Brzkým nedělním ránem se mezi paneláky v bratislavském Ružinově nesla slova slovenské na svatbě zpívané písně: „Na Králově holi stojí strom zelený, vrch má nakloněný k té slovenské zemi…“ Robert Fico oslavoval se stranickými kolegy svůj pátý triumf ve slovenských parlamentních volbách. Tři z nich ho dovedly do premiérského křesla a i v tomto pátém případě to zdá se nebude jinak.

V nedělním odpoledni už Fico předstoupil před novináře jako ten, kdo chce být premiérem a kdo má své kroky předem dobře rozmyšlené. A také dal najevo, o co mu ve volebním boji šlo především.

„Ze svých postů budou muset odejít policejní prezident Štefan Hamran a speciální prokurátor Daniel Lipšic. Tyto dvě pozice budou vyměněny okamžitě,“ prohlásil Fico. Roberta Fica totiž relativně nedávno před trestním stíháním a pobytem ve vazební věznici uchránila jen poslanecká imunita a to, že ho parlament nakonec odmítl do rukou policie vydat.

Zatímco tyto kroky ohlásil Fico velmi rezolutně, podle dobře informovaných zdrojů, s nimiž měl Deník možnost mluvit, se Fico vězení velmi obával, ve všem ostatním velmi zmírnil svoji předvolební rétoriku. A ukázal, že je v zájmu vytvoření vlády ochoten k velkým ústupkům.

„Zahraničněpolitická orientace Slovenska se měnit nebude. Jsme přece v Evropské unii,“ prohlásil Fico a připomněl svoji předchozí proevropskou politiku. Také u Ukrajiny mírnil svá předchozí vyjádření a prohlásil dokonce, že Kyjev může počítat se slovenskou pomoci. „Jsme připraveni Ukrajině pomáhat humanitárně, jsme připraveni pomáhat při obnově samotného státu,“ uvedl Fico. „Ale náš názor na vyzbrojování Ukrajiny znáte,“ dodal předseda strany Smer.

K vytvoření vlády bude Fico potřeboval Hlas Petera Pellegriniho, který skončil třetí. Pellegrini žádá, na rozdíl od Slovenské národné strany (SNS), dalšího možného partnera v koalici, pokračování pomoci Ukrajině a jasně prozápadní směřování země. Proto chce ve vládě křesťanské demokraty (KDH).

Hlas si může vybírat

Hlas a Pellegrini mají ale ještě další možnost. „Musíme udělat vše, aby nevznikla vláda Roberta Fica a Smeru,“ uvedl Michal Šimečka, lídr Progresívneho Slovenska, které skončilo druhé. V koalici s KDH a liberální stranou Sloboda a solidarita chce nabídnout Pellegrinimu vládní spolupráci a prý i premiérské křeslo. „Budeme jednat se všemi stranami,“ řekl na to Pellegrini. Jiní činitelé Hlasu však tuto možnost označují za „krkolomnou“.