Související články o hradišťském akvaparku naleznete pro rozkliknutí ZDE

Tobogan o délce 186 metrů je totiž v těchto dnech uzavřen. Důvodem jsou zranění dívky a muže, ke kterým došlo před několika dny.

Dívka vyjela ze skluzavky jen s boulemi (celý článek ZDE), muž však utrpěl tržné zranění na hlavě a jeho adrenalinový zážitek skončil bezvědomím (celý článek ZDE). Tři dny, včetně Štědrého dne, strávil v nemocnici. O případu jsme podrobně informovali v pondělí.

„Tobogan jsme pro veřejnost uzavřeli. Přijedou sem zástupci zhotovitele a dodavatele, aby ho důkladně prověřili. Mě osobně zranění dvou lidí mrzí, nicméně musím se k věci postavit profesionálně a zajistit vše pro bezpečnost návštěvníků aquaparku,“ poznamenal jednatel nového městského zařízení Vlastimil Skála, který dodal, že nedokáže odhadnout, jak dlouho bude tobogan odstavený.

Firma netuší, jak tobogan prověří

Marek Navrátil, mluvčí společnosti Unistav, která aquapark postavila, byl ze žádosti Vlastimila Skály o prověrku toboganu v rozpacích. „Vůbec netuším, jak se takový tobogan prověřuje. Ten způsob budeme hledat až na místě. Zařízení je certifikované, a mělo by být tudíž naprosto bezpečné,“ konstatoval Navrátil.

Lidé, kteří se na obří skluzavce zranili, nebo ji absolvovali s otřesem, se shodují, že v zařízení se nachází některá nevyzpytatelná místa.

„Uvnitř je poměrně málo světla a některé úseky jsou úplně zšeřelé. V podstatě vůbec netušíte, kam jedete, a zatáčky jsou tak krkolomné, že jízdu takřka přestáváte kontrolovat,“ sdělil jeden z návštěvníků aquaparku.

V reakci na náš pondělní článek dorazil včera do redakce příspěvek ženy, která má podobné zkušenosti. Vyzkoušela oba tobogany. Kratší z nich o délce sto čtyřicet metrů nabízí jízdu na gumových kruzích. Ten žena sjela bez problémů. Jízda druhým, delším, ale prý byla očistcem.

„V jedné chvíli se jízda zrychlila a přišel okamžik v dolní části toboganu, kdy mě zalila vlna vody. Vjela jsem do úplné tmy a dostala náraz do hlavy,“ popisovala nepříjemnou zkušenost žena, která sice nechala redakci své jméno k dispozici, požádala však o zachování anonymity. Tvrdí, že po nárazu u ní došlo k celkové dezorientaci a při jízdě skončila hlavou dolů. „Pak jsem to nějak srovnala a dojela do konce. Po dojezdu jsem odešla za rodinou do bazénu a tam jsem sčítala: boule jak hrom na čele, bolest prstů na ruce, naražené chodidlo…,“ vzpomíná na svezení.

Místostarostu Uherského Hradiště Stanislava Blahu nepříjemné události v aquaparku nijak netěší. „Nestavěli jsme ho proto, aby se tam lidé zraňovali. Je možné, že ho lidé užívají nesprávným způsobem, že se třeba snaží jízdu různými způsoby zrychlovat. Může se ale jednat i o technickou chybu toboganu. Nyní je nutné co nejdříve zjistit příčinu těchto událostí a co nejdříve ji odstranit,“ sdělil Blaha.

HRADIŠŤSKÝ TOBOGAN

Tobogan, na kterém došlo ke zranění, měří 186 metrů a je nejdelším svého druhu v ČR. Zařízení je od 25. prosince.2010 z rozhodnutí provozovatele odstaveno. Tobogan byl vyprojektován a realizován formou subdodávky pro Unistav, a. s., zlínskou firmou Centroprojekt. Po realizační stránce jde podle dodavatele téměř o „sériový výrobek“. Nese atest německé organizace TÜV, která je nejvyšší certifikační autoritou v oblasti bezpečnosti. Podle vyjádření subdodavatele ze dne 27. prosince 2010 je tobogan zcela bezpečný: „Tobogany v hradišťském aquaparku byly řádně otestovány a shledány jako sportovní adrenalinová atrakce bezpečnými při dodržování zásad uvedených na tabulích. V rámci testování byly obě skluzavky testovány i dětmi ve věku od 6 do 15 let. Testování se zúčastnilo 62 dětí a nedošlo k žádným problémům. Nejrychlejší děti dosáhly času 22 vteřin, což pro tuto skluzavku znamená rychlost skoro 25 km/hod.. Nejpomalejší dosáhly času 51 vteřin, přičemž jejich rychlost při sjezdu se pohybovala pod 10 km/hod,“ píše se v prohlášení.

Investorem byly schváleny a dle projektu a realizační dokumentace provedeny dne 21. prosince.2010 některé změny (např. úprava tlaku vody), které by měly bezpečnost toboganu ještě zvýšit.