VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Slovácko

12.7.2018

Jak se žilo v Československu - Ostrožská Nová Ves

V dnešní podobě vznikla obec Ostrožská Nová Ves 1. srpna 1949 spojením dvou dávno sousedících vesnic, Ostrožské Nové Vsi a Chylic. Chylice jsou původem starší obec, první písemná památka o Chylicích je z roku 1192, o Nové Vsi je první písemná zmínka až z roku 1258.

12.7.2018

Vykopávky hradeb odhalily dýmku ve tvaru obličeje

Ačkoliv se primárně provádějí vykopávky u uherskohradišťského bastionu kvůli opevnění, jehož část z ulice Kollárova chce vedení města zrestaurovat a odkrýt veřejnosti, archeologové Slováckého muzea tam v posledních dnech narazili na jedinečný artefakt.

11.7.2018

Sídliště 28. října v Hradišti čekají další zásahy

Už minulý rok se museli obyvatelé bytových domů u ulice a důležité spojnice 28. října v Uherském Hradišti obrnit trpělivostí při opravě vozovky, rozšíření parkovacích míst a renovaci chodníků. Od stavebních prací si však odpočinou pouze necelý rok a půl.

11.7.2018

Budova bývalé ortopedie v hradišťské nemocnici by měla jít k zemi

V havarijním stavu je budova bývalé ortopedie v areálu Uherskohradišťské nemocnice. Protože je objekt od roku 2014 opuštěný a bez možnosti dalšího využití do budoucna, rozhodla se rada Zlínského kraje, že ji nechá zbourat.

10.7.2018

Silničáři pracují na opravě vozovky na Míkovice

S komplikacemi v dopravě musí počítat všichni, kdo vyjedou autem na obchvat Uherského Hradiště směrem na Uherský Brod. Od 7. července až do 17. července tam dělníci pracují na opravě silnice.

10.7.2018

Po pádu do Divoké rokle zemřel uherskobrodský děkan

Do smutku se v úterý 10. července zahalil Uherský Brod. Od rána se totiž městem začala šířit zpráva o tom, že tamní děkan Josef Pelc není mezi živými.

10.7.2018

Mistrovství ČR v balónovém létání míří opět na Slovácko

Strhující podívaná, dobrodružné napětí i pestrý doprovodný program, tak by se ve zkratce dalo charakterizovat letošní národní mistrovství v balónovém létání. To se letos bude opět konat v našem regionu.

10.7.2018

Očaři mají plné ordinace. Seniorů, ale také školáků

Zrak lidí v kraji se zhoršuje. Důvodem je stárnoucí obyvatelstvo i častější práce s počítačem, poukázala primářka Očního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Erika Dugová.

9.7.2018

Pot, divoký řev a mnohdy i krev. To bylo první klání strongmanů v Hradišti

Zpocená těla, bolestí stažené obličeje, mozoly odřené do krve a dlaně bílé od křídy, aby ruce neklouzaly. I tak by se dalo popsat klání nejsilnějších mužů z celé České republiky, které se poprvé uskutečnilo v Uherském Hradišti na sklonku druhého červencového týdne.

9.7.2018

Uherský Brod umožní výstavbu až 60 rodinných domů

Nová zástavbová lokalita takzvaná Jabloňová 2 má umožnit výstavě až šedesáti rodinných domů.

9.7.2018

V Hluku se dočkají kašny za více než dvě stě tisíc

Zhruba dvou až tří metrová betonová vana v průměru a uprostřed ní kámen vysoký téměř dva metry, z jehož otvorů budou prýštit proudy vody. Tak má už v září vypadat kašna u hluckého městského úřadu, kterou na posledním jednání odsouhlasila rada města.

8.7.2018

Slovácko zažilo první výstavu ušlechtilých morčat

FOTOGALERIE / Jedinečnou podívanou široké veřejnosti i chovatelům nabídla v sobotu v polešovické sokolovně první Slovácká výstava ušlechtilých morčat s mezinárodní účastí. Na ní mohli návštěvníci obdivovat morčata krátkosrstá, dlouhosrstá a bezsrstá.

7.7.2018

Na dovolenou si půjčilo 11 procent Čechů. Experti před úvěry na „zážitky“ varují

/INFOGRAFIKA PO KRAJÍCH/ Když už se lidé kvůli prázdninovému pobytu zadluží, tak nejčastěji do deseti tisíc.

6.7.2018

Antonín Panenka testoval na Velehradě malé fotbalisty

FOTOGALERIE / Pestrý program Dnů lidí dobré vůle na Velehradě nabídl i letos turnaj v ping-pongu s názvem Propinkejte se až na Velehrad, ale i 14. ročník soutěže ve fotbalových dovednostech, pod patronací fotbalového internacionála a čestného prezidenta Bohemians Praha Antonína Panenky.

5.7.2018

Tisícovky poutníků dorazily na Velehrad

Podívejte se na čtvrteční dění na Velehradě. V rámci Národní poutě Velehrad 2018 se na nádvoří před bazilikou konala tradiční poutní mše svatá.

5.7.2018

Modlitba za vlast rozezněla velehradskou baziliku

V předvečer Dne věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje se ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie sešli představiteli státu, zástupci nejrůznějších institucí, organizací i široká veřejnost ke společné slavnostní Modlitbě za vlast. Zúčastnily se jí také krojované páry z různých koutů naší vlasti.

5.7.2018

Dobrá vůle lidí podala ruku potřebným částkou 1,5 milionu korun

Vlajkovou lodí 19. ročníku Večera lidí dobré vůle na Velehradě, který byl před patnácti lety rozšířen na Dny lidí dobré vůle, bylo postavit most mezi všemi lidmi dobré vůle a inspirovat je představením konkrétních plodů misie sv. Cyrila a Metoděje.

5.7.2018

Lebka české světice Ludmily byla historicky poprvé vystavena na Velehradě

Pietně vystavená lebka svaté Ludmily, babičky a vychovatelky svatého Václava a chronologicky první české světice, byla jedním z vrcholů Dnů lidí dobré vůle na Velehradě. Jejich návštěvníci měli ojedinělou příležitost uctít vzácnou relikvii jedné z patronek naší země na oltáři velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, v její Královské kapli, ale také na hlavním oltáři při slavnostní poutní mši svaté.

AKTUALIZOVÁNO
3.7.2018

Zemřel profesor Rybka, který znamenal pro český diabetes pojem

Ve věku 86 let zemřel v úterý 3. července profesor Jaroslav Rybka ze Zlína - internista a diabetolog a spoluautor československého Diabetologického programu. Nejen Zlín tak přišel o jednu z velkých osobností. Poslední rozloučení se uskuteční v úterý 10. července v 15 hodin ve zlínském kostele sv. Filipa a Jakuba.

AKTUALIZOVÁNO
3.7.2018

Moravskou vlajku vyvěsí v 1420 vesnicích a městech

Vyjádřit úctu moravským hodnotám vyvěšením moravské vlajky se již podeváté rozhodlo bezmála 1500 obcí a měst České republiky. Iniciativu vyhlašuje Moravská národní obec vždy ve státní svátek Cyrila a Metoděje. Aktuálně je do projektu zapojených 1420 vesnic a měst, které se ve čtvrtek 5. července chystají moravskou vlajku vyvěsit.

3.7.2018

Lebku sv. Ludmily můžou lidé uctít na Velehradě

Jednu z nejvzácnějších Svatovítských relikvií, lebku sv. Ludmily, vystaví ve středu 4. července a ve čtvrtek 5. července na Velehradě. Poutníci ji najdou v Královské kapli baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, v blízkosti místa posledního odpočinku arcibiskupa Stojana.

3.7.2018

Kostel v Sazovicích aneb Jak se dostat do světové extraligy

Nádherná církevní stavba byla postavena až v roce 2017. Okamžitě se však stala jedním z vyhledávaných poutních míst v zemi. Přestože nemá malebná vesnice Sazovice na Zlínsku ani osm set obyvatel, může se pyšnit jednou z nejlepších staveb světa. 

3.7.2018

Sokol nabídl Hradišti k odkupu budovu Slováckého divadla

Divadlo, restauraci Koruna, sokolovnu, venkovní hřiště, areál chovatelů a vinný sklep. Problematické financování oprav budovy Slováckého divadla chce vedení Uherského Hradiště vyřešit mnohamilionovou investicí.

2.7.2018

Morava zdraví Prahu: Sokolové prošli středem hlavního města

Po šesti letech se první prázdninovou neděli 1. července již pošestnácté uskutečnil slavnostní zahajovací průvod Všesokolského sletu.

2.7.2018

Impozantní Military den v Kunovicích přilákal patnáct tisíc lidí

Letos padl poslední červnový den na sobotu. Ta pro školáky znamenala tři věci. Za prvé druhý den s vysvědčením v kapse, za druhé konec školních povinností a za třetí dva měsíce prázdnin.

1.7.2018

Slovácké léto rozdávalo desetitisíce zdravotním zařízením

Diakonie ČCE středisko Cesta, Domov pro osoby se zdravotním postižením v Medlovicích a Uherskohradišťská nemocnice. To jsou tři zařízení, která získala loňský výtěžek Slováckého léta na dobročinných akcích.

1.7.2018

Strání k sedmistému jubileu pogratuloval i Hradišťan

„Když má město nebo obec za sebou už sedm set let historie, tak mluvíme opravdu o krásném výročí. Ostatně Hradiště nedaleko Strání není zase o tolik starší, pouze o pár desítek let,“ přivítal na koncertu Hradišťanu ve Strání všechny diváky Jiří Pavlica.

30.6.2018

Hody v Horním Němčí vedla i mladší stárka s arménskými kořeny

FOTOGALERIE / Filip Jančařík a Michal Bahula coby stárci, Kristýna Jurásková a Eva Arakeljanová jako jejich družky. Hody v Horním Němčí letos konané poslední červnový týden na svátek Petra a Pavla, jimž je zasvěcen tamní kostel, měly mezinárodní zastoupení.

30.6.2018

Ve Vlčnově otevřeli nové koupaliště

FOTOGALERIE / Rok 2015 byl doposud poslední sezónou, v níž mohli Vlčnovjané navštívit koupaliště v obci a naposledy se vykoupat v historickém objektu postaveném roku 1959.

30.6.2018

Sklizeň obilí začala na Slovácku o dva týdny dřív

Zemědělcům na Moravě už několik let komplikuje život měnící se počasí při sklizni. Letos tomu bylo také tak, ale namísto odkladů kvůli dešťům poprvé zahájili žně zhruba o dva týdny dříve, než je obvyklé. Hlavním důvodem byl na jaře velmi rychlý nástup letního počasí.  

30.6.2018

Práce u linky v HAMÉ není náročná, jen tempo musíte "chytit"

REPORTÁŽ / Z pod kapek ranního červnového deštíku vstupuji spolu s redakčním fotografem do prostorné haly. Jsme v budově potravinářské firmy Hamé, kde si mám na vlastní kůži zakusit brigádníkovy pocity. 

30.6.2018

Autem se na velehradské Dny lidí dobré vůle nedostanete

Bezplatným gigantickým parkovištěm automobilů pro účastníky největších oslav svého druhu u nás, devatenáctých Dnů lidí dobré vůle, bude 4. a 5. července obchvat Starého Města. Z něj se dostanou poutníci na Velehrad kyvadlovou dopravou nebo po Mariánské poutní cestě a cyklostezce. Dopravní uzávěra Velehradu totiž začne ve středu 4. července od 12 hodin.

29.6.2018

Užívejte si Slováckého léta

Slovácké léto zahájilo 11. ročník Velkým dětským dnem na Masarykově náměstí

29.6.2018

V TOP víno Slovácka se vinaři opět utkají o nejlepší vzorky Zlínského kraje

Již pojedenácté se uskuteční regionální soutěž vín Top víno Slovácka, které se mohou zúčastnit vinaři ze Zlínského kraje a přilehlých obcí Blatnice pod svatým Antonínkem a Blatničky.

29.6.2018

Hradiště má příležitost zastavit výstavbu další bytovek ve Štěpnicích

Jedinečnou příležitost má radnice v Uherském Hradišti ve vyjednávání s firmou MANAG. Ta má na starost výstavbu bytových domů v lokalitě Štěpnice Zahrádky.

28.6.2018

Sehnat byt v Uherském Hradišti je kumšt

Lidé, kteří v dohledné době zvažují koupi bytu na Uherskohradišťsku, se musí připravit na trnitou a dlouhou cestu. Bydlení, které by se dalo sehnat rychle a za dobrý peníz, je žalostně málo. Situace v našem regionu navíc kopíruje celorepublikovou situaci. Počet těch, kteří o byty žádají, několikanásobně převyšuje nabídku.

28.6.2018

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Vlčnova

V tištěném Slováckém deníku bude v pátek 28. června další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

AKTUALIZOVÁNO
27.6.2018

Uherský Brod chystá milionové investice do dešťové vody

Přestože v posledních letech podle meteorologů padá v průměru stejně milimetrů srážek jako tomu bylo v minulosti, nejenom na Slovácku, ale v celé republice se lidé potýkají s problémy sucha či bleskovými záplavami.

26.6.2018

Střední uměleckoprůmyslová škola v Hradišti vystavuje studentské práce

Jedinečnou příležitost mají zájemci o prohlídku prostor Střední uměleckoprůmyslové školy (SUPŠ) v Uherském Hradišti.

26.6.2018

Překvapení nebo očekávání? O zdravotnictví se nehlasovalo

„Navrhuji z programu vyřadit bod 12,“ přednesl senátor a zastupitel Zlínského kraje Ivo Valenta za stranu Svobodní a soukromníci naprosto neočekávaný požadavek. O vyškrtnutí bodu týkajícího se změn v koncepci zdravotnictví zažádal také zastupitel Pavel Pustějovský za ANO. K nim se připojilo dalších dvaadvacet zastupitelů a nadpoloviční většinou tak vyloučili bod z programu.

26.6.2018

Práce ve spolcích mladé na Slovácku příliš neláká

Problémem mnohých spolkových organizací na Slovácku je vysoký věkový průměr jejich členské základny. Problematika stárnutí populace se nevyhýbá například základním organizacím myslivců či hasičů v regionu.

25.6.2018

Titul Vesnice roku, budou Dolněmčané slavit hlavně 5. srpna

Výrazným písmem se vepsal do historie Dolního Němčí 25. červen 2018. Obec s bezmála třemi tisíci obyvateli, ležící na úpatí Velké Javořiny, se totiž v ten den stala Vesnicí roku Zlínského kraje pro letošní rok. A zatímco nadšení propuklo už mezi Dolněmčany přítomnými na vyhlašování soutěže přímo v budově Zlínského kraje, mnozí se chystají slavit až začátkem srpna.

25.6.2018

VIDEO: Na hradišťské fakultě UTB absolvovali první inženýři

Více než tři desítky prvních inženýrů a inženýrek z Fakulty logistiky a krizového řízení UTB v Uherském Hradišti promovalo 25. června za slavnostní ceremonie v prostorách hradišťského Kina Hvězda. Diplomy tam převzali také studenti bakalářského studia.

25.6.2018

Na palouku pod Buchlovem si dali dostaveníčko mladí včelaříci

Rojením včelařské mládeže by se dalo nazvat Setkání včelaříků na palouku pod Buchlovem, které v pátek a v sobotu uspořádal odborně zaměřený včelařský kroužek Chřibští včelaříci pod hlavičkou zakladatele - základní organizace Českého svazu včelařů Buchlovice.

25.6.2018

Letošní Vesnicí roku Zlínského kraje je Dolní Němčí

Prestižní titul Vesnice roku Zlínského kraje letos putuje do obce Dolní Němčí na Slovácku. Do soutěže se letos přihlásilo celkem 12 vesnic z celého kraje. Vítěz si dle hodnotící komisi zlatou stuhu vysloužil i spolkovým životem.

25.6.2018

Zkuste dobrodružné plavby po Baťově kanálu

S letními prázdninami jsou na Slovácku spojeny plavby po Baťově kanále, během nichž návštěvníci objevují krásy tamního regionu z vodní hladiny.

25.6.2018

V romantickém zákoutí rybníků ryby v noci udicemi moc necloumaly

Je odpoledne předposlední červnové soboty. Ke Konventnímu rybníku a mokřadu Žabinec před velehradskou bazilikou se sjíždějí první příslušníci Petrova cechu, aby si na březích vodních ploch našli lovné místo, na němž se usídlí a úderem 18. hodiny se stanou účastníky 16. ročníku nočních rybářských závodů.

24.6.2018

Na náměstí slovácké metropole bojovali mladí hasiči o poháry

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se v sobotu odpoledne uskutečnil 20. ročník soutěže O pohár starosty Okresního sdružení hasičů (OSH) Uherské Hradiště. Otevřeného klání se zúčastnilo v disciplínách štafeta dvojic a požárním útoku 28 družstev mladých hasičů a 2 družstva vedoucích ze Slovácka.

24.6.2018

Výjimečná prezentace historických lihovárků našich babiček

Kdo chtěl strávit předposlední červnové sobotní odpoledne a večer na výstavě sbírkových předmětů, ten mohl Na Krájance, v zařízení babických zahrádkářů, navštívit výstavu lihových vařičů, které byly pokrokem v domácnostech našich babiček a některé používají hospodyňky dodnes.

24.6.2018

Slunovrat ve skanzenu nabídl víc než nejkratší stíny v roce

Ačkoliv letní slunovrat, který ohlašuje první den astronomického léta, přišel letos ve čtvrtek 21. června sedm minut po poledni, tajemný mezník slunovrat slavili v Archeoskanzenu Modrá o dva dny později, o předposlední červnové sobotě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT