Odborníci se domnívají, že nápadný kruh desítek megalitických kamenů existuje již od roku 5000 před naším letopočtem. Poprvé jej však podle serveru ABC News objevil německý archeolog Hugo Obermaier v roce 1926, poté byl v roce 1963, za diktatury Francisca Franca, zatopen kvůli projektu rozvoje venkova.

Na hladové kameny v Labi začal upozorňovat i světový tisk
Hladové kameny v ČR jsou kvůli suchu ve středu zájmu. Ve světě píší o varování

Nyní Španělsko čelí nejhoršímu suchu za posledních šedesát let. Hladina vody v nádrži klesla podle úředníků už na 28 procent její kapacity.

Jedinečná možnost

„Je to překvapení a vzácná příležitost, jak se ke vzácné stavbě dostat,“ řekl agentuře Reuters archeolog Enrique Cedillo z madridské univerzity Complutense. Samotná stavba má podle odborníků neznámého tvůrce.

Podle New World Encyclopedia tvoří stavbu Dolmen de Guadalperal (známou také jako poklad z Guadalperalu či španělský Stonehenge) vertikálně uspořádané kameny, které podpírají plochý balvan nebo kámen. Jakým způsobem je ale před mnoha tisíci lety někdo vztyčil, zůstává záhadou. Protože se v blízkosti evropských dolmenů nebo v nich běžně nacházejí lidské ostatky, předpokládá se, že tyto stavby sloužily jako hrobky, uvádí New World Encyclopedia.

Zdroj: Youtube

„Dolmen de Guadalperal mohli Španělé naposledy vidět v roce 2019, kdy se Evropa potýkala se suchem,“ uvedla NASA. Tehdy byla, podle NASA, poprvé viditelná celá struktura stavby od roku 1963, kdy ji zatopili.

Petice za přemístění

V roce 2019 byla na serveru Change.org zveřejněna petice Asociación Raíces de Peraleda za přemístění vzácné megalitické stavby z nádrže. Dosud ji podepsalo více než 45 tisíc lidí. „Jedná se o megalitický dolmen velké hodnoty, který je nyní poprvé, a kdo ví, zda naposledy, plně přístupný,“ píše se v petici.

Britská osmá pěchotní armáda překračuje v dubnu 1945 řeku Pád. Řeka na svém dně dodnes ukrývá pozůstatky dávného válčení, což ukázal současný nález lodního vraku, který se v důsledku obrovského sucha znovu vynořil nad hladinu
Itálii sužuje hrůzné sucho. Největší řeka vyschla tak, až odhalila vrak z války

V prohlášení se dále uvádí: Sdružení apeluje na místní úřady, aby dolmen přemístily, zachránily ho a využily současných okolností, protože je ještě dobře zachovalý.“

Podle organizátorů petice stavba chátrá, protože se skála stala porézní a na některých místech praská. Upozorňují, že pokud se stavba nepřemístí, nemusí být v budoucnu dostatečně pevná.

„Na Pyrenejském poloostrově, kde dolmen stojí, je největší sucho za posledních dvanáct set let a očekává se, že dešťů bude dále ubývat,“ uvádí studie zveřejněná v časopise Nature Geoscience.

Dolmen (z bretonského dol – stůl a men – kámen, tedy „kamenný stůl“) je prehistorická megalitická stavba z velkých nepravidelných kamenných bloků, zpravidla gigantických rozměrů, patrně zbytek vnitřního prostoru pohřebních mohyl. Dolmeny jsou dochovány v různých částech světa, v Evropě (především západní) od neolitu po dobu bronzovou. 

Dolmen z Guadalperalu, známý také jako španělský Stonehenge pro svou podobnost s anglickým Stonehenge, je megalitická památka v Peraleda de la Mata, městě v regionu Campo Arañuelo ve východní Extremaduře ve Španělsku. Památka se nachází uvnitř vodní nádrže Valdecañas na řece Tagus a je viditelná pouze tehdy, když to hladina vody dovolí.

Tento dolmen se skládá ze 150 žulových kamenů, tzv. ortostatů, které jsou umístěny ve vertikálním uspořádání a tvoří vejčitou komoru o průměru pěti metrů. Před nimi vede přístupová chodba dlouhá asi 21 metrů a široká přes jeden metr. Na konci chodby, u vchodu do komory, se nachází asi dva metry vysoký menhir s vytesaným hadem a několika poháry. Tyto postavy mohly sloužit jako ochrana místa. 

Památku objevil v roce 1926 během výzkumné a vykopávkové kampaně německý archeolog Hugo Obermaier. Archeologové se domnívají, že se jednat o sluneční chrám, komplex také mohl sloužit jako pohřební enkláva. Nalezené římské pozůstatky - mince, keramické zlomky a mlecí kámen - naznačují, že v té době byla bezpečně chráněna před vyrabováním. Na nedaleké skládce nalezli badatelé jedenáct seker, keramiku, křemenné nože a měděný punc.

Zdroj: Wikipedie