Do letošního 48. ročníku fotomikrografické soutěže poslali odborníci i amatéři ze 72 zemí téměř 1300 snímků. Litevský fotograf se se svým děsivým zvěčněním mravenčího obličeje dostal mezi 57 oceněných fotek, které organizátoři nazvali Obrázky výjimečnosti.

Fotograf se svěřil webu Insider, že žije blízko lesa. To mu podstatně ulehčilo práci při hledání jeho miniaturního modela. „Je ale nuda fotit mravence jen tak, jak si banálně pobíhá po zemi,“ poznamenal. Vzal proto malé zvíře s sebou do domu a dal ho pod mikroskop. A pak udělal pár záběrů.

Žralok. Ilustrační foto.
Z fotky děsivého žraloka lidé na internetu šílí. Směje se jako člověk

Jeden z nich nakonec vypadal jako z hororového filmu a přinesl mu údiv porotců a následně i ocenění v soutěži. „Vždy hledám detaily, stíny a doposud neviděná zákoutí. Hlavním cílem fotografování je být objevovatelem,“ míní Kavaliauskas. „Fascinují mě Stvořitelova mistrovská díla a možnost vidět Boží plány,“ dodal.

Noční můra se zlatými špičáky

K zobrazení hmyzu, jehož nejnovější záběr by pro přihlížející děti mohl znamenat dlouhodobé noční můry, použil fotograf odrážející se světlo, díky čemuž zachytil jeho rysy v takovém úhlu, jaký ještě nikdo dříve neviděl. S červenýma „očima“ (ve skutečnosti nejde o oči, ale o místo, z něhož zvířeti vyrůstají tykadla), zlatými špičáky a na první pohled rozezleným výrazem. Než mravence vyfotil, pětkrát ho pod mikroskopem zvětšil.

Při otázce, jak pod mikroskopem hmyz vnímal, odpověděl jednoduše. „V přírodě žádné hrůzy nejsou,“ prohlásil. „Když jsem začal s mikrofotografií poprvé, také jsem si myslel, že všichni brouci vypadají trošku jako příšery,“ pokračoval. „Už jsem si ale zvykl a jsem jen překvapený, kolik zajímavých, krásných a neznámých zázraků máme pod nohama,“ poznamenal.

Mravenec rodu Azteca
Lékaři bez diplomu. Bizarní chování mravenců v Panamě překvapilo vědce

Podle jeho webových stránek se Kavaliauskas dříve věnoval focení ptáků. S jejich snímky se mu podařilo devětkrát vyhrát ocenění v mezinárodních soutěžích. Po nějaké době ale i tak velký úspěch omrzí a fotograf zmiňuje, že je důležité poznat, kdy je dobré se už s něčím rozloučit. „Poté, co jsem dosáhl uznání v oblasti fotografování ptáků, jsem se rozhodl zaměřit na novou výzvu - na hmyz,“ uvádí.

Kavaliauskas od Nikonu vyhrál cenu v hodnotě 35 dolarů společně s dalšími 56 účastníky. Hodnota odměn postupně šplhala až na 3000 dolarů za první místo. „Cílem soutěže je ocenit vynikající fotografickou práci pod mikroskopem,“ cituje stanice CNN tiskovou zprávu Nikonu.

Dobrej brouk je mrtvej brouk

Lidi na internetu obrázek děsí a fascinuje zároveň. „A teď si představte, kdyby byli obři! A že se jich na vás žene milion,“ rozvíjí děsivé představy uživatelé. Další komentující se na to dívá z nemilosrdnějšího úhlu. „Jedinej dobrej brouk je mrtvej brouk,“ citoval film Hvězdná pěchota.

Jiné nadšence do přírody snímek naopak přesvědčil k laskavějšímu chování. „Tisíckrát si rozmyslím, jestli ještě někdy na mravence šlápnu,“ prohlásil jeden z nich podle stanice Times Now.

Ačkoliv se obrázek hrůzostrašného mravenčího obličeje po internetu rozletěl jako neřízená střela, hlavní cenu Kavaliauskas nezískal. První místo s cenou v hodnotě 3000 dolarů vyhráli švédští fotografové Grigorii Timin a Michel Milinkovitch z Ženevské univerzity.

Fotografové vyfotili snímek přední tlapy embrya gekona obrovského z Madagaskaru s úchvatnými fluorescenčními detaily. Použili 63násobné zvětšení, aby zdokumentovali i drobné žíly a kosti malé přední tlapky.

„Tento konkrétní snímek je krásný a informativní, jak celkově, tak i v určitých oblastech, které je možné si přiblížit. Fotografie vrhá světlo na uspořádání struktur na buněčné úrovni,“ vysvětil Timin.

Fotografie je složena ze stovek snímků, které dohromady zabírají 200 gigabajtů dat. Díky jejich spojení neboli sešití zobrazují nervy, které lze vidět v azurové barvě, kosti, krevní buňky a další tkáně. „Přestože je tlapka dlouhá jen asi tři milimetry, pořízení všech těchto snímků trvalo více než dva dny,“ uvedl Timin v časopise Popular Science.

Unikátní záběry. Želva úspěšně ulovila ptáče a následně jej pozřela
VIDEO: Vědce překvapila obří želva. Předvedla se jako děsivý zabiják

Snímek vypadá, jako kdyby si člověk koupil uměleckou verzi učebnice biologie. A právě to se líbilo i Nikonu při jejich finálním hodnocení. „Timin mistrně spojil zobrazovací technologii s uměleckou kreativitou a použil mikroskopii s vysokým rozlišením a sešíváním obrazu, aby zachytil tento druh gekona denního Phelsuma grandis,“ chválila snímek společnost stanici Wion News.

Druhé místo získal snímek Caleba Dawsona, který zachytil prsní tkáň a buňky tvořící mléko. Na třetím místě skončil Satu Paavonsalo a Sinem Karaman s fotografií sítě krevních cév ve střevě dospělé myši. Všechny vítězné snímky je možné najít na stránkách soutěže.

Kdo se může účastnit
Mikroskopická soutěž je otevřená každému a bez omezení. Podle Nikonu je důležitá pouze vášeň pro tento druh fotografie. Případní zájemci o další ročník již mohou posílat své snímky, a to až do 30. března 2023.