Žoldák Vladimir Andonov, čtyřiačtyřicetiletý člen Vagnerovců a specialista na sabotáže, byl zabit v bojích na Ukrajině, napsala ruská média. Podle nich byl 5. června zastřelen odstřelovačem nedaleko Charkova. 

Jeho smrt potvrdil Žambal-Žamso Žanajev, starosta oblasti, kde Andonov žil, a který hovořil s ruským listem Moskovskij Komsomolec. Žanajev listu řekl, že Andonovovo tělo nyní putuje z fronty zpět do jeho domovského regionu, kde bude pohřbeno spolu s tělem dalšího vojáka, který s ním byl zabit.

Podle dřívějších rozhovorů, které Andonov poskytl ruským médiím, se předpokládá, že po sobě zanechal manželku a nejméně dvě dcery, píše britský Daily Mail.

Z prodavače nájemným zabijákem

Voják, který se narodil v roce 1978 v Zabajkalském kraji na ruském Dálném východě, sloužil v ruské armádě od roku 1997 do roku 2005, kdy se přestěhoval do města Ulan-Ude a začal studovat na pedagogické škole.

Záměry vojáků z komplexu tunelů pod ocelárnou Azovstal, na kterou útočila ruská armáda.
Ukrajina získala ostatky obránců Azovstalu. Jejich identifikace je složitá

Před dokončením studia však školu přerušil a začal pracovat v obchodě. Dlouho tam ale nevydržel, v roce 2014 totiž kladně odpověděl na výzvu k odjezdu dobrovolníků na Ukrajinu a zapojení se do bojů. Následně byl odveden do roty speciálních sil Olchon bojující v Donbasu.

Andonov byl také členem jednotky, která počátkem roku 2015 „osvobodila“ donbaské město Lohvynove, kde byli později v mělkém hrobě nalezeni tři popravení ukrajinští zajatci včetně jednoho, kterému bylo prostřeleno oko.

Podle webu Peacemaker, který sleduje ruské síly bojující na Ukrajině, poskytl Andonov v roce 2015 rozhovor, v němž hovořil o misi, na kterou byl vyslán s desetičlenným oddílem, aby osvobodil město Lohvynove v Donbasu. V rozhovoru vzpomíná, jak podnikl překvapivý noční útok a obsadil vesnici. Podle svých slov dostal rozkaz zničit veškerou živou sílu nepřítele.

Krátce po bitvě zveřejnila Amnesty International zprávu, která podrobně popisuje smrt Oleksandra Berdesa, Vasilije Demčuka a Pavla Plotinského - tří ukrajinských vojáků zajatých Ruksem, kteří byli později nalezeni mrtví v mělkém hrobě nedaleko vesnice.

Andonov zůstal na Ukrajinské frontě i poté, co válka skončila podpisem Minských dohod. V roce 2017 se pak vrátil do svého rodného regionu.

Přesun do Afriky

Koncem téhož roku zmizel, smazal po sobě veškeré stopy na internetu, a několik následujících let se předpokládalo, že bojuje v rámci jednotek Vagner nasazených v Sýrii a Libyi.

V srpnu loňského roku řekl BBC přeživší masakru v libyjském městě Espia, že Andonov byl mezi vojáky, kteří zastřelili jeho rodinu poté, co obsadili jejich dům.

Ruští vojáci na Ukrajině. Ilustrační snímek
Vagnerova skupina: Obávaní žoldnéři, které má podporovat i „Putinův šéfkuchař“

Když se letos v únoru po Putinově rozkazu k invazi na Ukrajinu znovu rozhořely boje, byl Andonov znovu nasazen na frontě. 

Není jasné, kde přesně bojoval předtím, než nakonec padl nedaleko ukrajinského Charkova. Andonov byl zabit v době, kdy Ukrajina zahájila v regionu nový protiútok a zatlačila ruské síly dále k hranici. 

Temná historie Vagnerovy skupiny

Nechvalně proslulí Vagnerovci, vojenská skupina známá jako Putinova soukromá armáda, je spojována s řadou znásilnění, loupeží, vražd a válečných zločinů po celém světě.

Tato stínová jednotka, která je všeobecně považována za blízkou ruskému vůdci, není loajální vůči nikomu. To jí umožňuje operovat v oblastech, kam ruská armáda nemůže, a používat metody, které mají zakázány i moskevští vojáci.

Porušování lidských práv

Vagnerovci měli na počátku války na Ukrajině údajně za úkol zavraždit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a další vysoce postavené ukrajinské představitele, včetně bratrů Kličkových. Předpokládá se, že jsou nasazeni také v Jižní Americe, Africe a na Blízkém východě.

V prosinci Evropská unie obvinila skupinu Vagnerovců ze závažného porušování lidských práv na Ukrajině, v Sýrii, Libyi, Středoafrické republice, Súdánu a Mosambiku.

Tuto nájemnou armádu údajně řídí oligarcha Jevgenij Prigožin - blízký spojenec Kremlu, kterému se často přezdívá Putinův kuchař.

Kdy Vagnerovci vznikli, je dosud záhadou. Poprvé skupina ale upoutala mezinárodní pozornost během bojů o Donbas v roce 2014. Zpočátku ji tvořilo jen několik stovek veteránů ruské armády. Jejich úkolem bylo zavraždit donbaské vůdce, kteří sice podporovali Rusko, ale odmítli se řídit pokyny z Kremlu. Z těchto atentátů pak byly podle bezpečnostních expertů obviňovány ukrajinské síly, aby vybičovaly nenávist vůči Kyjevu.

Utkin a Putinův kuchař

Zakladatelem a vojenským vůdcem Vagnerovců je Dmitrij Utkin, který jednotku pojmenoval podle svého krycího jména ze speciálních jednotek. Utkin je považován za neonacistu a jeden ruský list ho popsal jako člověka, který oceňuje estetiku Třetí říše.

Žoldnéřství samo o sobě je v Rusku nelegální, nicméně Putin Vagnerovce směle intenzivně využívá, například k potlačení syrských povstalců. Dokonce udělil zakladateli Utkinovi i medaili. 

Vagnerova skupina se však nakonec stala natolik nebezpečnou, že jí odmítla platit i ruská vláda. Z toho důvodu pověřil Putin oligarchu Prigožina, aby skupinu řídil.

Ruský tank zničený ukrajinskými vojáky
Vyfotila se na zničených ruských tancích. Modelka nyní čelí výhrůžkám smrtí

Pro západní pozorovatele jsou vazby Vagnerovců a Kremlu jednoznačné. Sám Putin byl vyfotografován na jedné z kremelských akcí s vojáky Vagnerovy skupiny společně s podplukovníkem Utkinem.

V roce 2020 investigativní zpravodajský server Bellingcat odhalil záznamy, podle nichž údajný šéf skupiny Vagner Prigožin během osmi měsíců uskutečnil 99 telefonátů s náčelníkem generálního štábu Vladimira Putina a často hovořil s nejvyššími představiteli Kremlu.

Kreml toto tvrzení několikrát popřel a řekl, že na Vagnerovu skupinu nemá žádný vliv a že Prigožin pouze ruské vládě poskytuje cateringové služby.

Zvěrstva Vagnerovců

Skupina Vagner se podílela na bojích po celé Africe, mimo jiné v Sýrii, Libyi i Mosambiku

V roce 2017 například mučili členové jednotky dezertéra ze syrské armády. Odporné záběry ukazovaly, jak mu zlámali nohy kladivem a poté mu rozdrtili hrudník, načež mu usekli ruce, hlavu a nakonec jeho mrtvolu zapálili.

V Libyi BBC získala tablet, který vlastnil jeden z Vagnerových bojovníků a který odhalil, že skupina zanechávala v civilních oblastech neoznačené miny, což je válečný zločin.

Vyšetřování rovněž odhalilo nákupní seznam zbraní a vojenského vybavení, včetně čtyř tanků, stovek pušek Kalašnikov a nejmodernějšího radarového systému.

Jeden z bývalých členů Vagnerovců otevřeně přiznal, že zabíjel zajatce. „Nikdo nechtěl mít na starosti další hladový krk," uvedl. Libyjský vesničan zase popsal, jak předstíral mrtvého, zatímco kolem něj byli brutálně vražděni jeho příbuzní.

„Mise“ ve Středoafrické republice

Vagnerovy bojovníky přivítal ve Středoafrické republice (SAR) prezident Faustin-Archange Touadéra, aby mu pomohli v boji proti povstalcům. V průběhu bojů se podle OSN i Francie podíleli na znásilňování a okrádání neozbrojených civilistů ve venkovských oblastech země.

Zdánlivě idylický život v okupované Chersonské oblasti na snímku, který zveřejnila ruská armáda. Svědectví vězněných Ukrajinců ale hovoří jinak…
Pálení, bití a svazování. Obyvatelé Chersonu promluvili o mučení ruskými vojáky

Celkem OSN zdokumentovala v zemi během roku více než pět set incidentů, včetně sexuálního násilí, mimosoudních poprav a mučení. Jeden z vojenských zdrojů agentuře AFP sdělil, že při hromadných popravách zemřelo na padesát lidí.

V roce 2018 byli přepadeni a zastřeleni tři ruští novináři, kteří informovali o Vagnerovských aktivitách v SAR. Další ruský novinář, který skupinu vyšetřoval, pak zemřel, když vypadl z okna ze svého bytu v pátém patře.

Válka na Ukrajině

Deník The Times uvedl, že v lednu na Ukrajinu dorazilo dva až čtyři tisíce žoldáků skupiny Vagner. Generál sir Richard Barrons, bývalý velitel Velitelství společných sil, řekl: „Jejich práce je velmi efektivní, protože je těžké je dopadnout. Mohou se na chvíli vynořit ze stínu, provést velmi násilné věci a pak zase zmizet, aniž by bylo zřejmé, kdo je za to zodpovědný.“

Vagnerova skupina je tak podle mnohých informací osobním vražedným komandem ruského prezidenta Vladimira Putina. Kromě Volodymyra Zelenského, kterého se pokusil zavraždit už více než desetkrát, jsou dalšími jejich cíli například ukrajinský premiér Denys Šmyhal a náčelník prezidentského štábu Andrij Jermak.

Žoldáci údajně dostali seznam 24 osob, které mají zemřít, včetně celé ukrajinské vlády, starosty Kyjeva Vitalije Klička a jeho bratra Vladimira, boxerských šampionů, kteří se stali ikonickými postavami na frontě v hlavním městě.

Tento masivní útok byl však zmařen poté, co se plány dostaly do nejvyšších pater ukrajinské vlády, což Kyjev přimělo vyhlásit zákaz vycházení, aby vojáci mohli prohledat ulice a pátrat po ruských sabotérech.