Populační vývoj v České republice je totiž neúprosný. Jestliže v posledních letech měly problémy s nedostatkem studentů střední školy, nyní se budou o naplnění svých poslucháren těmito slabými ročníky mezi sebou prát školy vysoké. „O studenty se bude bojovat, to je jasné. Stejně jako fakt, že jich více než teď při vší snaze už mít nebudeme,“ potvrdil děkan hradišťské fakulty logistiky a krizového řízení Josef Polášek.

Ten proto se svým týmem už dnes přemýšlí nad novým školním rokem. „Budeme muset některé z pedagogů přesunout, doplnit jejich zaměření nebo jim snížit úvazek. Možná dojde i k propouštění,“ doplnil profesor Polášek.

Ke studiu tříletých bakalářských oborů ochrana obyvatelstva, ovládání rizik a logistika a krizové řízení v Hradišti ročně nastupuje asi šest stovek studentů. A právě na jejich nabytých schopnostech leží osud vzdělávacího zařízení.

„O počtu studijních míst na jednotlivých univerzitních fakultách rozhodne úspěšnost jejich absolventů. Kdo bude produkovat adepty pro úřad práce, ten místa nedostane. Naši absolventi tedy nutně musí najít uplatnění v zaměstnání nebo pokračovat v magisterském studiu na některé z dalších škol,“ prozradil jednoduchý recept, díky kterému si Hradiště má udržet statut akademického města, Zdeněk Botek, ředitel tamního gymnázia a docent Baťovy univerzity.

Právě on byl mezi lety 2002 a 2006 projektovým manažerem, který na zakázku města vypracoval koncept vysokoškolského zařízení v areálu bývalých kasáren. „Pro region je nesmírně důležité, že studenti zde mohou získat bakalářský základ v domácím prostředí. Nemusí si tak platit Prahu, Liberec nebo Ostravu. O své přežití budou v následujících semestrech bojovat všechny vysoké školy, a je to tedy aktuálním úkolem i pro Hradiště,“ zhodnotil situaci Zdeněk Botek.

Plán na příští léta je jasný přivést do srdce Slovácka každoročně pětistovku čerstvých maturantů lačnících po dalších vědomostech. „Pokud ale jde o přežití, na žádné laťky se nehraje. V případě nižších počtů budeme muset záchranné šrouby ještě více přitáhnout. Ani v nejmenším si ale nepřipouštíme, že by akademická půda mohla dát Slovácku sbohem. Uděláme vše, co bude v našich silách,“ popsal odhodlání kantorského sboru udržet v Hradišti vysokou školu děkan Polášek.

„Pro region je obrovskou příležitostí vybudovat zde základy pro zvýšení vzdělanosti obyvatel. Myšlenka, že bychom ji promarnili, je pro mě nepřijatelná,“ dodal.

K zachování uherskohradišťské fakulty přispívá i tamní radnice. Už v roce 2006 oba subjekty podepsaly pětiletou smlouvu o spolupráci, která byla toto úterý prodloužena. „Pro letošek i následující roky město plánuje vydat obdobné dotace jako v letech předchozích, tedy asi osm set tisíc korun. Město má na spolupráci s univerzitou trvalý zájem,“ konstatoval mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma.

„Vysoká škola je pro nás důležitým prvkem. Pokud tu někdy vzniknou i magisterské obory, podpoříme také je. Momentálně už ani lepší podmínky vytvořit nemůžeme,“ zdůraznil starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.

Brány fakulty logistiky a krizového řízení v Uherském Hradišti opustilo v posledních třech letech na pět set absolventů. Studenty tam vyučuje pět profesorů, pět docentů a další akademický personál.