VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akce u památek? Jen s povolením úřadů!

Uherské Hradiště – Zorganizovat neškodné setkání vyznavačů nové atrakce – vypouštení hořících, létajících lampionků, takzvaných světýlek štěstí, může ve finále znamenat závratný úřední kolotoč.

20.1.2010
SDÍLEJ:

Základy velkomoravského kostela na sadské výšině jsou národní kulturní památka.Foto: Ladislav Chvalkovský

Přesvědčili se o tom pořadatelé podobné akce, která se před několik dny uskutečnila na Sadské výšině v Uherském Hradišti. Vypustit balonky totiž chtěli v blízkosti významné národní památky, základů velkomoravského kostela. Netušili však, že podobnou akci nelze uspořádat bez řady povolení, pozornosti úřadů a ochránců zákona.

Anabázi, na jejímž konci však bylo pochopení a vstřícnost úřadů, popsal jeden z organizátorů David Horák. „Kvůli shromažďovacímu zákonu jsme museli akci nahlásit na Městský úřad v Uherském Hradišti. Bohužel jsme do žádosti neuvedli svá telefonní čísla, takže mě nakonec doma sháněla městská policie, aby mi řekli, co ještě musíme zařídit,“ připomněl Horák. Ukázalo se, že setkání je nutné oznámit i správci památky – vedení Slováckého muzea. „Jednání s nimi bylo bezvadné. Zástupce muzea mě upozornil, že se nemůžeme shromáždit přímo na základech kostela ale někde poblíž. Rád jsem to proto přislíbil a vysvětlil, že památku jsme brali jen jako orientační bod,“ pokračuje Horák.

Mezi účastníky akce měl být i člen dobrovolných hasičů z Jarošova, a proto si pořadatelé mysleli, že tím eliminují případné prohřešky proti protipožárním předpisům. Opak byl pravdou. O podrobnosti se podle organizátorů nakonec zajímal mimo jiné i náčelník z krajského operačního střediska hasičů, který požadoval informace o tom, jak bude akce zabezpečena. Pak přišel mail z města, ať udáme přesně číslo parcely, na které se sejdeme, protože jsou tam soukromé pozemky a možná bude nutné požádat majitele parcel o povolení. To vše doslova pár hodin před akcí.

Nakonec musel Horák ještě volat právničce městského úřadu a znovu vše vysvětlit a přislíbit že vše proběhne na veřejném místě, mimo soukromé pozemky. Teprve poté organizátoři povolení získali. I přesto v den akce Horáka navštívil strážník městské policie, který se chtěl ubezpečit, zda mají pořadatelé všechna potřebná povolení. Podle vedení slováckého muzea složité povolování patrně způsobil dopis pořadatelů, který zaslali na městský úřad.

„Mluvilo se tam mimo jiné o pyrotechnice, kterou ale představovaly právě lampionky. Organizátoři tak možná v dobré víře nevědomky zalarmovali řadu odborů a úředníků. Já jsem se s aktéry lampiónového setkání rovněž telefonicky spojil a jednání s nimi vše vysvětlilo a osvětlilo všechny nejasnosti,“ pochválil účastníky setkání ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec. Na Pracovníci městského úřadu v Uherského Hradiště podotýkají, že akce v blízkosti regionálních památek nejsou nijak časté. „V případě Sadské výšiny se jednalo o první oznámenou akci. Nejvíce oznámení dle zákona o právu shromažďovacím bývá na shromáždění konaná v centru města, zejména pak na Masarykově a Mariánském náměstí,“ upřesnila právnička radnice Dana Šilhavíková.

Autor: Oleg Kapinus

20.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Fotili jste se u voleb? Pošlete nám svoji fotku a my ji zveřejníme

Březolupské hody. Hodová chasa volí v Březolupech.
25

Ve Zlámanci i Březolupech došli k volbám v krojích

Orel královský i mořský zemřeli na otravu

Otravy karbofuranem asi nejvíce trápí ornitology na Slovácku. Tímto způsobem zemřel letos třeba vzácný orel královský. Jeho tělo našli ornitologové nedaleko Havřic. Nedlouho po tom objevili o několik kilometrů dále tělo orla skalního. 

Dárci krve převzali na hradišťské radnici Zlaté kříže

Nebýt statečného a obětavého dárce krve, už 37 let by nebyla na světě. „Po porodu mého dítěte nastaly komplikace, ale díky dárci krve tady nezůstal manžel se dvěma malými dětmi sám. Proto si dárců krve velice vážím a děkuji jim za všechny lidi, kterým zachránili život, nebo jim vrátili zdraví,“ svěřila se Alena Gajdůšková, pacientská ombudsmanka a první viceprezidentka Svazu pacientů České republiky.

Nově narozená miminka na Slovácku - 42. týden 2017

HLASUJTE V ANKETĚ, FOTOGALERIE/ Díky vstřícnosti uherskohradišťské porodnice vám na našem webu přinášíme fotky dětí, které se právě narodily.

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení