VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'97: Vodní živel opanoval Uherskohradišťsko

Uherské Hradiště - Velkou povodňovou vlnu očekávala okresní protipovodňová komise v Uh. Hradišti již ve středu kolem šesté hodiny večerní. Podle předběžných zpráv měla řeka Morava zaplavit celé sídliště ve Štěpnicích a na suchu neměla zůstat ani nemocnice. V úterý kolem poledne byla proto nemocnice částečně evakuována, což vedení považovalo za preventivní krok, aby zabránilo jakýmkoliv možným škodám.

13.7.2012
SDÍLEJ:

Řeka Morava nebezpečně stoupala pod železničním mostem.Foto: DENÍK/Milena Marešová

Pacienti, kteří byly schopni domácího ošetření, byli propuštěni, a ostatní byli přemístěni do vyšších pater budov (především oddělení M, kde jsou hospitalizovány malé děti, ARO a koronární jednotka), kam mířily také veškeré drahé přístroje a zařízení.

„Situace je vážná, domnívám se však, že již další nebezpečí nehrozí," řekl Slováckým novinám ve čtvrtek v poledne místopředseda okresní povodňové komise a zároveň její tiskový mluvčí ing. Jaroslav Hrabec. „Od neštěstí nás zachránily Otrokovice, kde se protrhly hráze. Ve St. Městě a Uh. Hradišti voda stoupá u staroměstského hřbitova," sdělil našim novinářům dále. Povodňová komise uvažovala i o tom, kdy pustí vodu ven z koryta, aby se nezaplavila silnice E 50 mezi Uh. Hradištěm a St. Městem. Celou noc ze středy na čtvrtek probíhaly zpevňovací práce v blízkosti tenisových dvorů. Podle místopředsedy povodňové komise ing. Hrabce hladina Moravy kolísala proto, že voda v korytě odtékala, ale zpět se vracela průsekem přes hráze voda z polí. „Žádnou velkou vlnu již nečekáme," sdělil ing. Hrabec.

Již ve středu informoval náš reportér po letecké obhlídce celé oblasti od Babic po Veselí nad Moravou znečištění zdroje pitné vody v novoveských jezerech. „Odstavili jsme podniky, autoumývárny a hledali náhradní zdroje pitné vody, neboť nám zůstal jediný v Kněžpoli. Prioritu v dodávkách má nemocnice, zajištěny jsou cisterny a do Hradiště míří dvacet kamionů s balenou vodou," dodal.

V nejkritičtější povodňové situaci se v pátek ocitlo Uherské Hradiště, kde museli být v noci ze čtvrtka na pátek evakuování jeho obyvatelé. V ranních hodinách již voda odřízla většinu přístupových cest do města. Ve Starém Městě voda zaplavila Rybárny, hlavní silniční tah a postupně pronikala dále.

„Jsem ráda, že to není horší. Řada sousedů má vyplavené sklepy, nám voda pouze zničila zahrádku," řekl s ironií v hlase František Křivák ze Starého Města, jehož dům stojí ve Svatovítské ulici. Na hlavní křižovatce ve St. Městě dosahovala hladina vody až do výše 150 centimetrů a pod jejím návalem se zde zřítilo několik starších podmáčených domů.

Přes vážnost situace se řada obyvatel odmítla evakuovat. Na odvozu těch, kteří se zachovali rozumněji, se podílí armáda, hasiči a řada civilních vozidel. Nezkrotný vodní živel se nejprve prodral na autobusové nádraží a postupně dorazil i do historického centra okresního města. Těsně před polednem proto musela být zahájena jedna z nejrozsáhlejších evakuací, která se týká zhruba deseti tisíc obyvatel. V průběhu dopoledne se Mariánské náměstí změnilo v jedno velké jezero. Z některých domů museli být lidé zachráněni na loďkách. Jedinou spojnicí mezi Starým Městem a Uherským Hradištěm se stal železniční most. Třicet minut po dvanácté hodině přiletěl vrtulníkem do okresního města předseda vlády Václav Klaus, který si za doprovodu přednosty okresního úřadu Ivana Palackého prohlédl nejvíce ohrožené oblasti, a ve 14 hodin odletěl do Olomouce. Neustále stoupající vodu nezastavil ani premiér, a tak se pracovníci povodňového štábu dostali do velmi komplikované situace. Po protržení ochranné hráze u Mesitu se další příval vody dostal do centra města a během chvilky se pod vodou ocitlo rovněž Masarykovo náměstí a řada dalších ulic.

„Spousta zvědavců na loďkách a s videokamerami nám značně komplikuje záchranářské práce. Navíc řada z nich je opilá, a když je vyženeme, vrátí se jinudy zpět," řekl nám velitel záchranného hasičského sboru Kunovice Rostislav Dyček. Ve městě se hladina vody pohybovala od půl do jednoho metru, maximální výška však činila hrozivé tři metry.

„Všechny dostupné složky vojska, policie a civilní ochrany se snaží průrvu v hrázi utěsnit a alespoň částečně zmírnit příval valící se vody," řekl nám v pátek po poledni ing. Jaroslav Hrabec, který přiznal, že prosáklé jsou i další ochranné hráze a hrozí bezprostřední nebezpečí jejich protržení.

Odpoledne muselo být odpáleno zábradlí na hlavním mostě, za kterým se nebezpečně hromadily trosky. Podle informací povodňové komise, jež byla nucena v sobotu ráno před vodou utéci na obecní úřad do Kunovic, se v šest hodin ocitla pod vodou uherskohradišťská nemocnice, která byla po etapách co nejrychlejším způsobem evakuována. (viz. Hradišťské nemocnici kraluje voda.)

Pokud se týká hladiny vody ve městě, byla to stále stejná písnička, v Uh. Hradišti se rozsah záplav stále zvětšoval. Centrum města, kde voda dosahovala do výše 30 až 120 centimetrů, bylo již ze dvou třetin zaplaveno.

Nekonečné přívaly vody už dorazily až k čerpací stanici ARAL na Malinovského třídě a dále k železničnímu podjezdu, kde bylo pět metrů vody. Ke kritické situaci došlo i v dodávce pitné vody, jejíž přívod musel být zastaven definitivně i z Kněžpole. Řeka Morava sice stagnovala, ovšem do města příval vody neustále pokračoval. Pod vodou se ocitl fotbalový i hokejový stadion, kasárna a další objekty. Voda stále stoupala a nikdo se neodvážil předpovídat, kdy se rozbouřená řeka vrátí do svého koryta.

Autor: Petr Čech

(redakčně kráceno)

Autor: Redakce

13.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 112 Kč

Pomocní skladníci Skladník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 112.5 kč, mzda max. 125 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nákladka a vykládka zboží a obalové techniky a řádné vedení skladu, příjem zboží a jeho interní značení, příprava a značení zboží k expedici, praxe na VZV sedadlovém vozíku (vč. oprávnění na VZV), ochota pracovat ve směnném režimu (vč. nočních směn), organ. schopnosti, smysl pro pořádek, uživ. dovednost na PC, příspěvek na stravenky, dodatková dovolená, příspěvek na důchod. připojištění, možnost prof. růstu a další vzdělávání, kontakt telefon (po-pá 8-16 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Schlote-automotive czech s.r.o. [2], Jaktáře, č.p. 1660, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Alice Dufková, +420 572 425 320,572 425 325.

Kultura a sport - Kultura a sport Plavčíci, strážci pláží 16 000 Kč

Plavčíci, strážci pláží Plavčík/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, práce plavčíka (vodního záchranáře) dle rozpisu prací a směrnice pro plavčíky, dohled nad dodržováním návštěvního řádu a provoz. řádů, komunikace s návštěvníky a exektivní řešení problémů, kvalifikace plavčík nebo mistr plavčík (absolvování kurzu lze zprostředkovat), dobrý zdr. stav, fyz. zdatnost, plavecká gramotnost, zdr. průkaz, příjemné a vstřícné vystupování, asertivní komun. dovednosti, bezúhonnost, pečlivost, spolehlivost, odpovědnost a samostatnost, čas. flexibilita, příplatky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penz. pojištění, odměny, stravenky, poukazy na volnočasové aktivity, příjemné prac. prostředí, kontakt pouze e-mailem.. Pracoviště: Aquapark uherské hradiště, příspěvková organizace, Sportovní, č.p. 1214, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Adéla Bilíková, +420 572 503 054.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník/ce, pomocný/á pracovník/ce v prodejně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce ve skladu a prodejně potravin.. Pracoviště: Phuong nguyen van, 687 10 Zlechov. Informace: Van Phuong Nguyen, +420 775 606 604.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Odborní účetní všeobecní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, vedení podvojného účetnictví, příprava účetních a statist. výkazů, zpracování účet. závěrek a daňových předpisů, aplikace účetních a daňových předpisů, účtování různých typů položek (bank. výpisy, inter. doklady, faktury apod.), komunikace s kontrolními, daňovými úřady a ostatními institucemi. SŠ vzdělání ekon. směru, praxe v účetnictví 2 roky, znalost daňové problematiky, uživ. znalost práce na PC (Word, Excel, Internet), preciznost, samostatnost, zodpovědnost a diskrétnost, organ. a komun. schopnosti, znalost účet. programu Navision výhodou, příjemné prac. prostředí, možnost seberealizace a prof. růstu, pouze životopisy na e-mail.. Pracoviště: Synot ict services, a.s., Jaktáře, č.p. 1475, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Marta Vojtěšková, .


Klára Zmeškalová překonala v Kanadě na mistrovství světa v silovém trojboji národní rekord.
8

Zmeškalová překonala v Kanadě národní rekord. "Jsem spokojená," hlásí závodnice

Pouhých devět dnů po svých čtyřicátinách se dálkový plavec Marek Jedlička z Hodonína pokusí zdolat Baťův kanál, který letos slaví 80. let od svého dobudování. Celkem 43 kilometrů dlouhou trasu by měl zvládnout za 13-14 hodin.

Pokus o první sólové přeplavání Baťova kanálu

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Brankář Nemrava cítí šanci : Záleží jenom na mně

Ještě v pátek odpoledne chytal třetí ligu za Uherský Brod proti Líšni, v neděli už se ale společně s mládežnickými reprezentanty Lukášem Sadílkem a Dominikem Janoškem přesunul do Velkých Losin.

Sombrera, pestré hábity i maďarské čerešně

Mexičané se svými sombrery, ruský kozáček, ale i čínské lidové písně. To byly důvody pro stovky návštěvníků, proč se přijít podívat na vystoupení v Uherském Brodě.

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Ořechova

V tištěném Slováckém deníku bude v pátek 22. června další díl seriálu Jak jsme žili v Československu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT