Obchod byl těsně před útokem plný, protože lidé nakupovali před oslavou Dne díkůvzdání. Vedoucí obchodu však neútočil na zákazníky; palbu z pistole zahájil proti zaměstnancům v odpočinkové místnosti a poté podle médií obrátil zbraň proti sobě. Podle policejního mluvčího Lea Kosinského jednal sám.

 Kosinski nepotvrdil, jak útočník zemřel, ale domnívá se, že policie nestřílela. Mluvčí místní nemocnice Mike Kafka uvedl, že z Walmartu bylo do nemocnice přivezeno pět zraněných. Bližší podrobnosti o jejich zdravotním stavu nejsou k dispozici. Policejní hlídky k supermarketu vyrazily v úterý po 22:00 místního času (dnes po 4:00 SEČ).

Jedna z přeživších zaměstnankyň obchodu Briana Tylerová sdělila stanici ABC, že zaměstnanci se v odpočinkové místnosti sešli před začátkem směny, jak je v obchodě zvykem. „Můj vedoucí otevřel dveře. Vzhlédla jsem a on z ničeho nic začal střílet. Neřekl ani slovo. Několik lidí se skácelo na podlahu,“ popsala Tylerová.

Společnost Walmart uvedla, že je „touto tragickou událostí šokována“. Dodala, že úzce spolupracuje s bezpečnostními složkami. Šéf místní policie na otázku AP, zda byl v kritickou chvíli v obchodě přítomný člen ochranky, odpověděl, že neví.

Epidemie násilí

Demokratický senátor za stát Virginie Mark Warner na twitteru napsal, že je „znechucen zprávami o další masové střelbě“. 

Demokratka Louise Lucasová, která je členkou virginského státního zákonodárného shromáždění, uvedla, že je „naprosto zdrcena“ tím, co označila za poslední případ „hromadné střelby v Americe“. „Nedám pokoj, dokud nenajdeme řešení, jak ukončit epidemii násilí páchaného střelnými zbraněmi v naší zemi,“ uvedla na twitteru.

Útok se odehrál jen několik dní poté, co střelec zahájil palbu v gay klubu v americkém státě Colorado, kde zabil pět lidí a 17 dalších zranil. V roce 2019 si střelba v obchodě Walmart v texaském El Pasu vyžádala 23 mrtvých.