14. červenec: Nesmělá naděje
Počátkem druhého povodňového týdne jsou lidé v Hodoníně vystrašení. Jasné je, že se na ně žene velká povodňová vlna. Horečná snaha hasičů, vojáků a dobrovolníků a jejich práce na protipovodňových zábranách a zpevňování podmáčených hrází ale poskytuje místním alespoň malou naději, že se jim hrůza, jaká postihla severní Moravu a Slezsko, vyhne.
Část města je vylidněná. „Velká voda ohrožuje Hodonín, odcházejí z něj tisíce lidí,“ připomíná server Povodně 97. Kromě Hodonína podobný strach zažívají okolité vesnice, i ty na slovenské straně Moravy.
Mnohé jiné vesnice na Hodonínsku jsou navíc již zaplaveny, a situace je stále kritická i na Zlínsku, třeba v Uherském Hradišti.
Povodňový ministr
Vláda rozhoduje o pomoci lidem zasaženým povodní. Kromě toho, že v předchozích dnech uvolnila prostředky pro samosprávy, je nyní zveřejněno, že lidé zasažení povodní dostanou jednorázový příspěvek ve výši třicet tisíc korun. Jeho distribuce k jednotlivým rodinám je ale složitá. A mnoho lidí je proto pobouřeno - voda jim totiž vzala zcela vše, a každá koruna, kterou by dostaly, je pro ně vítanou pomocí.
Mnoho postižených opravdu nemělo šanci zachránit před velkou vodou zcela nic. Své věci nacházejí nenávratně poškozené. „Ulice se plní velkými hromadami zničených věcí, které lidé vynášejí se svých domovů,“ píše Olomoucký deník.
Deset dní poté, co začalo pršet (déšť začal 4. července 1997), je situace v republice natolik vážná, že premiér Václav Klaus uvažuje o jmenování mimořádného povodňového ministra.
Povodeň 1997
• Povodeň postihla území v povodích řek Morava, Odra a horní Labe, šlo tedy zejména o Moravu a Slezsko. Velká voda ovšem sužovala ve stejném termínu také například Polsko
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• Nejvíce pršelo ve dnech 4. až 8. července 1997
• Průtoky měly charaktery až 800leté povodně
• Zemřelo 50 lidí
• Zničeno nebo poškozeno bylo 29 tisíc domů
• Škody přesáhly šedesát miliard korun
Zdroj: Povodí Moravy
Povodeň 1997 den po dni:









