VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moje Slovácko

27.10.2018

První den svobodného Českosloveska před 100 lety v Uherském Hradišti

„Členové rady města v Uherském Hradišti, včetně starosty, zasedali 28. října 1918 v jednom sklepě v Mařaticích a až večer obdrželi telegrafickou zprávu o vyhlášení samostatné Československé republiky. O jejich akčnosti svědčí fakt, že v noci stihli nechat vytisknout a vylepit plakáty, a tak když ráno 29. října vyšli Hradišťané do ulic, dozvěděli se, že vzniklo Československo, a že svoboda je tu,“ těmito slovy, těsně před slavnostním zasazením lípy svobody u Základní školy UNESCO ve čtvrtek 26. října popsal současný místostarosta Uherského Hradiště Zdeněk Procházka cestu prvních informací na Slovácku o tom, že už naše národy nejsou součástí rakousko-uherského mocnářství.

AKTUALIZUJEME
26.10.2018

Lípu svobody v Hradišti zasadili ředitelé škol a místostarosta v krojích

Lípu svobody, jako upomínku na výročí 100 let od vzniku Československé republiky, zasadily v pátek 26. října na Komenského náměstí před budovou ZŠ UNESCO v Uherském Hradišti davy školáků.

26.10.2018

Půl litru naděje přišlo v Hradišti darovat také 13 nových dobrovolníků

Na 110 dobrovolníků přišlo ve čtvrtek 25. října do hematologicko transfuzního oddělení Uherskohradišťské nemocnice darovat svou krev.

26.10.2018

Na mařatickém hřbitově opět stojí Památník obětem světových válek

Ke 100. výročí vzniku samostatného československého státu byl v prostorách hřbitova v Uherském Hradišti-Mařaticích obnoven památník obětem obou světových válek.

25.10.2018

V Buchlovicích vysadí hned pět lip k oslavě výročí Československé republiky

Zajímavý kulturní program uskuteční v Buchlovicích k oslavě sto let od založení Československé republiky dne 26. října v 10 hodin.

24.10.2018

Se zápachem z Agro Okluky má být v Dolním Němčí konec

Extrémně vysoké teploty letošního závěru léta měly nepříjemnou dohru v Dolním Němčí. Několik obyvatel vesnice roku 2018 vystoupilo na tamním zastupitelstvu s požadavkem, aby její vedení rázně zakročilo s mnohaletým problémem.

AKTUALIZOVÁNO
23.10.2018

Secesní kašna se ze skládky ocitla znovu na Zelném trhu

 Za dobu své existence, tedy zhruba během 150 let, se již několikrát stěhovala. Poslední přesun by však měl být pro secesní kašnu z druhé poloviny 19. století ten poslední.

23.10.2018

Ve slováckých pálenicích vládne sezona snů. Ovoce bylo letos hodně

Radost z letošní úrody ovoce, ale hlavně z nachově modrých švestek a durancií mají nejen zahrádkáři a sadaři na Slovácku. Produkce ovocných stromů rozhýbala byznys i pěstitelským pálenicím.

23.10.2018

Tři sta padesát hradišťských dětí vzdalo hold stromům

Naučnou i pohodovou akci ke Dnu stromů, který v České republice připadá na 20. října, ale ve světě se slaví už od druhé poloviny 19. století, uspořádal v pátek v parku u Obchodní akademie v Uherském Hradišti tamní Dům dětí a mládeže (DDM) Šikula s jeho přírodovědným centrem Trnka, spolu Parkem Rochus a se střediskem volného času Klubko Staré Město. Akce nesla název Paměť stromů.

22.10.2018

Zvídálkové se v neděli přenesli do časů Velké Moravy

Skřítek Zvídálek ze Slováckého muzea Uherské Hradiště se rodinám s dětmi letos na jaře na několik měsíců odmlčel. V neděli se s nimi opět setkal, nikoliv ve Slováckém muzeu, ale v Památníku Velké Moravy ve Starém Městě, kdy se v České republice slavil V. ročník mezinárodního dne archeologie, který je oslavou archeologie a nadšení z objevování.

22.10.2018

V zahradě Lišky Bystroušky se v neděli dýňovalo

Dýně, zelenina, symbol svátku Halloween jsou právě v plné barevné kráse i sezóně. Proto k atmosféře předposlední říjnové neděle v zahradě Lišky Bystroušky Domu dětí a mládeže (DDM) Šikula Uherské Hradiště patřil třetí ročník Dýňování.

22.10.2018

Bojkovice i Hluk znají koalice. Popovice čekají na změnu starosty

Povolební vyjednávání úspěšných stran v letošních komunálních volbách se chýlí na většině míst na Slovácku ke konci. Příští složení vedení města tak už znají i v Bojkovicích či Hluku, kde se však stále čeká na vyřešení stížnosti k průběhu voleb.

22.10.2018

Ivana Majíčková v čele Kunovic končí. Vyšachovala ji vyjednávací taktika ANO

Velké změny slibují nejnovější zprávy z povolebního vyjednávání v Kunovicích. Koaliční dohodu tam totiž ve čtvrtek 18. října podepsalo hnutí ANO 2011 se sociálními demokraty, soukromníky a komunisty.

21.10.2018

Medvěd zabíjel už i na Kroměřížsku

Šelma se pohybuje v okolí Rajnochovic. Napadla další ovce. Situace je vážná.

20.10.2018

Češi a Slováci se setkají na konferenci ke 100. výročí společného státu

O české a slovenské literatuře budou debatovat zástupci obou zemí na Mezinárodní konferenci ke 100. výročí společného státu Čechů a Slováků, která se bude konat v pondělí 22. října od 9 do 15 hodin v aule Gymnázia v Uherském Hradišti.

20.10.2018

Slavnostní otevření Podolského ráje umocnilo hodové slavnosti

FOTOGALERIE / Nikoliv hody, ale císařské hodové slavnosti, bezesporu nejvýznamnější kulturně-společenskou akci, která se nejen povedla na výtečnou a bude nesmazatelně zapsána do kroniky obce, mají od předposlední říjnové soboty za sebou v Podolí.

20.10.2018

Bagr namísto lodí

O tom, že je o Baťův kanál vzrůstající zájem co do počtu plavidel, nemůže být pochyb. Podle Povodí Moravy si tato skutečnost žádá investici na údržbu a obnovu.

19.10.2018

Uherské Hradiště bylo už před sto lety významným správním centrem, tvrdí Čoupek

Celou řadu zajímavých historických informací o našem regionu a jeho okolí v minulém století prozradil čtenářům Deníku ředitel Státního okresního archivu v Uherském Hradišti Lukáš Čoupek. Ohlédnout za minulostí jsme jej vybídli také kvůli stoletému výročí založení Československé republiky.

19.10.2018

Končí nejdéle sloužící politik v regionu. Buchlovice čeká změna starosty

Změna, na kterou nejsou v Buchlovicích příliš zvyklí. I tak dopadlo povolební vyjednávání tamních úspěšných stran po letošních komunálních volbách. Od podzimu 1990 totiž v Buchlovicích usedal do křesla starosty Jiří Černý, jenž byl navíc od dubna téhož roku na tamní radnici tajemníkem.

19.10.2018

Hasiči vyprošťovali muže, uvízlého pod traktorem

Dramaticky znějící zprávu obdržela ve čtvrtek 18. října dopoledne jednotka profesionálních hasičů v Uherském Brodě. V Záhorovicích se měl převrátit traktor, jehož vlečka zavalila muže.

AKTUALIZOVÁNO
18.10.2018

VIDEO: Test bleskové evakuace nešťastníků ze střechy ředitelství HAMÉ se zdařila

Objektem preventivního testu hasičů se ve čtvrtek 18. října před polednem stalo sedmipodlažní ředitelství HAMÉ v Kunovicích. Hlavními aktéry nácviku byla zhruba desítka kunovických dobrovolných hasičů spolu s vozidlem hasičských profesionálů z Uherského Hradiště.

18.10.2018

Holubyho chatu na Velké Javořině otevřeli. Po 46 dnech. Má novou správkyni

Konec dohadů, spekulací a pochybností o další budoucnosti populární Holubyho chaty na Velké Javořině učinilo její znovuotevření po 46 dnech o druhém říjnovém pátku.

17.10.2018

V edici Chřiby záhadné a mytické vyjde třináctý svazek

V nakladatelství Buchlov Milana Železníka vyjde v první listopadové dekádě nová kniha z edice Chřiby záhadné a mytické, svazek třináctý. Ponese název Chřiby – Pověsti z hor i podhůří.

17.10.2018

Hradiště chystá další tři nové autobusové zastávky

Smetanovy sady, Svatojiřské nábřeží a Stará Tenice. Právě v těchto lokacích by měly v budoucnu nově zastavovat v Uherském Hradišti autobusy.

16.10.2018

Živou vlajku vytvořili z nivnických školáků i učitelů

Nivnice – Velmi netradičně oslavilo jubileum 100 let od založení Československa na 150 žáků 6. - 9. ročníku Základní školy a mateřské školy J. A. Komenského v Nivnici společně se svými učiteli.

16.10.2018

O vedení třech měst na Slovácku je jasno, ve třech se jedná

Uherský Brod, Uherské Hradiště a Staré Město. V těchto třech městech už mají jasno, jak bude vypadat vedení radnic v nadcházejícím volebním období v letech 2018 až 2022. Naopak v Bojkovicích, Kunovicích a Uherském Ostrohu nejsou jednání doposud u konce. Nejblíže k rozuzlení povolební situace jsou zatím v Bojkovicích, čemuž tam nahrává i méně komplikovaný volební výsledek.

16.10.2018

Krev daruji zdarma ze solidarity s lidmi, kteří ji potřebují, říká Karel Smetka

Pětapadesátiletý Karel Smetka, výpravčí nádraží v Uherském Hradišti patří k velké armádě bezpříspěvkových dárců krve, životodárné tekutiny, která možná proudí v žilách i některého čtenáře Slováckého deníku.

AKTUALIZOVÁNO
16.10.2018

Blanka Rašticová a Jan Maděrič převzali ceny Hradiště v divadle

Dvě další významné osobnosti se zapsaly nesmazatelným písmem do historie Uherského Hradiště. V pondělí 15. října na pódiu Slováckého divadla převzali z rukou starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy Ceny města za rok 2017. Slavnostní večer doprovodila kapela Funny Fellows a okrašlovací spolek Calma Luhačovice.

15.10.2018

Rockový klub Mír v Hradišti přivítá Slet bubeníků

Až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, etnických bubnů, kláves a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely a cimbál, rozezní v sobotu 20. října od 20 hodin na pódiu uherskohradišťského klubu Míru.

15.10.2018

Polešovická stárka je držitelkou neoficiálního titulu histrión

Dvacetiletá studentka Vysokého učení technického v Brně, letošní polešovická hodová stárka Lucie Korvasová, se nejen ráda baví, ale také se snaží napomáhat vytvoření lidové zábavy a pěkné atmosféry pro všechny občany a návštěvníky, kteří do Polešovic a na Slovácko zamíří.

15.10.2018

Hody v Mistřicích se obešly bez stárků, zato s 21 páry

Ačkoliv se letos nenašel ani jeden pár, který žádal v Mistřicích za hodovou chasu tamního starostu o právo, o tradice se v malé obci na severu Slovácka nemusejí obávat. Početná chasa jednadvaceti párů se téměř nevměstnala před místní obecní úřad, před nímž také všechny páry předvedly nacvičené pásmo tanečků.

14.10.2018

Metalové hvězdy zahájí své evropské turné v Hradišti

Doslova metal světové extratřídy bude znít v úterý 16. října klubem Mír v Uherském Hradišti. Do jeho prostor totiž zamíří hned dva velké pojmy současné metalové scény.

14.10.2018

Polešovické hody s právem. Dvě stě krojovaných a tisíc lidí

Hlavní slavností krojovaného svátku v Polešovicích, slováckých hodů s právem, byla v sobotu obchůzka chasy městysem, doprovázená dechovou hudbou Straňanka, místními občany a jejich hosty. Z náměstíčka si dvě hodiny po poledni vyrazili k polešovické sokolovně pro stárka a dva podstárky.

14.10.2018

Senátor Patrik Kunčar: Tyto volby byly zatím nejnáročnější

/ROZHOVOR/ Ve svých pětačtyřiceti letech se dostal podruhé do senátu. Úspěšná politická kariéra dřívějšího pracovníka České zbrojovky a geodeta začala už v roce 2006, kdy vstoupil do strany KDU-ČSL, aby o čtyři roky později vedl místní organizaci v Uherském Brodě do voleb. Pro Patrika Kunčara však obhájení druhého mandátu na postu senátora znamená také jedno loučení. Po osmi letech totiž končí jako starosta Uherského Brodu. Letošní vyhrocenou kampaň přitom považuje za jednu z nejnáročnějších.

14.10.2018

Břesteckou podzimní klasikou je šlapání zelí dívčíma nožkama

V multifunkční sportovní hale v Břestku pod Buchlovem se ve znamení dávných tradic a zvyků odvíjela o druhém říjnovém sobotním odpoledni pro veřejnost přitažlivá akce, a to Šlapání zelí dívčími nožkami.

14.10.2018

Na koštu ořechovek v Ořechově ochutnali vzorky z Chorvatska či Rakouska

Je zapsán v české knize rekordů jako největší v České republice. Už sedmý ročník koštu ořechovek v Ořechově tentokrát nabídl sto sedmaosmdesát vzorků zlatohnědého likéru se specifickou, nahořklou chutí.

AKTUALIZOVÁNO
13.10.2018

Ferdinand Kubáník povede v Brodě staronovou koalici

Koaliční dohoda v Uherském Brodě mezi KDU-ČSL, ODS a Nezávislými za rozvoj města (NZ) je na světě. Ačkoliv zůstává složení stran, které i v následujících čtyřech letech povedou uherskobrodskou radnici, stejné, zásadních změn se tamní obyvatelé dočkají především v personálním obsazení jednotlivých postů.

AKTUALIZOVÁNO
13.10.2018

Patrik Kunčar porazil i počtvrté Libora Lukáše a obhájil tak senátorský post

Patrik Kunčar, tak zní jméno staronového senátora volebního obvodu číslo 80, sahajícího od Slavičínska, přes Bojkovicko, část Uherskobrodska až k Otrokovicím.

13.10.2018

Radnici v Hradišti ovládne koalice ODS, KRUH, KDU-ČSL a TOP 09

ODS, KRUH, KDU-ČSL, TOP 09, takové je složení koalice v novém zastupitelstvu Uherského Hradiště, jak se na ní vyjednávači všech čtyř politických subjektů v pátek 12. října večer dohodli. Na svém facebookovém profilu to zveřejnil uherskohradišťský starosta a lídr tamní vítězné kandidátky ODS Stanislav Blaha.

13.10.2018

Chráněné bydlení je šancí na lepší život hendikepovaných

Senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, radní téhož kraje Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, neziskový sektor a rodinnou politiku, místostarosta Kunovic Pavel Vardan a ředitel Sociálních služeb (SSL) Uherské Hradiště Bronislav Vajdík přestřihli v pátek slavnostně symbolickou pásku od nového chráněného bydlení pro hendikepované.

13.10.2018

Co všechno se odehrává na tísňové lince policie, mnozí ani netuší

Průměrně 160 telefonátů denně přijmou policisté na Integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie Zlínského kraje na lince tísňového volání 158.

12.10.2018

Špinavá kampaň bez důkazů, tvrdí senátor Patrik Kunčar

ROZHOVOR / Ve druhém kole senátních voleb se volí třetina Senátu ve 27 volebních obvodech, a protože v prvním kole volby získali jen dva kandidáti více než 50 procent hlasů nutných ke zvolení, uskuteční se dnes od 14. do 22. a zítra od 8. do 14. hodiny kolo druhé. Do 2. kola ve volebním obvodu č. 80 postoupil Patrik Kunčar s 33,39 a Libor Lukáš s 27,21 procenta hlasů.

12.10.2018

Nedovolme ztrátu dalších čtyř let , tvrdí kandidát na senátora Libor Lukáš

ROZHOVOR / Ve druhém kole senátních voleb se volí třetina Senátu ve 27 volebních obvodech, a protože v prvním kole volby získali jen dva kandidáti více než 50 procent hlasů nutných ke zvolení, uskuteční se dnes od 14. do 22. a zítra od 8. do 14. hodiny kolo druhé. Do 2. kola ve volebním obvodu č. 80 postoupil Patrik Kunčar s 33,39 a Libor Lukáš s 27,21 procenta hlasů.

12.10.2018

Volby v Hluku řeší soud. Zastavilo to i koaliční vyjednávání

O zastavení dalších koaličních jednání rozhodla schůzka vyjednávačů jednotlivých seskupení, úspěšných při komunálních volbách do zastupitelstva města Hluk. Důvodem je stížnost na průběh tamních voleb, kterou aktuálně řeší soud. Informoval o tom starosta Hluku a lídr kandidátky vítězné KDU-ČSL Martin Křižan.

12.10.2018

Antonín Seďa rezignoval na post předsedy uherskohradišťské ČSSD

Už od roku 1994 ovlivňoval chod Uherského Hradiště jako řadový zastupitel. Největší důvěry se mu však dostalo o dvanáct let později, kdy byl jako čtverka zvolen do zastupitelstva města, kde se stala jeho ČSSD druhou nejsilnější stranou těsně za první ODS.

12.10.2018

Senátní volby: duel v obvodu č. 80

Ve druhém kole senátních voleb se ještě dnes do 14. hodiny volí třetina Senátu ve 27 volebních obvodech, protože v prvním kole volby získali jen dva kandidáti více než 50 procent hlasů nutných ke zvolení. Již v prvním kole byli zvoleni Jiří Čunek a Jiří Drahoš. Do 2. kola ve volebním obvodu č. 80 postoupil Patrik Kunčar s 33,39 a Libor Lukáš s 27,21 procenta hlasů.

11.10.2018

V Rybárnách chtějí mít kulturní dům

Jako jediná městská část nemají vlastní kulturní dům či společenské zázemí, kde by se scházeli či pořádali akce. Zvláště po uzavření blízké restaurace Koruna tak místní musejí řešit palčivý problém, kde uskutečňovat setkání se svými sousedy, na něž pravidelně chodí přes sto návštěvníků.

11.10.2018

Herec Slováckého divadla Jaroslav Kyncl by 9.října oslavil 80 let

Možná si pamatujete chlápka s hustým knírkem, jedoucím na nejstarším kole na světě, halasně a s velkým úsměvem zdravící snad všechny, co jsou zrovna na ulici, včetně dětí.

10.10.2018

Slet draků na Velehradě. PODÍVEJTE SE

Padesát jednošňůrových kupovaných igelitových draků i papírových doma vyrobených, létajících uměleckých dílek, si přinesli kluci a holky v neděli odpoledne do improvizovaného leteckého areálu. Tím se na dvě hodiny stal kopec mezi Modrou a Velehradem, jemuž vévodí historický kříž s košatou lípou.

9.10.2018

Vláda v Kunovicích je stále s velkým otazníkem

Překvapivý volební výsledek, kterým dali obyvatelé Kunovic najevo, že je nejspíš čas na změnu. I tak by se daly hodnotit výsledky komunálních voleb v Kunovicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT