Případy pití alkoholu u žáků sedmých či osmých tříd jsou toho podle ní alarmujícím příkladem.
„Příčinou je snadná dostupnost alkoholu na diskotékách, v nákupních centrech či doma. Svoji úlohu hraje i rodinné zázemí vzhledem k zvyšujícímu se počtu neúplných rodin,“ vysvětlila Fojtáchová. Upozornila však, že se nedá jednoznačně za příčinu pití alkoholu u dětí považovat neúplná rodina. Podle Fojtáchové jsou známy případy, kdy měly problém s alkoholem i děti z dobře zajištěných rodin.
Pracovnice oddělení sociálně právní ochrany řeší případy na základě oznámení policie. V roce 2007 na Uherskobrodsku zaznamenali 40 případů, ze kterých více než polovinu policisté odhalili na diskotékách a dalších společenských akcích. Třetinu pak tvořily případy z lyžařských kurzů a školních výletů. Přitom v roce 2006 bylo do statistik zaznamenáno 28 případů. Většinou se jednalo o mladistvé ve věku 15 až 18 let. Nejvíce případů šlo zejména na vrub problematické věkové skupiny sedmnáctiletých.
Na Uherskohradišťsku je situace obdobná. „Dle našich poznatků se počet mladistvých a dětí experimentujících s alkoholem zvýšil pouze mírně,“ uvedla vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí v Uherském Hradišti Jana Nohalová. Zcela běžným se mezi omladinou stalo kouření cigaret a podle Nohalové je evidentní, že se děti s tímto zlozvykem netají.
V celém uherskohradišťském okrese policisté v roce 2007 připravili na 45 akcí zaměřených na podávání alkoholu mladistvím. „Počty mladistvých nezaznamenáváme. Přestupku, kdy neplnoletým alkohol podali, se vloni dopustilo 52 lidí,“ doplnila uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.
Kompletní články najdete pouze v papírovém vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.
Přečtěte si také:
Sedmnáctiletý mladík měl v krvi téměř 4 promile alkoholu
Výmluvy nezletilých: alkohol je odjinud nebo od trenéra