Boršice u Blatnice - Řeckého bůžka obžérství, kříž Emila Kapauna, postavu šohaje ve sklepě, obecní znaky Traplic a Dolního Němčí, anděla, obraz Svatého Antonínka, obřího medvěda, loutku v životní velikosti, vodníka, nebo panorama Hostýnských vrchů.
close info Zdroj: Archiv dřevořezbáře Zdeňka Halíka zoom_in
To je neúplný výčet děl, která vytvořil ze dřeva 25letý Zdeněk Halík z Boršic u Blatnice. Ten po základní škole nastoupil na Střední školu nábytkářskou a obchodní do Bystřice pod Hostýnem na obor Uměleckořemeslné zpracování dřeva.
close info Zdroj: Archiv dřevořezbáře Zdeňka Halíka zoom_in
Po maturitě začal studovat na Mendelově univerzitě, fakultě lesnické a dřevařské, obor Stavby na bázi dřeva. Tu ale v lednu 2016 přerušil a začal pracovat jako konstruktér v jedné nábytkářské firmě. Krátce na to získala jeho maturitní práce ocenění na mezinárodním veletrhu nábytku a interiérového designu Mobitex cenu Grand Prix Mobitex 2016 - v sekci student.
close info Zdroj: Archiv dřevořezbáře Zdeňka Halíka zoom_in
„Stolářem byl už můj praděd, který ze dřeva vyráběl rakve, úly, nebo lavice do kostelů. Pamatuji si ho ale až jako staříka. To, co dělal, znám z vyprávění rodičů,“ líčí Zdeněk Halík své rodokmenové vazby ke dřevozpracovatelství. A jak se dostal k řezbářství on? „Jednou jsem se nudil, a tak jsem šel do dílny, vzal si kus trnkového špalku a začal ho zpracovávat dlátem. Po chvíli jsem v tom špalku uviděl sovu, která z něj začala vystupovat“ vypráví Zdeněk Halík.
close info Zdroj: Archiv dřevořezbáře Zdeňka Halíka zoom_in
Několikrát navštívil ve Strážnici řezbářskou legendu Františka Gajdu, který jej seznámil se svým celoživotním dílem. Na střední škole měl Zdeněk Halík štěstí na mistra Radka Pluháčka, jenž se taktéž věnuje řezbě a mnoho se od něj naučil. „Ze dřeva vyřezávám reliéfy, sošky ale také sochy v životní velikosti. Také jsem se účastnil řezbářské školy na Mezinárodním dětském festivalu v Kunovicích, kde mě vyučovali žáci Františka Gajdy,“ přiznává mladý umělec.
close info Zdroj: DENÍK/Pavel Bohun zoom_in
Tak se dostal k řezbářství a následně i k sochařství. V tom mu pomohla také pedagožka Kateřina Valterová. Při studentských řezbářských sympoziích po celé České republice se prezentoval už na střední škole. Ve volných chvílích se rovněž věnuje designu. Řídí se životním krédem: ,,V jednoduchosti je krása, ve složitosti musí být dokonalost.“ Aktuálně z dubu dokončil pět metráků vážící včelí úl s podobiznou jeho majitele.