TMZ s odvoláním na policii napsal, že Perry byl nalezen bez známek života v sobotu ve svém domě v oblasti amerického Los Angeles. Záchranáři podle zdrojů serveru vyrazili na místo po oznámení o zástavě srdce a herce našli ve vířivce.

Jak uvedla agentura Reuters, je to poněkud ironické, protože hercovým posledním příspěvkem na instagramu ze 23. října je jeho fotografie, jak sedí ve vířivce se sluchátky na uších. „Aha, takže teplá voda kroužící kolem tebe ti udělá dobře?“ napsal k ní.

„Příčina Perryho smrti může být známa až po nějaké době, ale v tuto chvíli není podezření na cizí zavinění,“ sdělila deníku Los Angeles Times policie.

„Jsme zdrceni tragickou ztrátou našeho milovaného syna a bratra,“ uvedla rodina. „Všichni jste pro něj tolik znamenali a my si vážíme toho obrovského přílivu lásky,“ poděkovala jeho fanouškům.

close Sídlo Matthewa Perryho v Hollywood Hills v Los Angeles, kde jej našli mrtvého. info Zdroj: ČTK zoom_in Sídlo Matthewa Perryho v Hollywood Hills v Los Angeles, kde jej našli mrtvého.

„Jsme neuvěřitelně zarmouceni předčasným odchodem Matthewa Perryho,“ uvedla v reakci společnost NBC Entertainment, která seriál Přátelé vysílala. „Svým dokonalým načasováním vtipů a břitkým humorem přinesl tolik radosti stovkám milionů lidí po celém světě. Jeho odkaz bude žít dál pro nespočet generací."

„Nikdy nezapomenu na hry, které jsme spolu hrávali na školním dvoře, a vím, že lidé po celém světě nikdy nezapomenou na radost, kterou jim přinášel,“ napsal na X zase kanadský premiér Justin Trudeau, který zároveň vyjádřil šok a smutek.

S rodákem z amerického Massachusetts se v mládí znal, protože Perryho matka byla mluvčí Trudeauova otce Pierra, když byl ministerským předsedou Kanady on.

Zpěvačka Adele při svém sobotním vystoupení v Las Vegas vzdala Perrymu a jeho postavě Chandlera poctu. „Budu si tu postavu pamatovat do konce života,“ řekla podle Los Angeles Times za potlesku publika. „Je to pravděpodobně nejlepší komediální herec všech dob,“ dodala.

Z nadějného tenisty filmovou hvězdou

Perry, který býval kdysi nadějným tenistou a do USA se vrátil jako teenager, si získal srdce diváků po celém světě jako představitel sarkastického a zároveň nejistého Chandlera Binga, kterého v deseti sériích Přátel ztvárnil ve všech více než 230 epizodách.

Jak poznamenává agentura AP, seriál z let 1994 až 2004 z něj udělal jednu z nejvýraznějších postav Hollywoodu po boku kolegů z Přátel a zároveň kamarádů ve skutečném životě - Jennifer Anistonové, Courteney Coxové, Lisy Kudrowové, Matta LeBlanca a Davida Schwimmera.

Seriál - v originále Friends - se od svého prvního uvedení na obrazovky stal kulturním fenoménem. Skupina mladých Newyorčanů, přátel a spolubydlících, která se zrodila v hlavách scénáristů Davida Cranea a Marty Kauffmanové, ovlivňovala účesy, oblékání i způsoby chování mnoha lidí. Třeba sestřih Anistonové, představitelky Rachel, kopírovaly ženy a dívky po celém světě.

Vzorem se stalo také to, jak spolu šest kamarádů, zprvu dvacátníků bez závazků - a časem i s nimi - v Přátelích žije, mění se a dospívá. Vývoj byl patrný i na postavě Chandlera, který léta strávil bezstarostnými hrami se spolubydlícím Joeym (LeBlanc) a na konci seriálu je z něj otec dětí a manžel Moniky (Coxová) stěhující se na předměstí New Yorku.

Hvězdy seriálu Přátelé:

close Zleva: Matthew Perry, Courteney Cox Arquette, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, David Schwimmer a Jennifer Aniston v seriálu Přátelé. info Zdroj: ČTK/AP zoom_in Zleva: Matthew Perry, Courteney Cox Arquette, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, David Schwimmer a Jennifer Aniston v seriálu Přátelé.

Fanoušky si jeden z nejúspěšnějších televizních projektů vysílaných na přelomu století našel i u dalších generací a dodnes patří k oblíbené nabídce streamovacích platforem.

Závislost na alkoholu

Perry si zahrál také v seriálu Západní křídlo nebo řadě filmů, z nichž mezi nejznámější patří komedie Jen blázní spěchají, kde jeho partnerkou byla Salma Hayeková, či snímek Můj soused zabiják, kde vystupoval po boku Bruce Willise.

Naposledy se před kamerou při natáčení jedné minisérie podle TMZ objevil v roce 2017.

Před necelým rokem vyšly jeho memoáry nazvané Friends, Lovers and the Big, Terrible Thing (Přátelé, milenky a ta velká, příšerná věc), v nichž líčí neustále se opakující léčbu závislostí. Od svých 26 let žil střídavě ve střediscích pro léčbu závislostí a mimo ně, čtrnáctkrát byl na odvykacím programu, pětašedesátkrát absolvoval detoxikační program a více než 6000krát se zúčastnil sezení Anonymních alkoholiků.

close Herecké obsazení legendárního seriálu Přátelé v roce 2021 při natáčení speciálu Přátelé: Zase spolu. info Zdroj: ČTK zoom_in Herecké obsazení legendárního seriálu Přátelé v roce 2021 při natáčení speciálu Přátelé: Zase spolu.

Během třetí řady Přátel, zhruba v letech 1996-1997, podle svých vzpomínek bral 55 analgetik Vicodin denně a zhubl na 58 kilo. Naopak o téměř 50 kilo víc vážil v dobách, kdy denně vypil čtvrt litru vodky. Prášky a alkohol zneužíval během všech sérií Přátel - s výjimkou deváté řady, za kterou byl nominován na cenu Emmy.

Připomeňte si Chandlera z Přátel:

| Video: Youtube