„Za odměnu“ si pak každý nocležník po vystřízlivění odsud odnese složenku na dva a půl tisíce korun. Od zítřka si ale provinilci připlatí. Poplatek za pobyt na záchytce se totiž od Nového roku vyšplhá na dvanáct tisíc sedm set korun.

Poslední den v roce, kdy lidé oslavují Silvestra a pijí nadměrné množství alkoholu, se ale podle ředitele kroměřížské nemocnice Františka Fuita na návštěvnosti záchytky dosud výrazně neodrazil. „Není to tak dramatické, jak by se dalo očekávat. Lidé sice oslavují, ale pro nás je to v podstatě běžný víkend. Horší situace bývá, když je čas výplat nebo sociálních dávek,“ zhodnotil ředitel nemocnice František Fuit.

Cela, do které je podnapilý člověk umístěn, je monitorována kamerou. Nikdo se pak například nemůže vymlouvat, že s ním personál nemocnice nezacházel uctivě.

Kamera také slouží k tomu, aby na tamním pracovišti věděli, co se děje uvnitř samostatných pokojů. Ne všichni se totiž chovají v opilosti slušně. „Občas se tu vyskytnou i asociální typy. Zkušenosti mám také s ženami, ty bývají ale slušnější, po vystřízlivění se vždycky stydí,“ svěřila se zdravotní sestra Veronika Krchovská.

Proti agresivním jedincům chrání personál pevné dveře. „Ty mají skleněný otvor, který je pancéřový. Už se nám ho někteří pokoušeli rozbít železnou tyčí, ale naštěstí jen pouze prasklo,“ vysvětlil Fuit.

Někdy přijde na řadu i ochranka. „Většinou se dotyční chovají za přítomnosti policie slušně. Už se ale stalo, když muži zákona odešli, že se výtržník teprve začal chovat, jak by neměl,“ dodal Fuit.

V případě, že po vystřízlivění nocležník nevyrovná vzniklý dluh za pobyt na protialkoholní záchytné stanici, může v nejhorším očekávat i exekuci. „Je potřeba si uvědomit, že každý má povinnost zaplatit, za co utratil. Pokud tak neudělá, máme tu proto soudy, které mohou nařídit exekuci,“ uzavřel ředitel nemocnice.

Přečtěte si také:

Alkohol jde na dračku, i likérky si Vánoce chválí

Jak si rychle vyléčit nečekanou kocovinu?