Texaští činitelé bezprostředně poté, co 18letý Salvador Ramos ve škole povraždil 21 lidí včetně 19 dětí, hovořili o "hrdinském zásahu" strážců zákona a o tom, že vše "mohlo dopadnout hůře". Jejich vyjádření si ale v některých bodech protiřečila a podle magazínu Vice byla "podivně nejasná". Když byl například šéf texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Steve McCraw tázán, kolik času uběhlo mezi příjezdem střelce a jeho smrtí, řekl, že to mohla být hodina, ale že nechce uvádět "konkrétní časovou osu".

Dům Salvadora Ramose
Postřelil babičku, zabil devatenáct dětí. Střelec z Texasu se mstil za šikanu

Informace v médiích nasvědčují tomu, že útok začal okolo 11:30 místního času (18:30 SELČ), když Ramos u školy naboural své vozidlo a vyrazil dovnitř s jednou ze svých pušek a více než 300 náboji ve vojenské vestě. U školy se setkal se zaměstnancem odpovídajícím za bezpečnost areálu a právě v tomto bodě začínají nejasnosti.

Úřady nejdříve tvrdily, že bezpečnostní pracovník na útočníka střílel, pak se ale oficiální verze změnila. Na místě byli také dva příslušníci policie, ani ti ale Ramosovi nezabránili ve vstupu do budovy školy. Útočník na ně začal střílet a oba utrpěli zranění.

Vraha uvěznili ve třídě. Ta byla plná dětí

„Podstatné je, že strážci zákona tam byli," citovala AP McCrawa. „Okamžitě zasáhli. Izolovali (Ramose) ve třídě," dodal šéf texaské veřejné bezpečnosti.

Ovšem třída, v níž útočník zůstal uzavřený, byla podle všeho plná dětí. Mluvčí ministerstva pro veřejnou bezpečnost Chris Olivarez řekl televizi CNN, že Ramos "se zabarikádoval zamčením dveří a prostě začal střílet děti a učitele, kteří byli uvnitř té třídy". Texaský guvernér Greg Abbott mluvil o dvou vzájemně propojených třídách.

Střelba na škole v americkém Texasu
Děti od krve, chaos a strach. Svědci popsali děsivé scény ze střelby v Texasu

Jak dlouho byl střelec uvnitř a kolik tam bylo žáků, není jasné. Ovšem podle mluvčího Olivareze všechny oběti zahynuly v jedné třídě. Kromě toho střelec více než desítku lidí zranil.

Běžte tam, křičeli rodiče

Podle AP masakr trval déle než 40 minut. U školy se mezitím shromažďovali policisté a také zástupci veřejnosti včetně rodičů obětí. Juan Carranza, který scénu sledoval od svého domu naproti škole, vypověděl, že některé ženy na policisty křičely "Běžte tam! Běžte tam!", ovšem strážci zákona zůstávali venku. Novináři na sociálních sítích sdíleli video, které údajně tyto vypjaté okamžiky dokumentovalo.

„Byli nepřipravení," řekl Javier Cazares, jehož dcera Jacklyn je jednou z obětí úterního krveprolití. Cazares byl během střelby také před školou a údajně navrhoval dalším lidem, aby s ním vtrhli dovnitř, protože "poldové nic nedělají".

Střelec byl zlikvidován až krátce po 13:00, když na místo dorazila zásahová jednotka pohraniční stráže, píše deník The New York Times (NYT). Nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování přitom sdělil AP, že agenti nedokázali vylomit zamčené dveře od třídy, v níž byl Ramos zabarikádovaný, a "museli přivolat zaměstnance, aby místnost otevřel klíčem".

Ozbrojené složky před základní školou v texaském městečku Uvalde, kde bylo při střelbě zabito několik dětí.
Tragédie v Texasu. Střelec na základní škole zabil nejméně 19 dětí

Zatímco se vyjasňují informace o zásahu, žádný konkrétní motiv útoku - jednoho z nejhorších střeleckých útoků na amerických školách - se nerýsuje. Ramos podle úřadů dříve neměl žádné problémy se zákonem ani "historii duševních problémů", píše NYT. Na základní škole střílel útočnou puškou, kterou si díky volným texaským zákonům legálně pořídil bezprostředně po 18. narozeninách. "Momentálně nevidíme motiv nebo spouštěč," řekl McCraw.