. Tudíž sondy byly soustředěny přesně do těchto míst.
Jan Mikulík: Záměrem projektu je přiblížit návštěvníkovi co nejpravdivější obraz, jak toto místo ve středověku vypadalo, a to vyznačením základových linií na povrchu. Jak půdorys opatského domu včetně průběhu hradby vypadal v polovině 13. století. Při tomto novém vstupu z východní strany do velehradského areálu se návštěvníkovi naskytne nádherný pohled na opravenou východní část baziliky a hned ho bude u vstupu do areálu čekat překvapení.

Před velehradskou poutí byla svedena Mariánská poutní stezka a cyklostezka do zahrady bývalého kláštera a přivede pěší i cyklisty k východní části baziliky. S čím se těsně před ní mohou setkat?

Zdeněk Schenk: Je to zeď která byla součástí mohutné středověké fortifikace, tedy původní středověké hradby, která obepínala celý areál cisterciáckého kláštera na Velehradě. V nárožích bylo opevnění zpevněno věžemi. Na východní straně kruhového půdorysu, na severozápadní straně věž pravoúhlého půdorysu, který je patrný mezi dnešní farou a mateřskou školou. Devatenáctimetrový dosud stojící úsek hradby byl dlouhá léta ukryt v provozním objektu zahrady Vincentina a nikdo netušil, že se jedná o jeden z úseků hradební zdi. Ze severní strany je patrný originální líc hradby ze 13. století. V novověku byla její jižní strana odsekána a dozděna cihelnou plentou. Zeď je nyní široká 90 cm. Severně od baziliky je už prezentace severní linie hradby vybudována. Přibližuje návštěvníkovi, jak byl církevní areál oddělen od světského života. Hradba měla především obranou funkci pro klášter.

Jaké datační nálezy jsou pro vás důležité?

Zdeněk Schenk: Pro nás je důležitý každý citlivý datační materiál nalezený během výzkumu, ať se jedná o keramiku, zlomky kachlů, keramiky, ale přirozeně nám archeologům pokud najdeme mince, tak ty jsou nejlepším datačním vodítkem proto, abychom mohli tu danou odkrytou archeologickou situaci co možná nejlépe datovat. A tak právě v této ploše na Velehradě nejen v roce 2010, ale i při současném výzkumu v místě opatského domu se nám za pomoci využití detektorů kovů podařilo shromáždit soubor několika desítek mincí z období středověku a novověku. Nejnověji je to kupříkladu haléř Ladislava Jagelonského z roku 1480, několik stříbrných mincí z období ranného novověku, a to Maxmiliána II. Habsburského z roku 1566, Ferdinanda I. Habsburského z roku 1624. Za nejzajímavější můžeme považovat bohatý soubor drobných knižních kování, jenž jsou dokladem duchovní kultury. V jedné sondě základů opatského domu jsme našli kachli s nádhernou turnajovou scénou, kdy jede jezdec na koni, na druhé je sokolník s loveckou trubkou a dravcem na zápěstí.

Dá se dnes odhadnout, kdy s archeologickým výzkumem v centru poutního Velehradu, který by se měl do konce roku 2013 zaskvět v plné kráse, skončíte?

Záchranný archeologický výzkum budeme provádět do ukončení veškerých zemních prací, které by mohly bezprostředně ohrozit archeologické památky.

Autor: Zdeněk Skalička

6.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 500 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Oprava, kontrola a seřízení elektrických a technologických zařízení v potrav. výrobě, vyučení v oboru elektro, platná vyhl. 50/1978 Sb. § 6, spolehlivost, zodpovědnost, příspěvek na stravování, fir. benefity, kontakt pouze e-mailem.. Pracoviště: Slovácká fruta, a.s., Na Drahách, č.p. 814, 686 04 Kunovice. Informace: Leoš Mikulec, +420 602 575 471.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 25 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Zástupce vedoucího skladu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Příjem a výdej ze skladu, manipulace a třídění kovů, související administrativa, bezúhonnost, nejlépe praxe ve strojírenství, elektro nebo zpracování odpadů min. 3 roky, platné oprávnění na VZV, schopnost man. práce, práce na PC, pečlivost, samostatnost, zodpovědnost, flexibilita, odměny, fir. akce, penz. připojištění, přátelský a prac. laděný kolektiv. Zájemci o prac. místo vyplní formulář a řídí se pokyny na adrese: http://sbernesurovinyuh.formees.cz/f/kariera/. Uchazeči splňující předepsané předpoklady budou pozvání k pohovoru.. Pracoviště: Sběrné suroviny uh, s. r. o., Průmyslová, č.p. 1147, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Rudolf Mazánek, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 21 300 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o zdravotně postižené sociální pracovnice/pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21300 kč, mzda max. 32070 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: prac. poměr na dobu určitou - zástup po dobu mateřské a rodičovské dovolené, vyšší odborné vzdělání nebo VŠ vzdělání v oborech zaměřených na sociální práci, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost apod. dle zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., výpis trestního rejstříku, zdravotní způsobilost, ŘP "B", profesní životopis do 31.3.2018. Pracoviště: Sociální služby uh.hradiště - domov pro osoby se zdravotním postižením uherský brod, Okružní, č.p. 1519, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Martin Bříštěla, +420 733 698 896.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Man. práce ve vinici, výkon práce také v katastru obcí Ořechov, Vážany, Polešovice, Újezdec u Osvětiman, doprava na místo výkonu práce zajištěna, dovolená ve výši 25 dní, stravenky, příspěvek na živ. pojištění, kontakt telefon nebo životopis na e-mail.. Pracoviště: Vinohradnická společnost spol.s r.o., 687 37 Polešovice. Informace: Radomír Menšík, +420 602 458 848.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Košt vín se konal ve Vlčnově popětačtyřicáté.
15

Košt vín doprovodila výstava katalogů od roku 1962

Košt pálenek v Jalubí
20

Jalubí je proslulé nejstarším koštem slivovice na světě

Nivnický košt hub: nejvíc chutnaly zavařené hříbky

FOTOGALERIE / Při zavařování hub je důležité je nejprve chvíli povařit. "Pět minut stačí," vysvětluje Vlasta Ondrová, jedna ze spolupořadatelek koštu hub v Nivnici. Ten se v tamním kulturním domě Beseda konal v sobotu už pošesté.

Dolní Němčí, pohled do historie vesnice

Obec Dolní Němčí, s necelými třemi tisícovkami obyvatel, leží na úpatí Bílých Karpat v nadmořské výšce 256 metrů, 10 kilometrů od Uherského Brodu a 17 kilometrů od Uherského Hradiště.

Špatný rok "okradl" košt o třetinu vzorků

O třetinu vzorků méně než minulý rok posuzovalo 16 odborných komisařů před koštem slivovice v Havřicích. Ochutnat vítěznou pálenku a dalších 180 vzorků mohli zájemci v sobotu večer v havřické sportovní hale.

Trenér Kordula: Prosím přítelkyně hráčů, aby začaly rodit uprostřed týdne

Něco podobného zažíval nedávno trenér Pavel Vrba v Plzni, kde se z narozeného potomka v krátkém sledu těšili Radim Řezník, Michael Krmenčík a Tomáš Hájek. Nyní baby boom dorazil i na Moravu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT