Koho se Milostivé léto týká?
Dlužníků, od nichž soudní exekutoři vymáhají dluhy u státních firem a veřejných institucí. Vztahuje se na exekuce, které byly zahájeny před 28. říjnem 2021. Obvykle jde o dluhy na pojistném u zdravotních pojišťoven, za koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas, ale i dluhy u energetické společnosti ČEZ. Týká se také dluhů například u krajských nemocnic, městských dopravních podniků za jízdu načerno anebo dluhy na nájmu v obecních bytech či za poplatek na odvoz odpadu.

Na jaké dluhy se Milostivé léto naopak nevztahuje?
Na ostatní dluhy u soukromých společností ani na daňové a správní exekuce vymáhané například celní nebo finanční správou či správou sociálního zabezpečení. Smůlu máte i v případě, že dlužíte bankám za úvěry anebo hypotéky, mobilním operátorům anebo za nájem soukromému majiteli bytu.

Ve čtvrtek začíná druhé kolo akce milostivé léto určené pro ty, kteří mají dluh u veřejných institucí. Ilustrační foto
Začíná druhé kolo milostivého léta pro dlužníky. Potrvá do konce listopadu

Některé soukromé společnosti se ale k Milostivému létu přesto připojují dobrovolně, je to za stejných podmínek?
Dobrovolně se k Milostivému létu skutečně připojily i některé soukromé firmy, například banky jako Moneta Money Bank, Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB, Air Bank či Raiffeisenbank. Na nich samotných ovšem záleží, jaké podmínky oddlužení si stanoví. Na detaily je proto potřeba zeptat se přímo u konkrétní banky a postupovat podle jejích vlastních pokynů.

Komu Milostivé léto prospěje?
Zejména dlužníkům, kteří se zbaví dluhu již po uhrazení jistiny (původního dluhu) a poplatku exekutorovi. Ušetří tak za takzvané příslušenství dluhu, tedy další poplatky a úroky. Dlužné peníze získají i instituce, kterým se zaplatí původní dlužná částka. Také exekutoři dostanou uhrazenu alespoň část svých nákladů – při bezvýsledných exekucích je totiž nedostávají vůbec.

Co musím udělat, pokud se chci dluhu v rámci Milostivého léta zbavit?
Uhradit celou takzvanou jistinu dluhu – tedy původní dlužnou částku. Dále je třeba zaplatit poplatek exekutorovi ve výši 1815 korun. Poté budete zbaveni celého dluhu a zejména již nebudete muset platit žádné další úroky a penále či poplatky advokátům, které v souhrnu často bývají mnohem vyšší než původní dlužná částka.

Daniel Hůle se v organizaci Člověk v tísni stará o dluhové poradenství.
Ze tří tisíc dvanáct? Hůle: Z nedoplatku za energie může být existenční problém

Jak mám přesně postupovat?
Nejprve je třeba sdělit exekutorovi, že nabídku Milostivého léta využiji – lze tak učinit osobně, e-mailem anebo doporučeným dopisem. Při této příležitosti jej požádejte, aby přesně vyčíslil dlužnou jistinu a oznámil číslo účtu, na který máte peníze poslat. Při odesílání peněz do poznámky uveďte „Úhrada jistiny – Milostivé léto“ a také vaše jméno a příjmení. Nutné je uhradit celou dlužnou částku, poslat jen část dlužných peněz nestačí.

Jak se dozvím, že je můj dluh konečně vyřešen?
Exekutor vydá rozhodnutí, kterým splacení vašich dluhů potvrdí. Tím vám bude prominuta platba za ostatní poplatky a dluh bude zaplacen.

Do kdy Milostivé léto potrvá?
Začalo 1. září a skončí 30. listopadu. Částka 1815 korun musí být nejpozději do tohoto data připsána na účet exekutora.

Na jednoho poškozeného klienta připadá škoda přes 160 tisíc korun. Ilustrační foto
Internetový zločin narůstá. Podvodníci toužili i po příspěvcích na děti

Kam se mohu ohledně Milostivého léta obrátit o radu?
Zkontrolovat si, zda se Milostivé léto vztahuje také na váš konkrétní případ, můžete na webu www.milostiveleto.cz. Najdete na něm rovněž vzor dopisu pro exekutora a další potřebné informace. Odborníci ze společnosti Člověk v tísni vám poradí také na e-mailu jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz anebo ve všední dny od 9.00 do 22.00 na telefonním čísle 770 600 800.

Co mám dělat, když nemám dost peněz na zaplacení jistiny a poplatku pro exekutora?
Zkuste kontaktovat společnost Člověk v tísni, která pro podobné případy vyhlásila sbírku. Již v prvním Milostivém létě v loňském roce se jí podařilo vybrat téměř 17 milionů korun. S žádostí o pomoc se na ně tehdy obrátilo téměř 300 lidí, podmínky Milostivého léta splnilo 245 z nich. Díky sbírce se jim podařilo ukončit téměř tisíc exekucí. „Suma dluhů, která byla díky velkorysosti dárců smazána, převýšila sto milionů korun,“ uvedla Kamila Vodňanská z Člověka v tísni.