Slovenský web Emefka.sk si utahoval z přemrštěných cen na slovenských vánočních trzích a s pomocí maďarského snímku chleba se sádlem a cibulí vyrobil takzvaný mem, v němž fotku doplnil popiskem: „Stánkaři na vánočních trzích: domácí špaldový chlebík s vegan sádlem a bio cibulkou za 8,90 euro.“ Mem začaly rychle sdílet stovky internetových uživatelů, ne všichni ale pochopili, že nejde o realitu.

Politik se rozzuřil

Ačkoli by se zdálo, že nesmyslné slovní spojení "vegan sádlo" dostatečně zřetelně upozorňuje na to, že popisek u fotografie je pouze vtip, poslanec Národní rady Slovenské republiky za Slovenskou národní stranu (SNS) Karol Farkašovský jej vzal vážně. Na svém facebookovém profilu doprovodil sdílený snímek se zmíněným popiskem vlastním rozhořčeným komentářem:

„Tentokrát to nebude o politice, i když trochu přece… Bude to o tom, jak se člověk ještě i v předvánoční Bratislavě setká se svinstvem… Tak se dobře podívejte na fotografii – z Hlavního náměstí v Bratislavě. Nabízejí tam vskutku staré lidové jídlo našich předků. Chléb se sádlem a cibulí. Jeden krajíc za 8,90 eura. Že prý bio. Ať si krajíc chleba stojí 0,2 centu, sádlo dalších 0,2 centu a čtvrtinka cibule dtto. Výrobní cena přibližně 0,6 centu. Prodávat ho za 8,90 euro je obyčejné odírání a skutečně hrubé chrapounství. Nejhorším nepřítelem občana je nenažraný obchodník. A takhle dělá Slovensku hanbu. Je třeba s nimi udělat pořádek,“ psal na sociální síti Farkašovský. 

V příspěvku si ještě postěžoval, že o nastolení pořádku, pravidel a funkčního dlouhodobého systému, „aby nikdo nemohl takto parazitovat“, by se mělo postarat nové slovenské ministerstvo cestovního ruchu. Svůj post zakončil výzvou: „Nenažraní obchodníci nemohou na úkor nás všech špinit a kazit dobré jméno Slovenska.“

Hoax se šíří

Jak upozorňuje Emefka.sk, v původním memu nebylo nikde ani slovo o tom, že by snímek měl pocházet právě z bratislavských vánočních trhů na Hlavním náměstí, a jeho původní popisek byl celkem zjevně sarkastický. Farkašovského text, v němž vzal celou věc vážně a navrch ji zasadil do konkrétního místa, se však přesto začal okamžitě masově šířit.

„Většina komentujících vypíná kritické myšlení a dává Farkašovskému za pravdu. Na facebooku byl jeho příspěvek sdílen více než 820krát… Farkašovského status v plném znění sdílel i web Hlavný denník, který je zařazen na seznam konspiračních webů,“ píše Petr Strhan z webu Emefka.sk.

Dezinformátoři před nedávnem zneužili jméno Václava Klause. Připsali mu nepravdivý výrok o Karlu Schwarzenbergerovi:

Ten upozorňuje také na to, že Farkašovský nebyl jediný slovenský politik, který vtipu naletěl a pohoršoval se nad cenou „chleba s vegan sádlem“. Dalšími byla třeba bývalá poslankyně SNS Anna Belousovová nebo předseda politického hnutí Sme rodina a bývalý předseda Národní rady SR Boris Kollár.

Autor původního memu Mário Budinský z redakce Emefky na vyvolaný poprask reagoval, že by ho ani ve snu nenapadlo, že neškodná satira nabere takový spád a stane se hoaxem sdíleným politiky. „Takže, abychom uvedli věc na pravou míru, ne, chléb na vánočních trzích nestojí 8,90 a ne, veganské vepřové sádlo neexistuje! Skutečnost je taková, že tento chléb létá, má laserové oči a terorizuje pokojné návštěvníky vánočních trhů," konstatoval sarkasticky Budinský na webu Emefky.

Politik, který naletěl, chce kontrolu internetu

Poté, co Emefka uvedla celou věc na pravou míru, se Farkašovský na svém facebookovém profilu vyjádřil znovu, přičemž se označil za člověka s konzistentními názory, který kolem sebe nepotřebuje dělat rozruch ani se netouží zviditelňovat. Svůj původní příspěvek obhajoval, pochybení na své straně neshledával a jako možné řešení do budoucna viděl důslednou kontrolu internetu.

close Deník proti fake news. info Zdroj: Deník zoom_in Deník proti fake news. „Status odkryl vícero problémů. V první řadě problém důvěry v digitální prostředí a jeho nekontrolovanost. Že jen tak z žertu může někdo nachytávat jiné uvedením fotografie do oběhu. Ničit, rozkládat i důvěru mezi lidmi. Spouštět i řetězovou reakci jako například fotografie od zdroje – který pro mě byl dlouhé roky maximálně důvěryhodný. Ukazuje se, že důsledná kontrola internetu je nesmírně potřebná, přímo životně důležitá. Internet nesmí být motivací k názorové nenávisti. Ani za cenu žertíků,“ napsal Farkašovský na svůj profil v úterý 28. listopadu v podvečer.

Dále zmínil to, že podle jeho osobních zkušeností z různých trhů po celém Slovensku jsou ceny občerstvení často velmi přemrštěné a že obchodníky k těmto cenám tlačí neúměrně vysoké nájmy za stánky, ale to prý mají řešit se samosprávou a ne na úkor občanů.

Děje se to i v Česku

Farkašovského obhajoba hodně připomíná i argumentaci některých českých politiků, kteří se rovněž snaží posilovat povědomí o své osobě častým sdílením hoaxů, aby se poté, co je lež odhalena, hájili, že čerpali „z důvěryhodného zdroje“ a že jim zřejmě někdo schválně nalíčil past.

Například senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, jež šíří vylhané zprávy dlouhodobě, obhajovala své sdílení lži o ukrajinských vojácích šířících na Olomoucku tuberkulózu tím, že prý mohlo jít o záměr ji poškodit.

Propaguje Babiš investiční platformu? Ne, to jen dezinformátoři využili umělé inteligence:

„Dostala jsem zprávu z důvěryhodné adresy, které jsem věřila. Teď už vím, že to mohlo být záměrně, s cílem mne poškodit. Příště budu muset volat přímo hygienu – zkušenost,“ uvedla tehdy senátorka na svém facebookovém profilu Jana Zwyrtek Hamplová fanpage.

Jen o pár měsíců později ale naletěla znovu, tentokrát – podobně jako Farkašovský – internetovému vtipu, který vzala jako vážně míněnou zprávu. Konkrétně šlo o satirický tweet parodického a recesistického webu Paralelní listy, že senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nabízí ke koupi vstupenky na chystanou protivládní demonstraci.

Jak tehdy upozornil týdeník Forum24, příspěvek obsahoval dost indicií na to, aby bylo patrné, že jde o vtip. „Na facebooku je stránka Paralelní listy zřetelně označena slovem satira. Na twitteru je uvedena popisem: Nevtipný, satirický, sarkastický, cynický, parodický fakenews blogísek,“ uvedl týdeník s tím že sám název Paralelní listy je parodickým odkazem na Parlamentní listy.

Hamplová však označila satirický tweet za lež, jež se ji snaží poškodit, a na svém profilu oznámila, že na autory podá trestní oznámení. „Vůbec bych se tím nezabývala, nebýt reakcí lidí a kumulace všech zneužití. Anonymní ,hrdiny‘ totiž ignoruji a nevážím si jich. Ale pokud vytvoří něco podobného, co se tváří pravdivě, jen aby uškodili, musím se k tomu postavit,“ citoval její tehdejší slova týdeník Forum24.