„Za prvního půl roku přijalo zřízené zdravotnické zařízení tři tisíce pacientů a bylo nutné uvažovat o jeho rozšíření a modernizaci. V průběhu prvních deseti let svého fungování bylo postupně otevřeno několik pracovišť – interní a oční oddělení či oddělení sérologického a bakteriologického výzkumu, provoz byl zahájen v nově vystaveném infekčním pavilonu. Rozvoj nemocnice byl však citelně ovlivněn druhou světovou válkou,“ prozradila mluvčí nemocnice Lucie Sedláčková.

V poválečném období pak byla nově otevřena další oddělení, probíhaly tam přístavby a rekonstrukce. V roce 1976 zahájili provoz pavilonu, kde sídlilo oddělení plicní a respirační, který se stal bronchopneumochirurgickým centrem jihovýchodní Moravy.

„Významným milníkem novodobé historie pak bylo otevření dlouho očekávané stavby Centrálního objektu chirurgických oborů, které se uskutečnilo 10. října 2014, a zahájilo přechod ze systému pavilonového uspořádání odborných zdravotnických pracovišť k centrálnímu uspořádání. V roce 2018 byla dokončena výstavba druhé etapy – interního pavilonu, o čtyři roky později byl otevřen nově zrekonstruovaný plicní pavilon,“ dodala Lucie Sedláčková.

Břetislav Jakubík drží v ruce vzorek Rulandského šedého ročníku 2021, jenž získal Zlatou medaili Salonu vín pro rok 2024
Ve stovce nej vín letos kraj reprezentuje Rulandské šedé z Vinařství Jakubík

V letošním roce čeká nemocnici především rozsáhlá rekonstrukce objektu „staré“ interny a přístavba ambulantního i lůžkového traktu porodnicko gynekologického oddělení (PGO). Stavební úpravy mají přinést pacientům vyšší úroveň poskytovaných služeb, kvalitnější zázemí pro personál a s jejich dokončením bude završena poslední etapa modernizace a centralizace nemocnice.

Obrovský vývoj a rozvoj zaznamenala také poskytovaná zdravotní péče, a to v souvislosti s modernizací jednotlivých pracovišť, operačních sálů, postupným pořízením špičkového přístrojového vybavení, a především pak zásluhou pracovního nasazení a profesionálního přístupu všech zaměstnanců, kteří v nemocnici během jejího stoletého fungování pracovali a pracují.

„Právě jejich zásluhou je nyní Uherskohradišťská nemocnice moderním zdravotnickým zařízením přesahující úroveň běžného pracoviště okresního typu a za jejich nasazení, empatii a loajálnost jim patří velký dík,“ poznamenala Lucie Sedláčková.

Významné jubileum si bude Uherskohradišťská nemocnice připomínat v průběhu celého roku, ať už prostřednictvím příspěvků na sociálních sítích, v rozhovorech na stránkách nemocničního magazínu Puls uh+ i podcastu Pulsování. Ve spolupráci se Slováckým muzeem bude v polovině května zahájena výstava, plánována je také edukativní a kulturní akce pro širokou veřejnost, která se uskuteční na konci června na Masarykově náměstí s programem pro děti i dospělé včetně večerního vystoupení Hradišťanu pod vedením Jury Pavlici.