V polovině listopadu zasahovala členka záchranného zdravotnického týmu Jayme Ericksonová u dopravní nehody na zledovatělém úseku dálnice v kanadské provincii Alberta. Ve zcela zdemolovaném autě našla dospívající dívku. Její zranění byla natolik vážná, že nebyla vůbec k poznání.

Tragickou shodou okolností však ve skutečnosti šlo o vlastní dceru zasahující zdravotnice, kterou však matka kvůli rozsahu zranění nepoznala. Pouze věděla, že děvče nejspíš nepřežije. Na jeho vyproštění z vozidla pracovala záchranářka téměř půl hodiny. Následně pak čekala na vrtulník, který teenagerku letecky převezl do nedaleké nemocnice v Calgary.

Když se Ericksonová po skončení směny vrátila domů, u dveří už na ni čekali policisté. Ti jí sdělili, že se obětí autonehody, u které ten den zasahovala, stala její sedmnáctiletá dcera Montana. Její zranění byla neslučitelná se životem, a doktoři se tak rozhodli dívku odpojit od přístrojů.

Zdrcená žena poté napsala na svůj Facebook srdceryvný příspěvek určený zejména rodině a známým: „Těžce zraněná pacientka, kterou jsem právě ošetřovala, byla moje vlastní krev. Moje jediné dítě.“

Zpráva o úmrtí dcery ji naprosto zdrtila. V projevu k novinářům v obci Airdrie pak Ericksonová vzdala Montaně hold. „Byla to bojovnice, která se nevzdávala až do samotného konce,“ citovala její prohlášení kanadská stanice CBC News.

Auto s dívkami smetl kamion

Když novinářům přítel a kolega Ericksonové Richard Reed vyprávěl o místě nehody, několikrát se téměř zroutil. Dvě dospívající dívky se podle něj vracely z venčení psů. Jejích auto však na zledovatělé vozovce dostalo smyk, řidička ztratila kontrolu a vozidlo srazil protijedoucí kamion. „Jako rodič i jako první zasahující osoba vám mohu říct, že tohle je horší než jakákoli noční můra, kterou by si kdokoli dokázal představit,“ řekl Reed.

Zatímco řidičce se po nehodě podařilo vozidlo opustit, spolujezdkyně Montana zůstala zaklíněná. Kanadská policie incident stále vyšetřuje.

| Video: Youtube

Ericksonová v emotivní řeči na závěr uvedla, že je na svou dceru pyšná a podle svých slov je i vděčná za těch sedmnáct společně prožitých let. Teenagerka závodně plavala a měla ambice studovat práva. Rovněž byla zapsaná jako dárkyně orgánů.

„Dva její orgány, které byly po její smrti darovány, zachránily život někomu jinému,“ sdělila podle CBC News Ericksonová. „Jsme šťastní, že naše holčička žije dál prostřednictvím ostatních, a že v důsledku této tragédie zachránila další lidi,“ dodala.