„V roce 2006 i 2007 jsme shodně řešili sto třiadvacet případů. V loňském roce jsme evidovali případů o něco méně, konkrétně sto čtyři. Od začátku roku jsme jich pak zaznamenali osmnáct,“ vyčetla ze statistik hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Jednotlivými loňskými případy se zabýval i hradišťský soud. Ze sto čtyř viníků bylo pravomocně odsouzeno pětašedesát z nich. Jedenáct stíhaných bylo zproštěno obžaloby.

„Dalších jedenáct stíhání bylo zastaveno, a to převážně proto, že pachatel doplatil dlužné výživné a předchozí zanedbávání nemělo trvale nepříznivé následky na dítě. Zbylých sedmnáct věcí je už také většinou vyřešeno, ale rozhodnutí dosud nenabyla právní moci,“ upřesnil podrobnosti místopředseda hradišťského soudu Vít Krchňáček.

Nejvyšší dlužná částka se podle něj loni pohybovala kolem čtyř set tisíc korun. Na straně obviněných pak většinou stáli muži. „Mezi stíhanými byly pouze čtyři ženy,“ doplnil soudce.

S neplacením alimentů se běžně setkává ředitelka Azylového domu pro ženy a matky s dětmi v Uherském Hradišti - Véskách Jana Skuciusová.

„Zrovna teď u nás máme maminku, která tento problém aktuálně řeší. Kromě toho, že jí bývalý partner na dítě nepřispívá, musí ještě platit za byt, ve kterém zůstal otec dítěte, aby o něj nepřišla,“ zmínila případ ředitelka.

Fenoménem je podle ní také absolutní lhostejnost neplatičů. „Běžně se stává, že i přes soudní rozhodnutí rodič neplatí,“ podotkla.

Přesto by ale podle ní měli rodiče situaci v každém případě řešit. Pokud nastane problém s placením, je podle ní potřeba co nejdříve kontaktovat druhého rodiče dítěte.

„Pokud to nejde osobně, pak lze využít nějakého prostředníka. Když se nepodaří domluvit, pak nečekat a okamžitě případ nahlásit,“ poradila Skuciusová.

Související články:

Krkavčí otcové dluží desítky tisíc korun

Alimenty téměř vždy neplatí muži