Prezident Petr Pavel bude o svém postoji k novele veřejnost informovat v pátek, doplnila Řeháková. K navrhovaným změnám v důchodech má prezident výhrady. S Fialou ve čtvrtek Pavel hovořil také o přípravě rozpočtu na příští rok, konsolidačním balíčku, jaderné energetice a návrzích na velvyslance.

„Pan premiér s panem prezidentem o celé situaci intenzivně jednal. Vyjádří se až poté, co pan prezident oznámí konečné rozhodnutí,“ uvedl mluvčí vlády Václav Smolka.

Lidé v těsně předdůchodovém věku si nyní ve velkém žádají o předčasný důchod. Podmínky pro jeho přiznání by se měly brzy výrazně zpřísnit. Ilustrační foto
Lidé berou úřady útokem, žádají o předčasný důchod. Nechtějí přísnější podmínky

Vládní novela má přinést zpřísnění pravidel předčasných důchodů či zpomalení řádné lednové valorizace penzí. Nynější mimořádné valorizace při vyšším růstu cen by nahradil dočasný přídavek. Senát předlohu schválil 23. srpna. 

Prezidentův poradce: Problematické jsou dvě věci

Pavlův poradce pro důchodovou reformu, rozpočtovou politiku a finanční sektor Vladimír Bezděk v České televizi uvedl, že novela obsahuje řadu potřebných věcí, ale s prezidentem identifikovali dvě problematické věci. Jednou z nich je mimořádná valorizace penzí. Systém navržený v novém zákoně by byl podle Bezděka dražší než ten současný, který je nevyhovující. Za druhý problém označil zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného důchodu. Pro lidi, kteří by na něj už nyní měli nárok, chybí přechodné období, ač je obecně cíl správný, uvedl Bezděk, někdejší šéf důchodových komisí.

„Když jim ze dne na den pět let změníme na tři roky, tak se obávám, že ta změna je pro tenhle segment populace příliš náhlá a je to příliš ostrý zásah do jejich důchodových práv. (…) V zákoně podle našeho názoru chybí určitý přechodný mechanismus, který by pro tento segment občanů tu změnu trochu rozložil v čase,“ řekl.

Pravidla předčasných důchodů budou zřejmě přísnější a řádné lednové valorizace penzí čeká zpomalení. Nevíte, co to znamená přesně? V článku najdete odpovědi.
Změny u penzí přehledně: Pravidla pro předčasný důchod, valorizace, co příspěvky

Ke zpřísnění podmínek odchodu do předčasného důchodu má výtky i ombudsman Stanislav Křeček. „Zkrácení doby předčasnosti z pěti na tři roky prakticky ze dne na den je velmi nešťastné. Zvlášť negativně se dotkne těch seniorů, kteří by současné podmínky, tedy především pět let předčasnosti, splnili v nejbližší době,“ uvedl v zaslaném prohlášení.

Zpřísnění podmínek u předčasných důchodů

Předčasný důchod bude podle předlohy možný nejvýše tři roky předdosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let.

Pobíraná částka se bude krátit víc než dosud a až do řádného termínu penze se nebude valorizovat zásluhová část důchodu. O rok později má vejít v účinnost prodloužení minimální doby hrazení odvodů jako jedné z podmínek pro vstup do předčasné penze o pět let na 40 let.

Při pravidelných lednových valorizacích se penze nyní zvyšují o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by se měl brát v úvahu výhradně růst cen pro domácnosti důchodců. Započítávat se bude třetina růstu reálných mezd, jako tomu bylo před rokem 2018.

Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, důchodci dostanou stejně jako teď při mimořádné valorizaci víc peněz, ovšem nejdříve od července kalendářního roku.

Senioři oslovení Deníkem říkají, že i s důchodem podle nových pravidel dokážou vyžít. Snazší to bude pro lidi žijící v páru. Osamělí lidé ale mohou řešit zásadní existenční problémy. Ilustrační foto.
Valorizace důchodů v novém? Lidé v páru jsou v klidu, osamělí penzisté se bojí

Pobírat budou podle novely vždy do konce roku přídavek a zvedne se jim i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. Růst se totiž bude započítávat do běžného lednového navýšení. Mimořádné přidání se tak na rozdíl od nynějška nebude promítat do dalších valorizací. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr bude podle novely odrážet 60 procent růstu cen.

Úpravy mají podle předkladatelů přispět k dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému a ke snižování zadlužení státu. Mají také zabránit opakování situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku a celkově snížit motivaci k využívání tohoto druhu penze.

Zvýší odsun výdaje rozpočtu? 

Ze stanoviska ředitele odboru sociálního pojištění ministerstva práce Tomáše Machance i z vyjádření ekonoma Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI Filipa Pertolda vyplývá, že odklad platnosti novely nebude mít na lednové navýšení penzí vliv. Podle nových i dosavadních pravidel by důchodci měli dostat přidáno stejně.

Odsunutí novely podle nich přesto může proti původnímu záměru výdaje státního rozpočtu příští rok o miliardy zvednout, a to kvůli neomezení předčasných penzí. Dopad ministerstvo práce zatím neupřesnilo.

Výhrady k vládním úpravám důchodů měl prezident už v březnu, kdy podepsal spornou vládní novelu o snížení červnové valorizace důchodů. Přihlédl tehdy k argumentům vlády a ekonomických odborníků, podle kterých bylo zpomalení růstu penzí nezbytné.

Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Vládní úpravy důchodů jsou v pořádku, zásadní změnu už dělat nejde, tvrdí Rusnok

Zároveň ale řekl, že rozumí právním námitkám opozice, která je přesvědčena o tom, že vláda prosadila novelu protiústavním způsobem z důvodu retroaktivity a projednání ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Pavel tehdy uvedl, že považuje za nezbytné, aby zákon přezkoumal Ústavní soud.