Několik desítek lidí uvnitř je hypnotizováno sérií televizních obrazovek. Běží na nich totiž nepřetržitý přenos volebních výsledků.

Už je sečteno více než padesát procent okrsků a začíná být jasné, že SPOLU nasazuje k závěrečnému pokusu dostihnout hnutí ANO. Jeho volební výsledek se začíná zmenšovat k 28 procentům, zatímco volební zisk SPOLU pozvolna narůstá k 27 procentům.

„Ještě, ještě, zaberte,“ ozývá se z hloučku chlapíků, nervózně přešlapujících před obrazovkami.

Vzrušená atmosféra houstne a servírky kolem nestačí roznášet orosené půllitry s plzeňským Prazdrojem. Se zvyšujícím se množstvím spočítaných volebních okrsků se stupňuje optimismus mezi přítomnými v napajedelském Baltaci, kde přibývá lidovců, občanských demokratů i topkařů a jejich příznivců.

Už dorazili také poslanec a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha, Zuzana Vandame a nakonec i lídr uskupení Ondřej Benešík.

Spontánní výkřiky osazenstva lokálu mají snahu jakoby popohnat zvyšující se procento hlasů pro koalici SPOLU aktuálně blikající na obrazovkách. Kolem mne prosviští číšník s platem plným štamprlí slivovice. Pokoření hranice 27 procent obdržených hlasů pro SPOLU je na spadnutí.

„To dáme, to dáme,“ ozývá se z rohu plného podporovatelek. Adrenalin stoupá a chvílemi si připadám jako v sázkové kanceláři.

„To je lepší než Liga mistrů,“ křičí jeden z přihlížejících. „Lepší?“ opáčí mu soused a sám si odpoví: „Mnohem lepší!“

Výbuch euforie přichází ve chvíli, kdy SPOLU prolomí hranici 27 procent. K ještě větší oslavné explozi v lokálu však dochází, jakmile volební výsledek SPOLU přeskočí zisk vládního hnutí ANO.

Potlesk, slzy dojetí i úsměvy ve tvářích jsou mnohým odměnou za dny plné předvolebního shonu a napětí.

„Andreji, končíš,“ volá nadšeně jeden z mužů a půllitrem jakoby premiérovi imaginárně ukazuje cestu.

Večer vrcholí. Panáky slivovice střídají plata s whiskou a šampaňským a oslava vítězství se nese na vlně omamné.

Je krátce před 20. hodinou a já karneval nadšení v restauraci Baltaci opouštím, přestože noc je ještě mladá…