„Nevím jak ve velkém bazénu, ale v tom odděleném pro koupání s malými miminy to bylo opravdu chladné," tvrdí na webových stránkách Slováckého deníku například diskutující se jménem Bounty Hunter. Na podzim zaplatil kurz baby plavání pro tenkrát roční dvojčata a po první lekci už se tam ale s dětmi nevrátili. „Mimina mají mít vodu nějakých 36 až 40 stupňů Celsia, tam ale byla opravdu chladná. Nebyli jsme jediní, kdo s tím měl problém, jen to nikdo nechtěl řešit. My to vyřešili tím, že jsme tam už víckrát nešli. Šetření chápu, ale na správných místech," postěžoval si diskutující.

Ředitel aquaparku Jiří Durďák ovšem jakékoliv pochybení odmítá. Veškeré teplotní parametry jsou podle něj stanoveny provozním řádem a jsou pravidelně kontrolovány. „Jakékoli změny předepsaných teplot jsou nepřípustné. Vše je pravidelně kontrolováno a v tomto směru nebyly nikdy shledány nedostatky," zdůraznil Jiří Durďák.

Stěžovatele ovšem podpořil hradišťský opoziční zastupitel za Hnutí ANO 2011 Jan Zapletal. „V poslední době se na mě obrátilo několik rodičů dětí, mých přátel a známých s dotazy a reakcemi na zimu a chladnou vodu v aquaparku. Zlobí je, že jsou jejich ratolesti druhý den po školním nebo jiném výcviku nachlazené, usmrkané a místo pozitivního zážitku jsou otrávené. Domnívají se, že voda v hlavním bazénu nemá deklarovaných 27 stupňů," uvedl Jan Zapletal s tím, že vznese oficiální dotaz zřizovateli.

Návštěvníci podle jeho slov často rezignují na plavání a raději navštěvují venkovní bazén s horkou vodou. „Vedení aquaparku by nemělo čekat na slunečné počasí, které přirozeným způsobem zahřeje vzduch, ale mělo by sjednat nápravu. Za vstupné 270 korun pro dva návštěvníky se čekají odpovídající služby," dodal Jan Zapletal.

Slovácký deník tyto názory ověřil v anketě na svých internetových stránkách. Během několika dnů se k tématu vyjádřilo 633 hlasujících. Zatímco 366 čtenářů je spokojeno s teplotou vody i vzduchu v aquaparku, zbytek poukázal na konkrétní nedostatky. Že je v aquaparku chladná voda si myslí 181 hlasujících, pro dalších osm je chladný hlavně vzduch a dalších 53 čtenářů zastává názor, že by teplejší mohlo být obojí. Zbývajících 25 hlasujících má dokonce nějakou svou negativní zkušenost s nachlazením, které po návštěvě aquaparku následovalo.

Pro srovnání, nedaleký Aquapark Delfín v Uherském Brodě svým návštěvníkům minulou středu nabízel teploty v bazénové hale 31,2 stupňů, v zábavném bazénu 30 stupňů, v dětském bazénu 31 stupňů, ve whirpoolu 34,5 stupně a v plaveckém bazénu 27,5 stupně.

Předepsané teploty pro provoz aquaparku v Uherském Hradištiplavecký bazén 27 °C, max. 28 °C
dětský (výukový) bazén 30 °C
zábavní bazén 30 °C
brouzdaliště 31 °C
vířivka 32–36 °C
teploty vzduchu v bazénové hale vždy o 1–3°C vyšší, než teplota vody v bazénu.

Ředitel aquaparku Jiří Durďák: Teploty jsou v pořádku, ale každý je vnímá jinak

Z řad některých návštěvníků Aquaparku v Uherském Hradišti se ozývají hlasy, že tamní vzduch i voda jsou chladné. Část z nich se dokonce po návštěvě tohoto zařízení potýkala s nachlazením. Podle ředitele aquaparku Jiřího Durďáka (na snímku) jsou ale veškeré teplotní parametry v pořádku. Jakým způsobem jsou vůbec nastaveny a jak se kontrolují, vysvětlil v rozhovoru pro Slovácký deník.

Ředitel Aquaparku Uherské Hradiště Jiří Durďák.Můžete prozradit, jakým způsobem jsou vůbec nastaveny teploty v aquaparku?

Mikroklimatické parametry vzduchu v bazénových halách, jako jsou teplota, vlhkost či proudění, stejně jako i teploty vody, jsou stanoveny pro jednotlivé typy bazénů vyhláškou. Přímo pro naše bazény jsou teploty stanoveny Provozním řádem, který je sestaven právě na základě vyhlášky a mimo to také vychází z podmínek pro užívání stavby, které plynou z projektu pro zhotovení stavby. Provozní řád byl schválen Krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje a je pro nás závazný. Jakékoli změny předepsaných teplot jsou nepřípustné.

Předpokládám, že se vše kontroluje. Odhalily kontroly někdy pochybení?

Vzhledem k tomu, že se jedná o předepsané hygienické parametry, je jejich dodržování také předmětem pravidelných kontrol ze strany Zdravotního ústavu i Krajské hygienické stanice. V tomto směru nebyly nikdy shledány nedostatky.

Jakým způsobem se vůbec teploty měří?

Zajištění požadovaných teplot vody i vzduchu je řízeno automaticky prostřednictvím systému MaR, tedy měření a regulace. Hodnoty jsou navíc pravidelně kontrolovány strojníky a přímo v bazénech pak několikrát za den i plavčíky prostřednictvím kalibrovaných teploměrů. O těchto měřeních se vedou zápisy. V případě zjištění sebemenší odchylky, což se může stát v případě poruchy, dojde okamžitě k nápravě. Je ale nutno říci, že vzhledem k dynamice teplotních změn takto velkého množství vody, dochází při poruše k výkyvu teplot bazénové vody maximálně o plus mínus půl stupně celsia.

Ale přece jen, není třeba plavecký bazén opravdu trochu chladnější?

Co se týká nejchladnějšího, tedy plaveckého bazénu, zde si neodpustím jedno vysvětlení. Plavecký bazén s teplotou maximálně 28 °C je totiž prvotně určený pro kondiční plavání nebo pro cvičeni ve vodě. Tedy pro intenzivní pohyb. Pokud se v plaveckém bazénu provozují jiné aktivity, je třeba metodiku přizpůsobit podmínkám.

Jak si tedy vysvětlit, že někdo je v aquaparku po tepelné stránce spokojený a jinému je zima?

Je to tak, že objektivně jsou teploty v pořádku, nicméně subjektivně je vnímá každý jinak. Jinak je na tom žena, jinak muž a jinak dítě. Záleží také na zdravotním stavu a také na chování návštěvníka bezprostředně po návštěvě aquaparku. Každý, kdo má děti, ví, že samotný bazén není zdrojem nachlazení, ale spíše cesta domů z bazénu, zvláště v zimních měsících, při zanedbání adaptace.

Jiří Durďák se narodil 19. června 1979 v Uherském Hradišti. Absolvoval učební obor truhlář a nástavbové studium na SOU Mojmír. Poté vystudoval Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně, obor dřevařské inženýrství se zaměřením na marketing a ekonomiku. Následně vyhrál konkurz na manažera Baťova kanálu, po sedmi letech pak uspěl ve výběrovém řízení na ředitele aquaparku. Funkci zastává od 1. prosince 2012.