„Odmítl mi dát ruku, kam jsem mu chtěla látku vpíchnout. Kousal mě do paže, plival na mě a sprostě mi nadával. Nakonec ho musely držet tři moje kolegyně a zřízenec. Ještě předtím ten samý muž rozbil okno a chtěl utéct. V tom jsme mu ale nedokázali zabránit,“ popsala svůj zážitek 28letá zdravotní sestra z Uherského Hradiště, jež měla strach zveřejnit své jméno. Přiznala ale, že podobných zážitků má zhruba deset do roka a zvažuje změnu zaměstnání. „Je to pro mě vždycky šok. Následky takových událostí řeším tak, že se svěřím přátelům, a pak se s tím snažím vyrovnat vnitřně sama,“ naznačila žena.

Představitelé nemocnice podotýkají, že podobné události se čas od času stávají prakticky na každém oddělení. Stává se dokonce, že agresivní pacienty musí připoutat na lůžko nebo zvolit pevné sevření policejního doprovodu. Mluvčí Uherskohradištšké nemocnice Jan Karásek potvrdil, že letos tammuseli zvolit podobná opatření ve čtrnácti případech.

„Nespokojení pacienti se vrhají na personál, nebo rozbíjejí zařízení ordinací či pokojů. V takových případech si s agresivními jedinci musí poradit zdravotníci, ochranka nemocnice, nebo policie,“ podotkl Karásek a připomněl jeden případ z nedávné doby. „Za svým otcem přišla na návštěvu jeho dcera. Oba dva po chvíli začali slovně i fyzicky napadat pacienty na nemocničním pokoji. Pořádek musel sjednat personál oddělení,“ podotkl Karásek. Všechny letošní případy se podle něj obešly naštěstí bez zranění personálu.

„Nejvíce takových konfliktů se stává na sociálně zdravotním středisku, pak také na traumatologii a interně,“ poznamenal mluvčí. Agresivními pacienty jsou především lidé s problémy s alkoholem. V některých případech napadeným nezbývá než se obrátit na policii. Před nedávnem například na personál hrubými výrazy zaútočil dvaadvacetiletý pacient, kterého lékaři ošetřovali na ortopedii.

„Byl opilý, choval se agresivně a odmítl opustit nemocnici. S nadávkami však neskončil ani při příjezdu policejní hlídky. Policisté ho museli eskortovat na služebnu. Muž spáchal přestupek proti občanskému soužití a zaplatil za to pokutu tisíc korun,“ připomněl událost mluvčí hradišťské policie Aleš Mergental. Strážci zákona musí být nemocničnímu personálu k dispozici i při transportu agresivních pacientů do jiných zdravotnických zařízení.

„Naposledy jsme asistovali na počátku listopadu u půlnočního převozu třiadvacetiletého muže do psychiatrické léčebny v Kroměříži. Jen několik dnů předtím doprovázeli policisté jiného muže do stejného zařízení,“ dodal Mergental. Bohaté zkušenosti s agresory mají i v Krajské nemocnici Tomáš Bati ve Zlíně. Například v roce 2009 zaútočili neurvalci na personál ve 25 případech, o rok později se jednalo o 21 událostí. „Letos jsme zaznamenali čtrnáct útoků na nemocniční personál. Deset z nich bylo verbálních, v další čtyřech útočníci napadli naše zaměstnance i fyzicky,“ sdělila mluvčí zlínské nemocnice Tomáše Bati Karla Havlíková. Napadení zdravotníci utrpěli ve většině případů jen pohmožděniny končetin nebo hrudníku.

Oslovení pacienti netuší, jak by se v případě napadení osoby na nemocničním pokoji zachovali. „O tom jsem nikdy nepřemýšlel. Ani by mě nenapadlo, že by k něčemu takovému mohlo v nemocnici dojít.Asi bych v případě nouze volal personál,“ přiznal Radomír Polášek z Uherského Hradiště.