„Počátek adventu připadl na neděli 27. listopadu. Nadešlo období čtyř neděl před vánočními svátky, kdy se věřící připravují na narození Ježíše Krista. Rozjímají v kostelech a dodržují půst – střídmě se stravují, nepijí alkohol a vynechávají zábavy,“ přiblížil tradici Jan Blahůšek, ředitel Parku Rochus.

Adventní čas je tady zas má podle něj program, jenž je v protikladu k současné době, v níž je spousta barev, světel a reklamy. Která útočí na lidi ze všech stran. Program má také připomínat období adventu, jaké lidé prožívali třeba před sto lety.

O víkendu se vtírala na mysl rodičů a prarodičů otázka: Kam vzít děti, aby je adventní akce opravdu bavila?

Odpověď byla nasnadě. Přece do Skanzenu Rochus, kde si mohli kluci a holky ověřit, co a jak o adventu funguje. Při prozkoumávání Skanzenu Rochus se rodiče s dětmi setkali se sv. Mikulášem alias Daliborem Svobodou, andělem, jehož roli vzala na sebe Aneta Holomčíková, ale také s čertem - Dominikem Buráněm, který občas zarachotil řetězem, ale na ty nejmenší děti byl opravdu hodný.

„Ve světnici usedlosti z Veletin pěl v sobotu při draní peří babický pěvecký sbor Kalinka, který vydal na sklonku října premiérové album s názvem Z uprimného srdca. Odpoledne a v neděli dopoledne zněly ve světničce z Veletin písně ženského sboru Slovácký výběr, odpoledne pak staroměstského ženského sboru Repetilky,“ řekla plná nadšení programová pracovnice Parku Rochus Veronika Žídková.

V rámci adventního programu se lidé mohli potkat s dvěma Luckami v bílých prostěradlech a zamoučenými obličeji, Petrou Hubáčkovou a Anežkou Berkovou z Babic.

Třetím rokem už kontrolovaly husími křídly prach v rozích usedlostí skanzenu, ale také to, zda je v nich už na Vánoce uklizeno. Ometaly okna a dveře, což mělo magický význam pro ochranu domků.

Stále usměvavá a vlídná byla bíle oděná světice Barbora, patronka dělostřelců a pyrotechniků. Její role se při akci Adventní čas je tady zas zhostila Markéta Koljecká ze Zlína. Barbora měla při víkendové adventní akci na Rochusu premiéru.

V usedlosti z Tučap povídala návštěvníkům o tradiční gastronomii adventního období etnografka Martina Čechmánková. Také v kuchyňce stavení kromě takzvané bídy, patřící k netradičním pokrmům adventu, pekla jáhelníky, což byla jáhlová pečená kaše. Lidé, kteří je ochutnali, se olizovali až za ušima.

V sousední světničce malovala baňky na stromeček Marie Čiháková z Blatnice pod sv. Antonínkem, Mistryně rukodělné výroby Jihomoravského kraje a nositelka značky Tradiční výrobek Slovácka. U stolu lidové tvůrkyně usedaly děti, které si zkoušely ozdobit baňky podle rady paní Čihákové.

Velkému zájmu návštěvníků se těšilo ve světnici chalupy z Boršic povídání Jitky Švirákové ze Zlína předení ovčí vlny na kolovrátku a povídání o adventu. „Já jsem pekařka z města. Z pátku na sobotu jsem upekla na valašský jarmark třiatřicet chlebů,“ svěřila se s pousmáním paní Šviráková.