"Smějí se nám kvůli deštníkům, ale pokud je nepoužijeme, skončíme pokrytí popelem," popsal jeden z místních obyvatel Waldo Nasco tíživost situace. Tu dokreslovala i ztichlá odletová hala zdejšího letiště, když na tabulích svítily pouze informace o zrušených letech.

Podle odborníků byly v neděli aktivní dokonce dva lávové proudy, přičemž jeden z nich se pohyboval rychle na sever a druhý pomaleji na jih. Na nedělní tiskové konferenci ředitel výboru pro odezvu na sopku Pevolca Miguel Angel uvedl, že láva, kterou sopka Cumbre Vieja chrlí, aktuálně dosahuje teploty jen těžko uvěřitelných 1250 stupňů Celsia.
Záběry z dronů agentury Reuters rovněž ukázaly, jak prudká řeka žhavé lávy stéká po svazích kráteru, a to v těsné blízkosti domů. Vidět jsou také pruhy půdy a budov pohlcené černou masou starší lávy, která se pohybuje už jen velmi pomalu.

Sopka poprvé chrlila lávu a popel již 19. září. Od té doby záchranné složky evakuovaly šest tisíc lidí.Od první erupce nebyly hlášeny žádné oběti na životech ani vážná zranění, ohroženo je ale asi patnáct procent ekonomicky klíčové plodiny – banánů. To znamená potencionální hrozbu pro tisíce pracovních míst.
La Palma, která má více než 83 tisíc obyvatel, je jedním z ostrovů tvořících Kanárské ostrovy.