Podle tamní vedoucí Leony Matysíkové jde až o poloviční pokles klientely. Jejich velkou nevýhodou je fakt, že nemají zahrádku, to totiž mnoho pohostinství minimálně v teplých měsících "zachraňuje".

Po prvním týdnu fungování protikuřáckého zákona se tak naštvanost provozovatelů mnohých pohostinství ještě vystupňovala. „Vážně začínám přemýšlet nad tím, že pivnici na konci roku zavřu. Nemůžeme mít v hospodě automaty, zavedli EET, stále častější kontroly ze všech stran a teď ještě tento zákon," zlobí se provozovatel hradišťské pivnice Tesař Radim Hulík. Podle něj by si každý měl mít možnost vybrat, do jaké hospody půjde a v pivnicích se odjakživa pilo pivo a kouřilo, navíc u nich nevaří.

„Nepovažuju restauraci za veřejný prostor, každý se může svobodně rozhodnout, zda tam vejít nebo ne. Ze strany státu funguje čím dál víc omezení, zvedají se nájmy, ceny zboží, ale nám, podnikatelům, nikdo nijak nepomůže," nechal se slyšet Radim Hulík s tím, že odliv zákazníků z jeho provozovny je velmi dramatický. „Samozřejmě tržby výrazně klesají, když v hospodě, nikdo tam nesedí," povzdechl si Hulík. K zákonu se postavil tak, že nachystal popelník na okenní parapet před hospodu. Stejný krok učinila také provozní pivnice Křižovatka Leona Matysíková.  Tam ve čtvrtek odpoledne seděli dva lidé. „Volají mi dodavatelé piva, jestli mají přivést další sudy, ale já jim musím říkat, že jich mám plné sklepy. Léto pro nás bývá vždy slabší, ale to, co se děje teď, je hrůza," prozradila provozní z pivnice Křižovatka. Odliv lidí podle tržby tipuje až na polovičku.

Zahrádky mají nyní plno

Zatím sice o zavření podniku nepřemýšlí, ale pokud by se situace nezměnila, udělá to. „Lidi sem strčí hlavu s otázkou, jestli se tady také nekouří, na což jim odpovídám, že se přece nekouří nikde," zlobí se Leona Matysíková. V teplých dnech si proto kuřáci odcházejí sednout na zahrádky, jako například na tu před barem La Rosco, kde zatím mají každý den plno. „Co ale bude pak, až přijde zima? Lidé budou odcházet bez placení, servírka to bude muset hodně hlídat. Je to nesmysl, kde se nevaří, by se mělo smět kouřit," má v tom jasno Karel Matějka, který si musel odskočit zapálit před hospodu.

close Provozovatel dal kuřákům ven na okno popelník. info Zdroj: Deník / Malušová Blanka zoom_in

Provozovatel dal kuřákům na parapet popelník. FOTO: Deník/Blanka Malušová

Popelník na parapetu, anebo nedopalky pod oknem

S kouřením venku však hrozí další nešvary případným nedopalkovým nepořádkem počínaje a hlasitými debatami konče. O tomto tématu se rušně diskutuje na sociálních sítích. Zatímco jedni tvrdí, že je na provozovateli, jak to bude vypadat před jeho hospodou, kuřáci poukazují na to, že si přece nebudou nosit "špačky" v kapse domů. Hospodští to řeší výše zmíněnými popelníky venku na parapetech, nedopalky ale uklízet odmítají. „Mám tu pro zákazníky popelník, vajgly na chodníku ale uklízet nebudu. Před vstupem do hospody je semafor a často je tu odhazují lidé, kteří u nás vůbec nebyli a jdou jen kolem," nechala se slyšet Leona Matysíková.

Za kouření hostů až padesáti tisícová pokuta

Městští strážníci v Hradišti však zatím žádné stížnosti na kuřáky nezaznamenali. „Pouze v několika málo případech byli obyvatelé upozorněni strážníky, že jim před domem lidé kouří v místech, kde to není povoleno," sdělil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma. Dodal, že dohled budou dál vykonávat pouze strážnici, žádné speciální služby si město najímat nebude.

Dodržování zákonů v restauracích kontroluje Krajská hygienická stanice. Zatím však pro restaurace platí takzvané přechodné období. „Provozovatelé jsou povinni přizpůsobit svou činnost podmínkám stanoveným tímto zákonem do 90 dnů ode dne nabytí jeho účinnosti, to je od 31. 5. 2017," uvedla Eliška Doleželová, vedoucí oddělení hygieny výživy krajské hygienické stanice. Zatím posle jejích slov kontroly žádné porušení protikuřáckého zákona nezaznamenaly, takže nemusely udělit žádnou pokutu. „Za kouření hostů je možné udělit provozovateli stravovacího zařízení sankci do výše až 50 tisíc korun," doplnila Eliška Doleželová.