VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Slovácko

19.8.2018

Jaký kroj – tak se stroj, bylo mottem babické burzy lidových oděvů

V některých rodinách se lidový kroj dědí z generace, jinde už několik let leží ve skříni nebo ve staré truhle na půdě. A přitom kroj dá nejen hodně práce a jeho pořízení stojí dnes moc peněz.

AKTUALIZOVÁNO
18.8.2018

Nejen zemědělci slavili dožínky celého Zlínského kraje v Kroměříži

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Jedna z nejstarších tradic oslavující úrodu se uskutečnila tento víkend v Kroměříži. I když Dožínky Zlínského kraje začaly už v pátek, hlavní program se odehrál v sobotu, kdy ulice slavností doslova ožily. Zaplnilo je osm set krojovaných účastníků z Hané, Valašska i Slovácka. Přihlížející zdravili, zpívali jim, ale i tancovali. Odměnou jim za to byl děkovný potlesk. Ve vzduchu byla cítit slavnostní uvolněná atmosféra.

18.8.2018

Vinařské slavnosti v Polešovicích nabídnou víno i zábavu

Jedenáctý ročník soutěže TOP Víno Slovácka 2018, která patří mezi prestižní vinařské akce v republice, má už své vítěze. Ti ale budou veřejnosti představeni při Vinařských slavnostech v Polešovicích o třetí srpnové neděli.

17.8.2018

Jirka se obětoval za syna, líčí svědek nedělní tragédie

Sám si jako hrdina nepřipadá, přesto, že ještě před pár dny skákal bezostyšně do vody, aby zachránil život malého kluka.

17.8.2018

Dospělí i děti si podvanácté užívali pouti Matice velehradské

Řada poutí se v profánním světě stává synonymem zábavního parku, dvanáctá pouť Matice velehradské, která se konala ve středu na oslavu svátku patronky baziliky Panny Marie Nanebevzaté na Velehradě, měla v dopoledních hodinách ráz ryze církevní.

17.8.2018

Ožehavé téma podomního prodeje opět v centru pozornosti

Stále stejný děj, avšak scénář se obměňuje. Na starší dámu z Hluku se telefonicky obrátil muž, který jí nabízel osobní konzultaci ohledně levnějšího dodavatele energií.

16.8.2018

S letním počasím se zvyšuje počet bezdomovců, těch skutečných je prý jen pár

Skutečných bezdomovců je prý v Uherském Hradišti pouze několik. Ačkoliv v letním období jejich počet narůstá, jde spíše o lidi, kteří jsou bez přístřeší přechodně, neboť mohou bez obav nocovat pod širým nebem.

16.8.2018

Pohřebiště v Polešovicích skrývalo hrob ženy z doby bronzové

Torzo zdobené měděné čelenky, ozdobné kruhy do vlasů, měděné šperky, kterými na začátku doby bronzové zdobily ženy svá těla, aby zvýraznily svůdnost, keramické milodary, měděná jehlice a kamenné šipky od šípů. To je jen stručný výčet třítýdenního archeologického výzkumu v lokalitě Nivy Polešovice, který přinesl řadu vzácných nálezů.

16.8.2018

Rekreanti v kempu Slovácký dvůr čelí letos tropickým vedrům

Toulavá dovolená se z roku na rok rozmáhá. A tak není divu, že se i letos nemalému zájmu v letních měsících těší kempy. Do jednoho z nich v regionu Slovácka, který je pod největší zátěží rekreantů, Slováckého dvoru v Ostrožské Nové Vsi, jsem vypravil.

15.8.2018

Muzea skrývají poklady. I pálenici z pračky

Pálenice vyrobená z pračky, replika bytu z padesátých let nebo třeba hasičská stříkačka z roku 1896. Nejen tyto zajímavosti si můžou zájemci prohlédnout v regionálních muzeích.

15.8.2018

Suché počasí zastavilo v Brodě sečení

Obava před další vlnou vysokých teplot a nízkých srážek dočasně zastavila sečení travnatých ploch v Uherském Brodě.

15.8.2018

Rochus odhalí tajemství tradičních dožínek

Mlátička, sečkovice, povříslovač či pluh s koňským zápřahem. Kdysi klasické pomůcky, bez nichž se neobešel žádný hospodář, dnes rarita a pro mnohé neznámé pojmy. Jedinečnou možnost tak nabízí Park Rochus v Uherském Hradišti, který v sobotu 18. srpna od jedné hodiny odpolední představí tradiční způsoby zpracování úrody.

14.8.2018

Stezka praturů, přírodní unikát Živé vody na Modré i na Moravě

Široké veřejnosti se na podzim otevře na Modré cesta za pratury, kteří tisíce let utvářeli naši krajinu – v dobách, kdy do ní člověk moc nezasahoval. Do finále se tu dostávají práce na čtyřsetmetrové stezce praturů, která bude součástí botanické sladkovodní expozice Živá voda.

14.8.2018

Ve Zlámanci vzdali hold hodovým stárkům a mládkům

Krojovou pestrost historicky prvního setkání stárků a mládků, kteří byli v uplynulých padesáti letech ústředními postavami slováckých hodů s právem ve Zlámanci, dokreslila v sobotu ve sportovním areálu okouzlující atmosféra.  

14.8.2018

Vedra nás ještě podusí. I podzim má být teplý

Horko a zase horko. Kýženého ochlazení se zřejmě ještě několik týdnů nedočkáme. Silné bouřky, které mají zasáhnout i Zlínsko, podle meteoroložky Dagmar Honsové teploty výrazně nesrazí. Pranic nepomohou ani vyprahlé přírodě.

13.8.2018

Pokorná Kačule boduje zpěvem u publika. První videoklip je toho důkazem

VIDEO / Teprve dvanáctiletá slečna, avšak miláček malých i velkých diváků, které si získává svým pěveckým vystoupením na akcích dětského baviče Pavla Chabičovského.

13.8.2018

Pouť na Velehradě nabídne jak návštěvu biskupa, tak komické divadlo či kejklíře

Mše svatá, ale také divadelní představení a dílničky pro děti. Tímto programem lákají návštěvníky členové Matice velehradské, kteří připravili akci s názvem Pouť titulární slavnosti baziliky a pouť Matice velehradské.

11.8.2018

Při bitvě jsem upadl na sekeru či meč, nic vážného, říká vládce Velkomoravanů

V areálu opevněného slovanského hradiště, Archeoskanzenu Modrá, jímž kdysi kráčela historie, řinčí o druhém srpnovém víkendu chladné zbraně. V rámci 13. ročníku historického festivalu se zde odbývá raně středověká bitva s názvem Veligrad 2018 aneb Boj o hradiště.

11.8.2018

Jak zvládají senioři tropické teploty? Horko těžko

Sluneční žár nás již po několik týdnů vůbec nešetří. V nejvyšší možné míře chladíme tělo zevnitř i zvenčí, ale i přesto se zdá být horký vzduch mnohdy neúnavný přírodní element. Ruku na srdce…pakliže stoupající rtuť na teploměrech dlouhodobě atakuje hodnoty nad 30 stupňů a navozuje tak velmi nelibé pocity, co teprve tolerance organismu lidí důchodového věku.

10.8.2018

Vůdci plavidel na Baťově kanálu, do střehu!

Klesající hladiny řek v důsledku dlouhotrvajícího sucha můžou ohrozit i vodní toulky po Baťově kanálu. Extrémně nízké průtoky v řece Moravě mohou vést k dočasným omezením na říčních úsecích.

10.8.2018

Štěpnice se po letech dočkají. Začínají se budovat první parkoviště

Snad každý obyvatel sídliště Štěpnice v Uherském Hradišti zná příběh, který si každodenně připomíná ve chvíli, kdy po práci jede zaparkovat auto ke svému bytu. Marné hledání, několikanásobné objíždění celého sídliště dokola, a nakonec odstavení vozidla několik set metrů od domova.

10.8.2018

Letní malování na Velehradě i v jeho okolí bavilo děti i dospělé

Týdenní program letního malování ve Škole vidění na Velehradě vyvrcholil vernisáží 88 olejomaleb, které v průběhu kurzu vytvořilo dvacet amatérských malířů a malířek z různých koutů České republiky.

10.8.2018

Když je špaček nepřítel. Vinaři musejí hlídat nadějnou úrodu

Letošní sklizeň hroznů může být podle vinařů ze Slovácka nadprůměrná. Sklízet se začne dřív a lidé se mohou těšit na výborný ročník. Ovšem s několika výhradami. Pokud do sklizně nezasáhne vyšší moc a úrodu neponičí kroupy nebo nenasytní špačci, kteří dokážou ve vinohradech spolykat a poničit svými drápy bobule révy vinné ve velice krátkém čase.

9.8.2018

Na dovolené si procházím tamní hřbitovy, říká hrobník

Kopání hrobů, manipulace s ostatky, ale také zabezpečení výkopu. To vše má v popisu práce Jan Žanka. Ten dělá na Uherskohradišťsku hrobníka již devátým rokem.

8.8.2018

O TOP Víno Slovácko letos usiluje dvacet vinařů

Na jedné straně sto jedenáct vzorků bílého, červeného a růžového vína, na druhé straně nastražené chuťové pohárky devatenáctky degustátorů v čele s garantem ochutnávky Jakubem Šebestou.

AKTUALIZOVÁNO
8.8.2018

Bouřlivý lijavec s krupobitím napáchal značné škody

Húlava, provázena vichrem, přívalovým deštěm a kroupami, se v neděli 5. srpna kolem 14. hodiny prohnala Dolním Němčím.

7.8.2018

Radek Henner: Na padlé vojáky by měla být celá země hrdá

ROZHOVOR / „Mise v Afghánistánu patří k těm nejtěžším. Každý voják který tímto vojenským nasazením projde, je skutečným profesionálem a může být nasazen na jakoukoliv bojovou i nebojovou činnost,“ uvedl pro Deník v reakci na nadělní smrt tří čekých vojáků Radek Henner, plukovník Generálního štábu v záloze a bývalý ředitel zlínské krajské vojenské správy. Sám má zkušenost z mise například v Kosovu.

7.8.2018

Nový posudek odmítá těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu

Jedny z možných klíčových podkladů pro konečný verdikt v případě těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu dostaly do rukou v minulých týdnech Vodárny a kanalizace (VaK) Hodonín.

7.8.2018

Po tragicky zemřelém Josefu Pelcovi nastupuje do Brodu děkan šternberský

Po tragické nehodě bývalého děkana Uherského Brodu Josefa Pelce, který se na začátku letošního července zřítil do strže v blízkosti vodní nádrže Dalešice u Třebíče, byl nově jmenován na jeho místo děkan šternberský Svatopluk Pavlica.

6.8.2018

Neckyáda přilákala k vodě tři stovky Salašanů i přespolních

FOTOGALERIE / Nebe na zemi, salašské fitko, řezník Krkovička, hokejová aréna Salaš. Čtyři groteskní plavidla i lodivodi v kostýmech odstartovali v sobotu odpoledne na vodní hladině požární nádrže za Salaší 17. ročník recesistické Neckyády.

6.8.2018

Dolní Němčí slavilo krajský titul Vesnice roku 2018

FOTOGALERIE / „Je to naše! Je to v Dolním Němčí,“ jásal starosta František Hajdúch se zlatou šerpou nad hlavou. Tu mu na slavnostním vyhlášení soutěže Vesnice roku 2018 Zlínského kraje položil přes rameno hejtman Jiří Čunek a společně s ním připil nejen na další úspěchy Dolního Němčí v celostátním kole, ale také na křest vůbec první knihy o Dolním Němčí.

5.8.2018

Obětí žraloka v Egyptě je Bánovjan

Když 42letý muž z Bánova opouštěl na sklonku července své rodné Slovácko, aby spolu s manželkou a dvěma dětmi zamířil na exotickou dovolenou do vyhlášeného egyptského resortu Marsa Alam, netušil, že se domů už nevrátí.

5.8.2018

První strůčkobraní nabídlo i česnečku na studeno

FOTOGALERIE / Pokud by někdy měla vzniknout kulinářská soutěž v Dolním Němčí, musela by se točit okolo česneku. Obyvatelé obce kdysi proslulé pěstováním této aromatické růže na něj nedají v mnohých receptech dopustit dodnes.

5.8.2018

Naganský expres zakončil Velký přelet i se svojí posádkou

FOTOGALERIE / Létal s Václavem Havlem, Václavem Klausem i Milošem Zemanem. Řeč není jen o vládním leteckém speciálu TU-154M přezdívaném „Naganský expres“, protože s ním přiletěli i vítězní hokejisté olympiády v Naganu, ale také o palubním inženýrovi, dnes šedesátiletém Karlovi Burgerovi.

5.8.2018

Nemocnici v Hradišti plní kolabující pacienti z horka

Až patnáctiprocentní nárůst pacientů oproti normálnímu stavu hlásí Uherskohradišťská nemocnice za poslední týden.

4.8.2018

Sonda do minulosti dala archeologům skvosty

Unikátním nálezem s neobvykle velkým hrobem, s kosterními ostatky příslušníka velkomoravské elity-velmože v deskové rakvi završili archeologové tříměsíční výzkum v zahradě Na Valách, v historické části Starého Města.

3.8.2018

Kunovické koupaliště se přenese do 60. let. Přidejte se!

Rádi si občas vzpomenete na horké letní dny na koupalištích s hudbou Waldemara Matušky či Karla Gotta? Kunovické koupaliště pořádá jedinečnou možnost ponořit se opět do dob minulých.

3.8.2018

Dolněmčané oslaví titul s Hradišťanem

U příležitosti získání titulu v soutěži o Vesnici Zlínského kraje 2018 uspořádá Dolní Němčí v neděli 5. srpna bohatý program, kterým tuto trofej oslaví.

3.8.2018

Pejskaři pozor! Třetina divočáků nosí smrtelný virus

Aujeszkyho chorobu laicky označovanou jako pseudovzteklinu v sobě nosí až třetina divočáků na Slovácku. Varovné prognózy potvrdil monitoring divokých prasat, v němž myslivci odebrali vzorky krve z téměř tisíce jedinců na Uherskohradišťsku.

3.8.2018

Kunovice a slovenská Lubina připravují na podzim Básnickou stezku

Zvýšení atraktivity kulturního a přírodního dědictví regionu. To je cílem nového společného projektu města Kunovice a slovenské obce Lubina s názvem Básnická stezka.

2.8.2018

VIDEA: Vlčnovský král: musel umět jezdit dobře na koni a být počestný

Cimbál, zpěv búdových umělkyň a mužského sboru a povídání o starodávné tradici, která se však stále zachovala ve Vlčnově. Svědky neobvyklé podívané byli v úterý 31. července ti, kteří zavítali do kulturně historického areálu Parku Rochus, kde mohli vidět odívání chlapce do královského šatu před jízdou králů.

2.8.2018

Sklizeň hroznů bude o tři týdny dříve. Filmovka burčák neochutná

Počasí hroznům přeje. Tak hodnotí prozatímní úrodu většina vinařů ze Slovácka. Vzácně by se tak mohl objevit oblíbený burčák už na stáncích některých prodejců na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

2.8.2018

Salašská populární Neckyáda už posedmnácté

Máte tryskové necky? Ne? Nemějte strach, nebudeme vyzvídat tajnosti, s jakými neckami nebo groteskními plavidly byste vyrazili na nějakou neckyádu.

2.8.2018

Osobnosti regionů: Církevní restituce dodatečně nedaňte. Je to jen populismus

/INFOGRAFIKA/ Zatímco většina Čechů zdanění finančních náhrad v rámci církevních restitucí podporuje, dvě třetiny osobností českých, moravských a slezských krajů oslovených v anketě Deníku to odmítají.

1.8.2018

Uherské Hradiště? Pro film stále skvost

REPORTÁŽ / Přicházím k uherskohradišťské radnici, do odchodu zbývá ještě pár minut, ale před hlavním vchodem se již shlukuje nápadná skupinka lidí. Je 33 stupňů a přibližně dvacítka zájemců o možnost podívat se na zajímavá místa k natáčení netrpělivě vyčkává. Přesně v půl druhé vcházíme do radniční budovy, kde celá prohlídka začíná velmi příjemným pohoštěním v podobě vína a skleničky vody.

1.8.2018

Nenechejte si ujít slavnostní rozsvícení Naganského expresu

Pokud chcete být u vyvrcholení projektu s názvem Velký přelet aneb Jak dostat velké dopravní letadlo po zemi z Prahy do Kunovic, ale zároveň být i u zahájení nové životní etapy letounu TU-154M, přezdívaného jako Naganský expres, zamiřte 3. srpna vpodvečer do Leteckého muzea v Kunovicích.

1.8.2018

Houbařské žně jsou od konce května v nedohlednu, říká salašská mykoložka

Rostou, nerostou? Tuhle otázku se snaží v těchto dnech rozlousknout asi každý houbař, který si vyrazí s proutěným košíkem a kudlou do chřibských lesů.

1.8.2018

Za Pavlem Žalmanem Lohonkou & spol. na Modrou

Pro fanoušky skladatele, textaře, zpěváka a kytaristy Pavla Žalmana Lohonky (72), který svým hlasem těší publikum půl století, bude jeho koncert s vlastní kapelou v Archeoskanzenu Modrá něčím novým a neoposlouchaným.

1.8.2018

Ovoce se suší v pecích už od minulého týdne

Jednou z možností, jak naložit s letošní bohatou úrodou ovoce či zeleniny, je usušit je. Pokud však lidé nevlastní domácí sušičku, mohou s plody zamířit do kamenné sušárny. Na Slovácku se stále vyskytuje několik vesnických sušáren, ty se potýkají s nedostatkem pracovníků.

31.7.2018

Zastávky se v Hradišti dočkají přístřešků a zlepšení za milion

Hned na pětici zastávek v novém kabátě se mohou těšit častí cestovatelé městskou hromadnou dopravou (MHD) v Uherském Hradišti, a to především v městské části Jarošov a u Uherskohradišťské nemocnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT