ČSSD by tak měla všechna místa v krajské radě. Sociální demokraté si proto opět vzali čas k jednání.

Budoucí hejtman Stanislav Mišák v neděli 9. listopadu večer svolal jednání zastupitelů, kteří měli nabídku starostů posoudit.

„Zatím jsme se nedohodli, s kým koalici vytvoříme,“ řekl včera večer Mišák. Jednání klubu zastupitelů se protáhlo do nočních hodin. Jeho výsledek by měl být znám dnes ráno.

ODS a lidovcům nyní nezbývá, než čekat na rozhodnutí sociálních demokratů. „Se zněním koaliční smlouvy jsme souhlasili, ale ke konečné dohodě nedošlo,“ řekl včera Deníku Jindřich Ondruš z KDU-ČSL. Ten by vznik trojkoalice uvítal.

Vyjednavače z řad občanských demokratů se včera bohužel nepodařilo kontaktovat.

Starostové a nezávislí pro Zlínský kraj se k učinění velkorysé nabídky ČSSD rozhodli proto, aby zabránili vzniku velké koalice.

„Naše nabídka je výrazně lepší,“ tvrdí lídr starostů Petr Gazdík. „Pokud ji nepřijmou, bude to podvod na voličích a velmi podivný krok,“ prohlásil Gazdík.

Místní sociální demokraté nemají na podobu koalice jednoznačný názor, někteří takovou možnost jednoznačně odsuzují. „Jestliže všechny kraje naplňují podmínku nespolupracovat s ODS, je hanba, že zdejší ČSSD se stále přetahuje o výsledek,“ řekl jeden z členů strany Miloslav Štěrba. Podle něj by bylo vhodnější spolupracovat s kterýmkoliv z ostatních uskupení v krajském zastupitelstvu.

Proti vytváření koalic s ODS se v sobotu už poněkolikáté ostře postavil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. A do koaličního vyjednávání se zřejmě rozhodl zasáhnout i ve Zlínském kraji. Podle dobře informovaného zdroje se totiž včera v Otrokovicích sešel se Stanislavem Mišákem. Obsah schůzky se včera nepodařilo zjistit ani od místních sociálních demokratů, ani od Jiřího Paroubka nebo jeho mluvčí.

Návštěva šéfa strany byla zřejmě velmi nečekaná, nevěděli o ní ani někteří z vrcholných představitelů zlínské ČSSD. „Zřejmě to byla velmi rychlá záležitost,“ míní senátorka Alena Gajdůšková. Ani ona o setkání neměla informace. „Zřejmě jednali o vzniku koalice,“ domnívá se senátorka.

Aleš Měřička

Související článek:

Starostové: Spojení ČSSD s ODS je podvod