V troskách rezidenční budovy v centru Kyjeva, kterou podle starosty města Vitalije Klička zasáhl dron, uvázly více než dvě desítky lidí. Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že nálet si v metropoli vyžádal čtyři oběti.

„V důsledku útoku okupantů na obytný dům v Kyjevě zemřeli už čtyři lidé. Mezi nimi je i mladá rodina, která čekala dítě. Pátrací a záchranné operace dál pokračují,“ uvedl Zelenskyj na telegramu. Podle dřívějšího vyjádření zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka při útoku dronu, který při zásahu cíle vybuchne, bylo z trosek zachráněno 19 lidí.

Podle Klička letělo ráno směrem na Kyjev 28 dronů. „Díky našim ozbrojeným silám a protivzdušné obraně byla většina sestřelena. V Kyjevě bylo slyšet pouze pět výbuchů,“ uvedl starosta na telegramu.

Dmytro Kuleba
Vtipálci napálili Kulebu. Za útoky na Krymském poloostrově stojí Ukrajina, uvedl

Ze Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny byly ráno také hlášeny ruské raketové útoky. Podle agentury AFP, která se odvolává na premiéra Denyse Šmyhala, si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé. Podle místních úřadů rakety zasáhly objekty energetické a kritické infrastruktury.

Moskva opět nepřiznala, že by dnes na Ukrajině zaútočila na civilní cíle. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prohlásil, že Rusko na Ukrajině provedlo přesné útoky na armádní cíle a objekty energetické soustavy a zasáhlo všechny plánované cíle.

Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že pondělní masivní vzdušné údery na ukrajinská města byly odvetou za ukrajinské útoky, mezi které zařadil i nedávný výbuch na Krymském mostě, označovaném také jako Kerčský most. Ten spojuje ruskou pevninu s ukrajinským poloostrovem Krym, který Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo. Kyjev se k zodpovědnosti za útok na most oficiálně nehlásí.

Kuleba: Zaveďte sankce vůči Iránu 

Útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterých se Rusko dopouští opakovaně, už dříve ukrajinští představitelé označili za válečný zločin a terorismus. Zprávy o útocích na energetická zařízení dnes ráno přišly z Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny a odpoledne pak z Chmelnycké, Teronopilské, Vinnycké a Rivnenské oblasti na západě země. Kritická infrastruktura byla podle ukrajinského premiéra Šmyhala zasažena i v Kyjevě a Sumské oblasti. Stovky obcí se podle Šmyhala ocitly bez proudu. Ruské ostřelování přerušilo vnější napájení Záporožské jaderné elektrárny, uvedla ukrajinská energetická společnost Enerhoatom.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba vyzval Evropskou unii k dalším dodávkám systémů protivzdušné obrany Ukrajině a sankcím vůči Íránu, který podle Kyjeva dodává Rusku bezpilotní letouny Šáhid-136. Podle ukrajinských vzdušných sil vyslalo dnes Rusko na Ukrajinu desítky těchto dronů, které po zásahu cíle vybuchnou. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat sdělil, že ukrajinským silám se v noci na dnešek a ráno podařilo sestřelit 37 těchto dronů, tedy asi 85 procent z těch, které Rusko nasadilo.

Ukrajinští vojáci na obrněném vozidle mezi městy Izjum a Lyman, 4. října 2022.
Úspěch ukrajinské armády? Za měsíc jsme osvobodili přes 600 obcí, tvrdí Kyjev

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak po ruských útocích vyzval k vyloučení Ruska ze skupiny významných ekonomik G20 a dalších mezinárodních uskupení. Zelenskyj zopakoval, že zatímco Rusko čeká spravedlivý trest a odsouzení od budoucích generací, Ukrajina se dočká vítězství. „Nepřítel může zasáhnout naše města, ale nedokáže nás zlomit,“ uvedl Zelenskyj.

Rusko vyslalo do Běloruska až 9000 vojáků a stovky kusů bojové techniky, oznámilo dnes běloruské ministerstvo obrany. Ruští vojáci zde mají působit v rámci nového rusko-běloruského vojenského uskupení, které má posílit ochranu a obranu běloruské hranice. Z běloruského území ale ruští vojáci na začátku invaze podnikli nakonec neúspěšnou ofenzivu směrem na Kyjev. Ruská armáda nadále z běloruského území podniká vzdušné údery na Ukrajinu, tvrdí Kyjev i běloruská opozice.

Vzájemná výměna zajatců

Rusko a Ukrajina si dnes vyměnily celkem 218 zajatců. Vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že se na Ukrajinu vrátilo 108 žen a šlo o první případ od začátku konfliktu, kdy se z ruského zajetí vrátily výlučně ukrajinské ženy. Obě strany měly původně předat 110 osob. Ruská strana ale nakonec předala jen 108 žen. Podle vůdce doněckých separatistů Denise Pušilina dvě ženy řekly, že chtějí zůstat v Rusku. Do Ruska zamířilo 110 ruských námořníků či členů ozbrojených sil samozvaných „lidových republik“ na východě Ukrajiny.

Státy Evropské unie dnes schválily vytvoření výcvikové mise pro přibližně 15 tisíc ukrajinských vojáků a ministři zahraničí členských zemí odsouhlasili také uvolnění dalších 500 milionů eur (12,3 miliardy korun) z unijního obranného fondu na zbraně pro Kyjev, oznámila Rada EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell sdělil, že EU bude hledat konkrétní důkazy, zda Írán skutečně dodává ruské armádě útočné drony.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že kvůli ruským vzdušným úderům se museli do krytu uchýlit také diplomaté a zaměstnanci velvyslanectví v Kyjevě. „Všichni jsou v pořádku, plní úkoly, pracují na posilování česko-ukrajinských vztahů,“ napsalo ministerstvo na twitteru.