Když instruktorka aerobiku Katka Hrazdilová Bočková rozvěšuje na skoby trčící ze stropu ze stropu YAC Studia ve třetím patře uherskohradišťského „Tančícího domu" kusy zelené látky podobné velkým závěsům, znejistím. „Jakou to má nosnost?" ptám se s nedůvěrou v hlase. „Pět set kilo," uklidňuje mě odpověď.

Styl AntiGravity se cvičí na závěsných sítích vyrobených z materiálu zvaného letecké hedvábí a v Hradišti funguje od poloviny března. „Jeho základem je pohyb v trojrozměrném prostoru. Nahoru, dopředu, hlavou dolů i do boku. Můžeme ležet v roztažené síti i přecházet do statických pozic," představuje doposud ještě málo rozšířenou metodu hradišťská cvičitelka.

Teoretické poučky pociťuji v praxi na vlastní svaly. Necelá hodina a půl mě vyvádí z mylné představy o tom, že tohle má být meditování v síti. Místo toho dostávají pořádně zabrat svaly na nohou, rukou, břichu i zádech. „AntiGravity je mix fitnessu a jógy, jde pojímat více způsoby. Určitě byste narazili na cvičitele, který by se orientoval více na duchovní stránku. Já ale pocházím z dynamického prostředí, nabízím spíše silové pojetí na bázi funkčního tréninku," vysvětluje rozpor mezi mou představou a realitou lektorka, která se věnuje nejrůznějším formám cvičení už dvě desetiletí.

Zvláště záludné jsou pozice, při kterých provádíte cviky hlavou dolů či se sítí obmotanou různě kolem stehen. Netopýří polohy dokonce nejsou pro některé lidi vhodné. „Účast na lekci byste měli zvážit v případě, že máte léčený vysoký krevní tlak. Právě k jeho změnám dochází, pokud visíte hlavou k zemi. Někomu z toho může být trochu špatně, což po pravidelném tréninku zmizí. Žádná z pozic ale není zdravotně škodlivá, vše je řádně diskutováno s fyzioterapeuty a lékaři," ujišťuje Katka Hrazdilová Bočková.

Nápad přivézt na Slovácko AntiGravity dostala majitelka YAC studia Aranka Marášková. Jakmile se sama s tímto stylem seznámila, vycestovala kvůli němu do Itálie, kde se nachází jeho evropská kolébka. „V Hradišti nyní působí čtyři předcvičovatelé vyškolení přímo v Itálii lektorkou, jíž předávala zkušenosti ta nejvyšší AntiGravity autorita Christopher Harrison. To díky němu tento druh cvičení asi před rokem naprosto uchvátil Ameriku a z ní se pak rozšířil na Apeninský poloostrov," dodává lektorka, která je zároveň i vysokoškolskou pedagožkou.

Při převlékání se zpět do civilu mám dobrý pocit. Jednak ze sportu, jednak z toho, že jsem nebyl jediným mužem v sále. „Mám sedavé zaměstnání a řekl jsem si, že musím se svým tělem něco udělat. Začal jsem jezdit na kole, ale to bylo málo. Až AntiGravity mě opravdu dostává do formy," říká Honza, mladý muž s cyklistickou přilbou.

Cestou do redakce o tom přemýšlím. Také začnu něco dělat. Určitě.