Poslední rozloučení s Gorbačovem, držitelem Nobelovy ceny za mír, se konalo ve Sloupové síni Domu odborů v Moskvě, na dohled od Kremlu. Síň v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR.

Nosiči doprostřed síně umístili Gorbačovovu otevřenou rakev, v pozadí hrála tichá melancholická hudba z filmu Schindlerův seznam. Po obou stranách rakve stáli dva strážci v uniformě, napravo byl umístěn portrét bývalého prezidenta a nalevo seděla jeho rodina. Na místo proudily davy lidí, kteří tam pokládali květiny, než se uklonili, aby Gorbačovovi vzdali hold.

Michail Gorbačov i jeho žena Raisa působili oproti předchozí moskevské garnituře bezprostředněji, srdečněji a sympatičtěji
Poslední vůdce SSSR. Pět klíčových věcí, kterými Michail Gorbačov změnil svět

Gorbačovově rodině se poklonilo také několik významných ruských představitelů a osobností ze světa kultury, včetně popové zpěvačky Ally Pugačovové.

Účast na posledním rozloučení byla tak velká, že akce musela být prodloužena o další dvě hodiny nad rámec stanovených dvou hodin. Podle skupiny pro lidská práva OVD-Info policie ve frontě před Domem odborů zadržela několik lidí. Někteří z nich měli na sobě přichycený odznáček s nápisem „Ne válce“, uvádí OVD-Info.

Mnozí z návštěvníků podle agentury Reuters uvedli, že chtějí uctít památku Gorbačova jako mírotvorce, který odstranil totalitu a dal jim svobodu. „Chtěl nám dát demokracii a svobodu, a ukázalo se, že ještě nejsme moc připraveni,“ řekl miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv, který kdysi s Gorbačovem financoval opozičně zaměřené noviny. „To je velmi nešťastné, ale stále budeme evropskou zemí. Tato část dějin jednou skončí,“ dodal Gorbačovův blízký přítel. Přišli také liberální opoziční politik Grigorij Javlinskij nebo novinář a další laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov.

Bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov.
České i světové osobnosti reagují na smrt Gorbačova. Schwarzenegger: Byl hrdina

Ze současné vládnoucí garnitury se na rozloučení dostavil exprezident Dmitrij Medveděv, který je teď místopředsedou ruské bezpečnostní rady a který se řadí k hlasitým podporovatelům války na Ukrajině. Poté zveřejnil na komunikačním kanálu Telegram příspěvek, v němž odkázal na rozpad Sovětského svazu v roce 1991 a obvinil Spojené státy a jejich spojence ze snahy zosnovat rozpad Ruska, což označil za „šachovou partii se Smrtí“.

Pohřben za zvuků hymny

Gorbačov byl po smutečním obřadu pohřben v užším kruhu smutečních hostů na Novoděvičím hřbitově po boku své zesnulé manželky Raisy. Když byla jeho rakev spouštěna do hrobu, hrála ruská hymna.

Na Novoděvičím hřbitově bylo pohřbeno mnoho významných ruských osobností. Nachází se tam například hrob spisovatelů Michaila Bulgakova nebo Nikolaje Gogola, je tam i první ruský prezident Boris Jelcin či bývalý sovětský vůdce Nikita Chruščov. Většina ostatních sovětských lídrů byla pohřbena u kremelské zdi.

Gorbačov neměl státní pohřeb. Putin totiž podle médií Gorbačovovi odepřel plné státní pocty, kterých se dočkal po své smrti v roce 2007 Jelcin. Putin se obřadu nezúčastnil, podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova kvůli harmonogramu. Ve čtvrtek nicméně položil u Gorbačovovy rakve květiny. Peskov už dříve řekl, že obřad bude obsahovat prvky státního pohřbu, jako například čestnou stráž, a že stát pomáhal s jeho organizací.

Michail Sergejevič Gorbačov během rozhovoru v Moskvě v roce 2016
Zemřel někdejší prezident Sovětského svazu Michail Gorbačov. Bylo mu 91 let

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu na pohřeb nepřijeli vrcholní západní představitelé. Vydal se tam ale maďarský premiér Viktor Orbán, který chtěl Gorbačovovi vzdát hold. Rozloučení se zúčastnili také velvyslanci USA, Velké Británie, Německa a dalších západních zemí. Českou republiku zastupovala chargé d'affaires Jana Cimbolincová.

Gorbačova už měsíce před smrtí šokovala ruská invaze na Ukrajinu. Agentuře Reuters to dva dny před pohřbem řekl Gorbačovův tlumočník Pavel Palažčenko, který s Gorbačovem pracoval 37 let a naposledy s ním telefonicky hovořil před několika týdny. Gorbačov byl podle něj také v posledních letech zdrcen zhoršujícími se vztahy mezi Moskvou a Kyjevem.