Mladý nadšenec, zejména díky penězům ze Slovácka, pomáhá sirotkům a chudým obyvatelům v jedné z chorobou AIDS postižené oblasti černého kontinentu. Kvůli solidaritě s nejubožejšími obyvateli Afriky Horecký v loňském roce založil občanské sdružení Bez mámy. Za pomoci darů, výtěžků z veřejných sbírek, výstav a benefičních koncertů shromáždil částku 135 tisíc korun, se kterou koncem ledna při své třetí pracovní cestě odjel do Afriky.

„Ty peníze vykonaly mnoho dobrého. Ve vesnici Mahango nám pomohly dokončit výstavbu školky, která včetně vnitřního vybavení přišla na 155 tisíc korun. Asi třetinu z celé částky dodala jedna kamarádka z USA, která na stavbě pracovala v době, kdy jsme doma sháněli peníze na dokončení objektu,“ přibližuje Horecký podrobnosti největšího z řady svých projektů, zlepšujících nuzné podmínky života Afričanů. Školka měla za sebou první tři dny vyučování, když odletěl zpátky na Slovácko. „Národním jazykem je v Tanzanii sice svahilština, ale děti, které tam já i moji přátelé učíme anglicky číst, psát a počítat, pak budou mít větší šanci důstojněji žít než jejich negramotní rodiče,“ upozorňuje Horecký. Mezi další úspěšně realizované projekty se podle jeho slov zařadilo také pořízení a instalace solárního systému na výrobu elektřiny v porodnici v obci Mahango.

„Ženy už tam nebudou muset rodit potmě. Ve vesnici není elektřina, a tak si k porodu musely rodičky přinášet petrolej, aby bylo čím svítit. Ten je ale v Tanzanii poměrně drahý, spousta tamních žen na něj prostě nemá, a tak v noci často musely rodit potmě,“ vysvětluje šumický aktivista pro Evropana jen těžko představitelné životní podmínky. Nezůstalo však pouze u školky a porodnice. Snaha humanisty ze Slovácka se zaměřila také na podporu vyššího vzdělávání.

„Peníze od Moravanů pomohly pěti sirotkům, kteří tak mohli pokračovat ve studiu na střední škole,“ zmiňuje Horecký, jenž v neděli odcestoval do Anglie, aby si tam vydělal na svoji následující charitativní misi v Tanzanii.

Má hlavu plnou plánů a další pobyt v Africe plánuje na začátek příštího roku. „Naším nadcházejícím cílem je postavit misijní stanici pro katolické sestry, které nás při výuce dětí v nové školce nahradí v období, kdy v oblasti nebudeme. Chceme také, aby se sestry věnovaly vzdělávání místních žen a naučily je vyrábět mýdlo a šít. Tímto umem si pak budou schopny vydělávat a uživit sebe i své rodiny,“ objasňuje Horecký. Ten na konci letošního roku po svém návratu z Anglie počítá se stejnými akcemi zaměřenými na získání finančních prostředků pro podporu Afričanů, jako vloni.

„Benefiční koncert i výstavy fotografií byly velmi úspěšné. Chtěl bych je zopakovat. Musím spoluobčanům znovu poděkovat za jejich podporu,“ podotýká Horecký závěrem.

Související články:

Na pomoc chudým by mohl mít každý