VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Slovácko

3.9.2018

OBRAZEM: První školní den prvňáčků v Základní škole UNESCO

Zahájení školního roku 2018 se 3. září pro první tři ročníky ZŠ UNESCO konalo ve velkém sále Klubu kultury v Uherském Hradišti.

3.9.2018

Při vítání prváčků k dětem srdečný ředitel i poklekl

„Po zasloužených, horkých, slunečných , sladkých , nezapomenutelných, fantastických a jiných prázdninách vás vítám na prahu nového školního roku,“ uvítal na zahájení školní docházky děti i jejich rodiče ředitel Jarošovské tvořivé školy Pavel Jančář.

3.9.2018

OBRAZEM: Nový školní rok začal i na Základní škole ve Starém Městě

Základní škola Staré Město třída 1.B s třídní učitelkou Barborou Jančaříkovou.  

3.9.2018

OBRAZEM: V ZŠ Sportovní vítali prvňáčky v tělocvičně

Zahájení školního roku na ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti. Kvůli počasí se uvítání prváčků přesunulo do školní tělocvičny.

2.9.2018

Z Hradiště odcházejí mladí. Nemají kde bydlet ani pracovat. Co to změní?

Uherskému Hradišti stále klesá počet obyvatel. Hlavní příčinou je, že se z města každoročně odstěhuje víc lidí, než se do něj přistěhuje.

2.9.2018

Povidla v Dolním Němčí vařili před televizními kamerami

  FOTOGALERIE / Vaření trnek s lidovým jarmarkem, tak se jmenuje už 19. ročník vyhlášené akce, kterou uspořádali o první zářijové sobotě v areálu starobylého Muzea Na Mlýně v Dolním Němčí.

2.9.2018

V Březové vařila i tančila celá Evropa

Itálie, Velká Británie, Chorvatsko, Slovinsko, ale i Slovensko a Česko. Národní speciality až deseti zemí z Evropské unie mohli ochutnat návštěvníci sportovního areálu v Březové, kde se v sobotu konala Slovácká jaternica společně s mezinárodním Evropským setkáním.

2.9.2018

Přívalové deště zalily Slovácko: desítky výjezdů hasičů i narušené kulturní akce

Hustý déšť při sérii bouřkových přeháněk v sobotu 1. září navečer a v noci na neděli, bičoval Slovácko a zapříčinil desítky výjezdů profesionálních i dobrovolných hasičů. Postaral se také o narušení některých kulturních akcí v regionu.

2.9.2018

V archeoskanzenu byl v hlavní roli med, medovina a máslo

Sladká slavnost aneb Den medu a medoviny přilákala do Archeoskanzenu Modrá šest stovek mlsounů, kteří se chtěli v sobotu od 10 hodin až do večera dobře bavit, byť několikrát akci trochu narušily dešťové přeháňky.

1.9.2018

Voňavá trnková procedura s křtem knihy O břesteckých pokrývačích

Když se řekne švestky, mnohému z nás se vybaví slivovice, jinému švestková povidla, která patří mezi klenoty tradiční české i slovácké kuchyně. Členové Spolku pro udržení tradic (SUT) v Břestku dobře vědí, že nachově modré ovoce patří do beček, ale také, že s naobíranými a vypeckovanými švestkami lze naložit i jinak. Třeba z nich uvařit povidla.

31.8.2018

Na Osobnost Moravy 2018 nominovali také archeologa Luďka Galušku

Třetím ročníkem pokračuje letos anketa Osobnost Moravy a také v tomto roce v ní má Slovácko své „horké želízko v ohni“.

31.8.2018

Havarijní stav čističky vod v Nedakonicích má vyřešit třicet milionů

Hrozba dalších pokut, ale i skokového zdražení stočného visí nad obcí Nedakonice už několik let. Dlouhodobý havarijní stav tamní čističky odpadních vod tak přiměl vedení ani ne dvoutisícové obce k zásadnímu rozhodnutí o její modernizaci.

31.8.2018

Hradišťský soud má nového předsedu

V pátek 31. srpna má být nově uveden do funkce předsedy Okresního soudu v Uherském Hradišti Tomáš Gargulák, bývalý předseda Okresního soudu ve Zlíně.

30.8.2018

Z tajemné stavby na Babí hoře vyrůstá bezobslužný transformátor

Nezvyklý provoz kamionů jako předznamenání, že se v lokalitě Babí hora něco chystá. Tak to vypadalo na jaře, kdy z části tamního svahu zmizela zemina. Mohutná hrubá stavba v těchto dnech prozrazuje, cože za tajemný objekt to tam ze základů vyrůstá.

AKTUALIZOVÁNO
30.8.2018

Balónové mistrovství nad Slováckem vrcholí

NOVÉ FOTOGRAFIE / V sobotu 1. září vyvrcholí 22. ročník Mistrovství ČR v balónovém létání na Slovácku v Uherském Hradišti a ve Starém Městě.

30.8.2018

Benefiční akce přispěla nemocnici na potřebné aktivity

S ročním odkladem se herci Slováckého divadla pustili do muzikálu s názvem Hra o pyžama. Nevlídné počasí se kabonilo i v neděli 26. srpna, nakonec však pro plánovanou benefici vyšlo slunce zpoza mraků.

AKTUALIZOVÁNO
30.8.2018

Po 12 letech zavřeli Holubyho chatu na Velké Javořině

Dvanáct let, 365 dní v roce! Zní to skoro neuvěřitelně, ale každý den byla pro veřejnost otevřená Holubyho chata na Velké Javořině. Pondělí 27. 8. si provozovatel Miroslav Martinček bude jistě pamatovat do konce života.

30.8.2018

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Uherského Ostrohu

V tištěném Slováckém deníku bude v pátek 31. srpna další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

30.8.2018

Buchlovičtí otevřou v neděli novou víceúčelovou halu

Dlouho očekávanou víceúčelovou sportovní halu Cihelna si bude moct poprvé prohlédnout veřejnost o první zářijové neděli. Ke slavnostnímu přestřižení symbolické pásky a odhalení pamětní desky sochaře Ondřeje Olivy dojde v 15 hodin.

29.8.2018

Ryby chycené na Konventním rybníku na talířích neskončily

Osmatřicet dětí ve věku do 15 let, členů i nečlenů Moravského rybářského svazu, padesát ryb, které skončily na háčcích jejich udic, změřených a puštěných na svobodu. Tak by se daly stručně charakterizovat historicky první rybářské závody dětí, které se uskutečnily na Konventním rybníku pod obcí Modrá.

29.8.2018

V zámeckém parku děti vysvobodily zakletou princeznu

Ani nedělní dopolední deštík neodradil rodiny s malými dětmi od šestého ročníku procházky zámeckým parkem v Buchlovicích.

29.8.2018

První věc do školy pro prvňáčka? Aktovka, jak jinak

Aktovka. To byla první věc, kterou svému sedmiletému synkovi, nastávajícímu prvňákovi Samuelovi Stuchlíkovi, pořídila jeho maminka Alžběta do školy.

29.8.2018

Výměna chlazení na zimním stadionu v Brodě se odkládá

Nesrovnalosti v zadávací dokumentaci, proti kterým podala jedna z firem ucházející se o výměnu chladícího zařízení stížnost.

29.8.2018

Zlechovská dožatá, jedinečná slavnost žní a chleba

Ani zakaboněná obloha, z níž tu a tam padaly drobné dešťové kapky, neodradily v neděli odpoledne zlechovskou krojovanou chasu, občany obce a přespolní, od uspořádání 2. ročníku zlechovských dožínek, konce sklizně stříbrného žitka a pšeničky zlaté.  

29.8.2018

Stavba Cyrilometodějského centra ve Starém Městě má zelenou

Centrum archeologického výzkumu, přednáškové sály i unikátní výstavní prostory věnující se cyrilometodějskému období. Historický úspěch Zlínského kraje v zisku stamilionové dotace na obnovu archeologických míst v oblasti Uherské Hradiště – Staré Město – Modrá umožní vybudovat jedinečný objekt.

29.8.2018

Vysychají i studny na bělokarpatských Kopanicích

Vysychající studny je problém, který trápí obzvlášť obyvatele odlehlých částí našeho kraje v Bílých Karpatech. Již třetím rokem se s ním potýká například Antonín Dulínek z Lopeníku, jeden z 219 obyvatel.

28.8.2018

Mistrovství České republiky v balónovém létání zamířilo opět na Slovácko

Strhující podívaná i pestrý doprovodný program pro rodiny, tak by se ve zkratce dalo charakterizovat letošní Mistrovství České republiky v létání horkovzdušnými balóny, které připravil Balonklub Slovácko.

AKTUALIZOVÁNO
28.8.2018

Přípravy na příjezd komisařů ve Vesnici roku Zlínského kraje vrcholí

Už jen drobnosti dolaďují v Dolním Němčí před návštěvou komisařů celorepublikové části soutěže 24. ročníku Vesnice roku. V té totiž bude třítisícová obec z pod Velké Javořiny reprezentovat Zlínský kraj, kde nenašla přemožitele.

27.8.2018

Z elektrikáře ekologickým zemědělcem. David Ryšavý jde po stopách přírody

Rodiče ho od malička i se sestrou vychovávali v sepjatosti s přírodou. Společnými silami pečovali o své hospodářství, zaobstarávali pole, ovocné stromy.

27.8.2018

Atletický stadion v Hradišti nese jméno Dany Zátopkové

Na začátku pocta legendě české atletiky, ke konci pak loučení s kariérou olympijského medailisty. I tak vypadalo letošní mistrovství republiky družstev v Uherském Hradišti.

26.8.2018

Jsem o dva měsíce starší než Československo, říká stoletá Vlasta Srncová

Vždycky mě jímá úcta, když se tu a tam setkám s babičkou nebo dědečkem přírodou vyvolenými, kteří se dožili magické stovky, a mají daleko více života za sebou než před sebou.

25.8.2018

Eko sady v Komni otevřely dveře. Ochutnávalo se, jezdilo na koni i tancovalo

Sušené švestky, povidla, včelí med i lahodná pálenka. Na komňanský vršek si za tímto cílem v sobotní odpoledne vyšlápli místní, ale i třeba lidé ze sousedského Slovenska.

25.8.2018

Čtyři stovky poutníků dorazily na Velehrad. Děkovalo se i za déšť

FOTOGALERIE / Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje, která je jako perla do prstenu zasazena do poutního Velehradu, se stala v sobotu dopoledne cílem čtyř stovek věřících poutníků.

25.8.2018

Sucho decimuje vodní toky na Slovácku. Řeka Morava je na svém historickém minimu

Omezení plavby na Baťově kanále, vysychající potoky a řeky, zhoršení kvality vody v biotopech, to vše způsobuje tropické počasí bez deště, v jehož důsledku se začíná výrazně projevovat nedostatek vody také na Slovácku. Například hladina v řece Moravě v důsledku sucha klesla na historické minimum.

AKTUALIZOVÁNO
24.8.2018

Průtrž nad Hradištěm: voda protekla střechou zimního stadionu

Na mimořádnou průtrž mračen doplatil zimní stadion v Uherském Hradišti. Stalo se tak v pátek 24. srpna v odpoledních hodinách, kdy v jednom místě objektu zateklo pod střechu a následná vodní louže se roztekla po ledové ploše.

24.8.2018

Věřící poutníci šlapou k Velehradu už poosmnácté

Velehrad Viditelným znamením na hrudích 220 věřících poutníků, kteří od neděle míří na Velehrad, a to od Syrákova a Újezda, jsou dřevěné kříže.

23.8.2018

Končí opravy ve Veselí i objížďka přes Hluk a Ostroh

Tah na Slovensko z Veselí nad Moravou by se měl už tento týden uvolnit. Pro řidiče skončí uzavírka silnice I/54 v podjezdu pod tamním železničním mostem, a tím také série objížděk přes obce našeho regionu.

23.8.2018

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Jankovic

V tištěném Slováckém deníku bude v pátek 24. srpna další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

23.8.2018

Města na Slovácku hlásí úbytek obyvatel v řádu tisíců

HLASUJTE V ANKETĚ / Velká migrace, i tak lze nazvat přesuny obyvatel mezi městy na Slovácku. Celkem se z Uherského Hradiště, Brodu, Ostrohu, Kunovic, Starého Města a Bojkovic odstěhovalo více než deset tisíc osob, přistěhovalo se jich kolem devíti tisíc.

22.8.2018

Nová finská sauna obohatí hradišťský aquapark

Zbrusu novou finskou saunu plánuje vybudovat hradišťský aquapark v době plánované odstávky vnitřního areálu.

22.8.2018

Neděláme vína pro soutěže, ale aby chutnala našim zákazníkům,“ říká Vaďura

Jsou vinaři, které v širokém okolí každý zná. Vinaři, kteří si udělali jméno dobrou prací ve vinohradě, výborným vínem, ale i znalostmi a zkušenostmi při pěstování hroznů, výrobě a degustaci vína.

22.8.2018

Město bude losovat pořadí volebních stran

Losování pořadí volebních stran na hlasovacím lístku se uskuteční dnes 22. srpna od 14 hodin v obřadní síni Městského úřadu v Uherském Hradišti.

21.8.2018

Na Barumku jsme pyšní, ale v každodenním provozu o adrenalin vůbec nestojíme

GLOSA / Barum Czech Rally Zlín je mimořádně atraktivní událost. Do Zlína a jeho okolí se sjede jednou za rok evropská soutěžácká špička, která předvádí na uzavřené trati desítkám tisíc fandů své jezdecké umění.

21.8.2018

Uherskohradišťskou ZUŠ začalo řídit nové vedení

Do vedení Základní umělecké školy (ZUŠ) v Uherském Hradišti se na základě vítězství ve výběrovém řízení postavil od 1. srpna houslový virtuos Jiří Pospíchal. Ten vystřídal na ředitelské pozici Stanislava Nemravu, který instituci s více než 80 zaměstnanci řídil 26 let.

21.8.2018

Za kolonou okupantů šli s nápisem DUBČEK

Osudného 21. srpna 1968 tomu bylo pět let, co tehdy 37letý Josef Jančář působil ve funkci ředitele Slováckého muzea. S padesátiletým odstupem vzpomíná, jak jej nad ránem probudila manželka, která právě dokončovala přípravy na jejich odjezd na dovolenou.

20.8.2018

Nové pódium přesunou v Hradišti při slavnostech vína před kostel

Zbrusu nové pódium za více než dva miliony korun a navíc premiérově na zcela jiném místě, než doposud. Právě to bude největší a nejvíce viditelnou novinkou letošního 16. ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, které se uskuteční od pátku do neděle 7. - 9. září 2018. Toto pódium nahradí původní, které sloužilo veřejnosti 18 let.

19.8.2018

Polešovické Vinařství Vaďura opět vévodilo soutěži TOP Víno Slovácka

Jedenáctý ročník soutěže a výstavy vín TOP Víno Slovácka, který byl pompézní přehlídkou umu vinařů, opanovalo podruhé za sebou Vinařství Vaďura. V kategorii deseti vyhodnocených vín zvítězilo se vzorkem Chardonnay, výběr z hroznů. Také v kategorii nejlepší kolekce vín zazářilo Vinařství Vaďura, a to s Ryzlinkem rýnským, Chardonnay, Pálava, Hibernal a Sevar.

19.8.2018

Jaký kroj – tak se stroj, bylo mottem babické burzy lidových oděvů

V některých rodinách se lidový kroj dědí z generace, jinde už několik let leží ve skříni nebo ve staré truhle na půdě. A přitom kroj dá nejen hodně práce a jeho pořízení stojí dnes moc peněz.

AKTUALIZOVÁNO
18.8.2018

Nejen zemědělci slavili dožínky celého Zlínského kraje v Kroměříži

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Jedna z nejstarších tradic oslavující úrodu se uskutečnila tento víkend v Kroměříži. I když Dožínky Zlínského kraje začaly už v pátek, hlavní program se odehrál v sobotu, kdy ulice slavností doslova ožily. Zaplnilo je osm set krojovaných účastníků z Hané, Valašska i Slovácka. Přihlížející zdravili, zpívali jim, ale i tancovali. Odměnou jim za to byl děkovný potlesk. Ve vzduchu byla cítit slavnostní uvolněná atmosféra.

18.8.2018

Vinařské slavnosti v Polešovicích nabídnou víno i zábavu

Jedenáctý ročník soutěže TOP Víno Slovácka 2018, která patří mezi prestižní vinařské akce v republice, má už své vítěze. Ti ale budou veřejnosti představeni při Vinařských slavnostech v Polešovicích o třetí srpnové neděli.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT