"Každý návštěvník Uherského Hradiště může vidět, že v centru města už je poskrovnu skupinek bezdomovců, kteří se tu pohybovali a hojně konzumovali alkoholické nápoje. Situace se zlepšila i v okolí škol, kde vyhláška působí preventivně,“ poznamenal velitel uherskohradišťské městské policie Jaroslav Ježo. Přesto však podle něj účinnost vyhlášky nejspíš nikdy nebude stoprocentní. „Velmi ale pomohla. Například v parku strážníci udělí i několik desítek pokut měsíčně za porušení ustanovení vyhlášky,“ doplnil Ježo.

V metropoli Slovácka nová vyhláška platí od letošního února. Maximální výše pokuty, kterou může hříšník na místě dostat, je tisíc korun. Strážníci nejčastěji pokutují právě v okolí Smetanových sadů nebo školy na sídlišti Východ.

V Uherském Brodě zavedli vyhlášku v červenci. Zastupitelé se tak rozhodli poté, co se situace s místními bezdomovci už stala poměrně nesnesitelnou.

„Podařilo se nám je vyhnat z autobusových zastávek, kde konzumovali alkohol, a také tam byli celé dny. Minimálně tato věc se tedy vyřešila,“ pochvaluje si účinnost vyhlášky starosta města Komenského Ladislav Kryštof. Přesto však přiznává, že vymahatelnost pokut od bezdomovců je problematická.

„Tito lidé bohužel nemají žádné příjmy,“ dodal Kryštof. Městské policii proto nezbývá, než takovou situaci řešit hlavně domluvami. „Občanovi, který poruší zákon, můžeme na místě udělit blokovou pokutu až do výše dvou tisíc korun,“ uvedl před časem velitel uherskobrodských policistů Libor Kubiš.

Jitka Cilečková, Irena Trojková