Ve srovnání s počtem miminek narozených v první polovině roku 2022 evidují zdravotníci o 85 novorozenců méně. Nejvíce dětí se stejně jako v první polovině minulého roku narodilo v lednu, a to 61 chlapců a 54 dívek, nejméně v únoru, kdy se narodilo 92 dětí.

„V převážné většině k nám jezdí maminky z regionu, výjimkou však nejsou ani „přespolní“ rodičky. Letos jsme tu měli maminku například z Tanzánie či z Filipín. Krásné překvapení si pro rodiče a miminko přichystaly zpěvačky a tanečnice z místního folklorního souboru. Nového člena rodiny přivítaly v tradičních krojích za zpěvu nádherných lidových písniček. Jiná z vystupujících umělkyň se k nám chystá, co nevidět, takže se těšíme na další kulturní zážitek,“ prozradila staniční sestra oddělení šestinedělí Šárka Došková.

Mezi nejoblíbenější dívčí jména se v první polovině roku zařadily Viktorie, Natálie a Terezy, u chlapečků kralovali Jakub, Matyáš, Adam a Dominik. Mezi novorozenci se však objevila i jména méně častá a neobvyklá. Patří mezi ně například Filomena, Scarlet Riley, Monita, Corey, Matvii či Ruben.

„Všem rodičům moc děkujeme za projevenou důvěru. I když byla první polovina roku ve sledovaném období pro naše oddělení co do počtu narozených miminek klidnější, z dlouhodobého hlediska sledujeme stále rostoucí trend porodnosti. V rámci zvýšení komfortu pro rodičky i gynekologické pacientky, plánujeme přístavbu ambulantního i lůžkového traktu, který nastávajícím maminkám nabídne nadstandardní služby v podobě jednolůžkových, dvoulůžkových a rodinných pokojů," sdělila primářka porodnicko gynekologického oddělení Soňa Pánková.