K výbuchu došlo v obchody a restauracemi lemované ulici Istiklal kolem 16:20 místního času (14:20 SEČ).Na místo vzápětí dorazili záchranáři i hasiči a policie ulici uzavřela. V době útoku se po ulici procházeli lidé, kteří vyrazili na nákupy, turisté a rodiny.

Videa zveřejněná na sociálních sítích zachytila hlasitý výbuch a šlehající plameny. Na řadě dalších záběrů z následků exploze jsou vidět i oběti ležící na ulici plné střepů z vysypaných výloh. Turecký Červený půlměsíc informoval, že kvůli množství zraněných byly do nemocnic převezeny další zásoby krve.

Turecký prezident Erdogan uvedl, že o život přišlo šest lidí. Policie a úřad guvernéra incident podle něj vyšetřují a analyzují záběry z místa. „Pachatelé tohoto odporného útoku budou odhaleni,“ řekl prezident dvě hodiny po výbuchu a zdůraznil, že útočníci budou potrestáni. Také poznamenal, že podle prvních informací v útoku „hrála roli žena“.

„Snahy porazit Turecko a turecký lid prostřednictvím terorismu dnes selžou stejně jako včera a stejně jako selžou i zítra,“ řekl prezident na tiskové konferenci. „Bylo by nesprávné tvrdit, že se nepochybně jedná o teroristický útok, ale první vývoj a první informace od mého guvernéra jsou takové, že to zavání terorismem,“ dodal.

Viceprezident Fuat Oktay později uvedl, že podle aktuálních informací bylo zraněno 81 lidí, přičemž stav dvou z nich je vážný. Původně úřady informovaly o více než 50 zraněných. Viceprezident s ministrem vnitra Süleymanem Soyluem na místo výbuchu dorazil po zhruba čtyřech hodinách.

| Video: Youtube

Stejně jako Erdogan také Oktay řekl, že se patrně jednalo o teroristický útok; ve svém prohlášení pro tisk obvinil „ženu“, která „bombu odpálila“, aniž by upřesnil, zda byla mezi oběťmi, píše agentura AFP. „Tuto záležitost vyřešíme velmi rychle,“ řekl viceprezident novinářům.

Turecké úřady později informovaly, že mezi oběťmi je zaměstnanec tureckého ministerstva a jeho dcera. Na jednotkách intenzivní péče leží pět zraněných, dva z nich jsou v kritickém stavu.

„Když jsem uslyšel výbuch, zkameněl jsem. Lidé ztuhli a dívali se na sebe, pak začali utíkat pryč. Co jiného můžete dělat,“ řekl pětačtyřicetiletý Mehmet Akus, který pracuje v jedné z místních restaurací.

Zákaz informování o výbuchu 

Turecký úřad pro dohled nad sdělovacími prostředky vydal dočasný zákaz informování o výbuchu. Turecká média tak nemohou ukazovat videa zachycující okamžik výbuchu nebo jeho následky. Turecká nejvyšší rada pro rozhlasové a televizní vysílání podobné zákazy po útocích a nehodách zavedla i v minulosti.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský na twitteru napsal, že jej exploze v Istanbulu šokovala. „Mé myšlenky míří k obětem, pozůstalým rodinám a všem těm, kteří truchlí,“ uvedl, přičemž vyjádřil Turecku nejhlubší soustrast.

Řada dalších zemí, včetně Řecka, Francie, Británie, Egypta, Ukrajiny, Ázerbájdžánu a Pákistánu také vyjádřila soustrast pozůstalým a útok odsoudila.

Francouzský prezident Emmanuel Macron poznamenal, že útok v Istanbulu se stal přesně sedm let poté, co islamističtí extremisté v pařížském hudebním klubu Bataclan a na dalších místech ve francouzské metropoli zabili 130 lidí. „V den, který je pro náš národ tak symbolický, kdy vzpomínáme na oběti, které padly 13. listopadu 2015, je turecký lid zasažen útokem na své srdce, Istanbul,“ uvedl Macron. „Turkům: sdílíme váš zármutek. V boji proti terorismu stojíme při vás,“ dodal.

Předseda Evropské rady Charles Michel označil zprávy přicházející z Istanbulu za strašné, kondoloval obětem a uvedl, že je v myšlenkách s obyvateli Turecka.

Turecko bylo v letech 2015 až 2017 zasaženo řadou smrtících bombových útoků, které spáchala teroristická skupina Islámský stát a zakázané kurdské skupiny. O život při nich podle agentury AP přišlo přes 500 civilistů a příslušníků bezpečnostních složek.