„Opilé děti k nám vozí buď policie nebo záchranná služba. Ty většinou kontaktují kamarádi postižených. Každý měsíc léčíme dva až pět takových případů,“ poznamenal Hrdý s tím, že dítě intoxikované alkoholem většinou hospitalizují na dětské jednotce intenzivní péče a dávají mu infuze. Po dvou– až třídenní léčbě dítě zdravotníci předávají rodičům.

„Poměrně často se setkáváme také s tím, že děti současně s alkoholem požívají i omamné látky, i když to téměř vždy popírají. Pokud máme podezření, automaticky provádíme screening. Těchto případů se bohužel objevuje stále více,“ uvedl Hrdý.

Omezit požívání alkoholu mladistvými se v prosinci snažili v uherskohradišťské diskotéce Hvězda. Policisté tam na vyzkoušení přinesli pásky na ruce, které rozlišovaly nezletilé a starší osmnácti let. Podle provozovatele podniku Zdeňka Posselta by bylo užívání pásek účinné, pokud by je měli ve všech podnicích. „Já bych byl pro to, aby se rozlišovací pásky zavedly všude. Tak by se totiž nezletilí nemohli vyhýbat místům, kde jim alkohol nenalijí,“ řekl Posselt.

S nezletilými, kteří si objednávají alkohol, se často setkává také barmanka z jednoho hradišťského podniku, která redakci Slováckého deníku požádala o zachování anonymity. „Mladí chodí k baru a zkouší, jestli jim nalijeme. Často si také pro alkohol posílají kamarády starší osmnácti let anebo přijdou opilé už z domu, kde alkohol vezmou tajně rodičům, nebo si ho nakupují v supermarketech,“ uvedla barmanka.

S opilými dětmi se často setkává i policie. „Pokud zjistíme dítě pod vlivem alkoholu, informujeme rodiče a převezeme jej do nemocnice. Když nás o případu informuje záchranná služba, je naším úkolem zjistit, kdo a kde tomu dítěti alkohol podal,“ sdělila hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.