Útočník střílel v nočním podniku Club Q, ve kterém se podle médií scházejí členové komunity LGBT+. Policie v americkém městě Colorado Springs začala přijímat četné hovory o incidentu na lince 911 v sobotu krátce před půlnocí místního času. Záběry očitých svědků ze sociálních sítí ukazovaly masivní zásah pohotovostních složek, na místo dorazilo jedenáct sanitek.

Dvaadvacetiletý útočník při svém řádění údajně zabil pět lidí a 22 jich zranil, někteří jsou ve vážném stavu v nemocnici. Tragická bilance přitom mohla být ještě horší, kdyby pachatele krátce po začátku útoku nepřemohli sami návštěvníci klubu.

Podle informací policie mladík zabíjel dlouhou puškou. Podrobnosti o motivu však odmítla komentovat. „Střelec byl přímo v klubu zastaven a odzbrojen hrdinnými návštěvníky. Policisté ho zadrželi a v tuto chvíli je v rukou lékařů,“ upřesnila za místní policii Pamela Castrová s tím, že mladíkova zranění nezavinila policejní střelba.

Podezřelého později policie identifikovala jako Andersona Lee Aldriche. Na místě činu nalezli zasahující policisté dvě zbraně.

Jak informuje britský server The Mirror, coloradský klub s názvem Club Q, kde k incidentu došlo, se inzeruje jako „noční klub zaměřený na dospělé gaye a lesby“. Časté jsou v něm například tematicky zaměřené akce, jako je karaoke či drag show.

Útok se odehrál ve stejný den, kdy Američané slaví takzvaný Transgender Day of Remembrance neboli TDoR. Tím si lidé každoročně 20. listopadu připomínají památku každého zavražděného v důsledku transfobie. V klubu se podle agentury AFP v sobotu u příležitosti tohoto dne konala akce „zahrnující všechny možné genderové identity a styly vystoupení“.

Biden: Nemůžeme tolerovat nenávist 

Útok už odsoudil americký prezident Joe Biden, který také vyzval k větší kontrole střelných zbraní. „Nemůžeme a nesmíme tolerovat nenávist,“ uvedl v prohlášení. „Dnes byla další americká komunita rozvrácena násilím spáchaným střelnými zbraněmi. Další rodiny zůstaly s prázdnou židlí u stolu a dírou v životě, kterou nelze zaplnit. Kdy se rozhodneme, že už toho máme dost?“ ptal se prezident a vyzval k zákazu útočných zbraní.

Club Q na sociálních sítích vyjádřil hlubokou soustrast všem obětem a jejich rodinám. „Tento nesmyslný útok na naši komunitu nás zdrtil,“ píše se v prohlášení.

Jak poznamenala Reuters, útok z Colorada připomíná masakr na Floridě v roce 2016, při němž útočník zastřelil 49 lidí v jednom z tamních gay klubů.