Rodačka z Ostrožské Nové Vsi akci letos pojala v rámci oslav výročí 100 let od vzniku Československa. Tomu nasvědčoval jak název, Česko-Slovenský adventní večer, dominanty v pozadí pódia - od stropu až k zemi visící národní vlajky České i Slovenské republiky, tak i program sestavený z vystupujících z obou stran bělokarpatské hranice.

„Slovensko, stejně jako Česká republika, je tak krásná země, že mě inspirovala ke tvorbě modelů, které tuto krásu zachycují. Slováky mám moc ráda. I mezi přáteli jich mám hned několik. Spolupracuji s Ministerstvem dopravy a výstavby Slovenské republiky, díky Slovence Kláře Badinkové, která v ČR Slovenko zastupuje, a ze spolupráce, se mezi námi vytvořilo krásné přátelství. Modelů jsem této zemi věnovala hned několik. Především krásám slovenské přírody, hlavně Tatrám, ale také Košickému kraji a velkou měrou samozřejmě Bratislavě,“ prozradila Marie Zelená.

Vrcholem programu byla přehlídka jejích unikátních uměleckých modelů, které vytvořila ve spolupráci se svojí dcerou Martinou Hrnčířovou k oslavě Česka a Slovenska, doplněná speciální videoprojekcí a hudbou.

Marie Zelená představila i svůj projekt veselého oblečení pro lékaře a sestry tentokrát zaměřený na lidi na geriatriích a LDN. Jeho tváří jsou návrhářčiny vnoučata Tomáš a Eliška, které rovněž předváděly modely své babičky i maminky.

Přítomní se mohli seznámit také s obrázky autistického chlapce Petra Koláře, malujícího, zvláštním, specifickým způsobem. V oděvu bači nechyběl Slovák Martin Brxa hrající na fujaru, malá mažoretka Sofie Kulhánková, místní pěvecký talent Tereza Hůsková ani Ivanna Bagová, vítězka Hlasu Československa 2012, která v Ostrožské Nové Vsi předvedla svůj úžasný hlasový rozsah.

Návštěvníci si mohli vychutnat také novou kolekci modelů nejmladšího módního návrháře v tuzemsku, jedenáctiletého Vlastimila Basovníka.

Svůj vztah ke Slovákům prozradil publiku i herec a bavič Petr Nárožný. „Piešťany, Zvolen, Hlohovec, tam všude jsem byl na vojně a nikdy jsem neměl se Slováky žádný problém. A nemám ho ani dnes, když zajíždíme na Slovensko s divadelními představeními,“ poznamenal Petr Nárožný, jenž se na pódiu vyznal rovněž z úcty a obdivu k podnikatelskému zázraku Tomáše Bati a jeho rodiny. Oběma pořady, tím odpoledním i večerním, provedla moderátorka Naďa Jandová z Brna.