Britská královna Alžběta II. se možná osobního setkání se svojí pravnučkou Lilibet, která je dcerou prince Harryho, ani nedožije. V takovém duchu se nyní vyjadřují britská média.

Letos očekávaná cesta prince a jeho rodiny, čili manželky Meghan a dětí Archieho a Lilibet, na britské ostrovy se totiž podle všeho opět odkládá na neurčito. Vévoda ze Sussexu tvrdí, že v jeho rodné zemi nebude pro jeho blízké dostatečně zajištěná bezpečnost. A pustil se kvůli tomu dokonce do soudního sporu s vládou.

Leopold II. byl mimořádně schopným osvícenským panovníkem.
Podceňovaný Leopold II. měl skryté kouzlo, i z manželky a milenky udělal přátele

Princ Harry aktuálně žije ve Spojených státech amerických, kam se s manželkou, bývalou herečkou Meghan Markleovou přestěhovali poté, co se vzdali svých pozic v královské rodině. Byť se od toho momentu potomek prince Charlese do rodné země vrátil už několikrát, jeho žena ani syn se od té chvíle na britských ostrovech neukázali. A sedmiměsíční dcera páru Lilibet, která se narodila v USA, ve Velké Británii nebyla ještě ani jednou.

Velká očekávání

Příznivce Sussexů proto potěšilo, když se loni vyskytly zprávy, že se v roce 2022 zcela jistě objeví pohromadě v Londýně ve společnosti ostatních členů královské rodiny. „Očekávalo se, že všichni přicestují do země u příležitosti červnových oslav výročí vlády Alžběty II.,“ připomíná server Observer.

Plánovaná návštěva Londýna měla být krokem ke zlepšení vztahů prince Harryho a zejména jeho manželky Meghan s jeho příbuznými. Ty jsou od chvíle, kdy pár v televizním interview královskou rodinu ostře kritizoval, napjaté.

Zároveň ovšem měla posloužit také k osobnímu seznámení královny s její nejmladší pravnučkou. Panovnice Alžběta II. totiž zatím Lilibet naživo nespatřila. Jenže od tohoto týdne je vše jinak.

Poslední možnost

Princ Harry totiž vydal v uplynulých dnech prostřednictvím svých právníků jasný signál, že slibovaná cesta se možná vůbec neodehraje. Důvodem jsou spory vévody ze Sussexu s britskou vládou o zajištění bezpečnosti jeho rodiny. Ty vyústily až do soudního sporu, který už několik dní plní titulky britských médií.

„V roce 2020 odchodem z královské rodiny Sussexovi přišli o nárok na policejní ochranu hrazenou z daní. Princ Harry nabídl, že si tuto ochranu uhradí z vlastních prostředků, což ale vláda zamítla. A vévoda ze Sussexu následně požádal o soudní přezkum tohoto rozhodnutí,“ shrnuje aktuální spor BBC.

Bez policejní ochrany pro jeho rodinu princ návrat manželky a dětí do Británie odmítá. Tvrdí totiž, že jím placení bodyguardi na rozdíl od policie nemají na britské půdě dostatečné kompetence a přístup k potřebným informacím. A tím pádem není jeho rodina v případě návštěvy britských ostrovů chráněna dostatečně.

Ilustrační snímek
Odevzdejte svého miláčka. V Hongkongu kvůli covidu utratí přes 2000 křečků

V prohlášení princových právníků stojí, že rizika jsou příliš velká, než aby Harry mohl podobný fakt lehce přehlédnout. „Přesto, že se princova role v královské rodině změnila, stále zůstává v pořadí šestým následníkem trůnu. A jeho rodina v posledních letech čelila dobře zdokumentovaným výhrůžkám od neonacistů,“ píše se v dokumentu.

Stojí v něm rovněž to, že dokud nebude vyjednaná policejní ochrana, princ svou ženu a děti do rodné země nepřivede. Podle některých kritiků princova chování je však toto vyjádření pouhým citovým vydíráním královny.

„Pokud bude vévoda ze Sussexu na tomto postoji trvat, je možné, že královna, která již nesmí podnikat dlouhé cesty, nikdy osobně nepotká svou pravnučku,“ připomíná magazín Town and Country.