Kromě zdravotních komplikací v přírodě by si lidé měli dávat větší pozor i v zaměstnání. Hojně se totiž začaly vyskytovat také kožní reakce vzniklé na pracovišti.

„Ambrózie pochází ze Severní Ameriky, kde je nejrozšířenějším alergenem. K nám se dostává z Maďarska, kde už je také velmi rozšířená. Nebezpečná je od srpna do října, kdy kvete. Projevy alergie jsou rýma, kýchání, svědění očí, astmatické problémy nebo kopřivka,“ upozornil na rozmach ambrózie Marcel Lenart.

Momentálně je pro alergiky stěžejní raná pylová sezona. Ta letos začala kvůli teplému počasí opět dříve.

„Bylo to už na přelomu února a března. Konkrétně se jedná o břízovité dřeviny jako je olše, líska či bříza. K těm se koncem dubna přidají trávy,“ upřesnil alergolog.

S příchodem prvního vytrvalejšího jarního sluníčka se budou plnit také ordinace dermatologů. Právě sluneční alergie totiž patří mezi velmi frekventované.
„Zvýšený výskyt pacientů s těmito problémy lze očekávat v nejbližších dnech. I pylové alergie ale mají své kožní projevy, jako je rudnutí či suchá kůže kolem očí a úst. To bývá časté především u lidí s atopickým ekzémem, kteří jsou často alergici,“ poznamenala hradišťská kožní lékařka Jitka Červinková.
V posledních letech podle ní výrazně přibývá alergií vzniklých v zaměstnání. Ty způsobují různé látky a materiály, se kterými přicházejí lidé na pracovišti do kontaktu.

„Můžou to být reakce na latex, chladicí kapaliny či další chemikálie. Nejčastější je ale určitě kožní reakce na kovy,“ dodala Červinková, podle které se celoročně objevují i kožní reakce na léky a potraviny.

Alergici dnes nemusejí například v pylové sezoně trpět a zůstávat zavření doma. Existují totiž vakcíny, kterými se dají zdravotní komplikace účinně mírnit. „Alergie jsou vrozené, a proto se nedají úplně vyléčit. Jejich klinické příznaky jdou ale velmi dobře ztlumit,“ zmínil Lenart.

Dobrým způsobem, jak zavčasu předejít problémům, jsou podle něj testy na alergie. Ty mohou děti absolvovat už mezi třetím a čtvrtým rokem. „Pokud se objeví vážnější problémy už předtím, měly by se testy udělat i dříve,“ konstatoval brodský alergolog.

Kdyby si nechala udělat testy, vyhnula by se potížím i Silvie Faltová z Uherského Hradiště. Ta objevila alergii až v osmi letech.

„Zakleté jsou pro mě jahody. Vždycky, když jsem se jich víc najedla, bylo mi špatně a zvracela jsem. Zpočátku jsme ale nevěděli, že to je právě z nich. Teď už je můžu jíst jenom v kombinaci s mléčnými výrobky, které neutralizují alergické účinky,“ prozradila Faltová.

Tomáš Krejčiřík

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.